
Protest
Student iz Rume: Strah je promenio stranu
Srce protesta u nedelju kucalo je u Rumi. Jedan od govornika, student, poručio je da nema nazad jer „nazad je diktatura“
Istog dana kad je srpski patrijarh u Vukovaru osveštao Saborni hram Svetog Nikolaja, na tamošnjem groblju je obeležavana godišnjica žrtava iz Domovinskog rata. Vukovarski gradonačelnik nije pozdravio dolazak Porfirija. Srpska crkva je oštećena 1991. godine, a obnovljena novcem Hrvatske
Patrijarh srpski Porfirije osveštao je u nedelju obnovljeni Saborni hram Svetog Nikolaja Mirlikijskog u Vukovaru i služio svetu arhijerejsku liturgiju, gotovo istovremeno kad je na vukovarskom Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata počelo obeležavanje 31. godišnjice pogibije zapovednika odbrane Vukovara, generala Blage Zadre, kao i pukovnika Alfreda Hilla.
Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava je rekao kako dolazak bilo kojeg predstavnika SPC-a u Vukovar, nakon što je ta crkva sebi dozvolila da odlikuje ratnog zločinca Vojislava Šešelja, znači “korak u krivom smeru”.
„Na žalost, umesto vere, ljubavi i ekumenizma, ponovo smo u realizaciji SPC-a doživeli istinsku nepatvorenu refleksiju srpske hegemonije”, rekao je Penava.
Patrijarh Porfirije je istakao da je u Vukovaru samo zbog hrama i molitve.
“Mi smo ovde došli ne zbog bilo čega drugog nego zbog hrama, zbog molitve, zbog toga što imamo potrebu doći u hram i uputiti najdublje želje i istinske molitve Bogu za sebe, za svoje bližnje, ali i za čitav svet, za sve ljude”, rekao je Porfirije u obraćanju u hramu.
Ocenio je da je prostor Vukovara mesto gde su se “vekovima ukrštale i živele mnoge različitosti”, navodeći da “tu žive ljudi koji imaju neuporedivo više zajedničkog i sličnog, nego što imaju razlika, a da je hrišćanska vera najsličnije što ih približava”.
Hram Svetog oca Nikolaja jedna je od najznačajnijih i najstarijih baroknih građevina srpskog naroda severno od Save. Izgrađen je u baroknom stilu, između 1733. do 1737. godine.
U noći između 18. i 19. septembra 1991. godine, došlo je do velikih oštećenja na crkvi zbog podmetnute eksplozije.
Obnovu hrama u potpunosti je finansirala Vlada Hrvatske. Izrađen je nov ikonostas u duborezu, a Atelje „Stanišić“ iz Sombora izradio je po originalnim nacrtima nove vitraže.
Ovog jula izbio je diplomatski spor između Hrvatske i Srbije, nakon što predsedniku Aleksandru Vučiću nije omogućeno da poseti Jasenovac-
S.Ć./Al Jazeera
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Srce protesta u nedelju kucalo je u Rumi. Jedan od govornika, student, poručio je da nema nazad jer „nazad je diktatura“
Izjava ministra Ivice Dačića o Briselskom sporazumu izazvala je burne reakcije opozicije. Kreni-promeni smatra da je taj sporazum bio naš ustupak u vezi sa KiM, a SSP traži ostavke Dačića i predsednika Vučića zato što, kako se zaključuje iz ministrove izjave, nisu umeli da vode posao
Hoćemo ili nećemo - dok ministar u Vladi Srbije jedan dan tvrdi da je zemlja spremna na sankcije Rusiji, koji dan kasnije Vučić ga demantuje
Pojedini mediji su javili da su se u Mirijevu pojavile lasice. Kada zbog suše ostanu bez vode i hrane, divlje životinje se približavaju ljudskim naseljima
Srbiju očekuje nestabilno vreme, a RHMZ je izdao hitno upozorenje zbog oluje i jakog vetra tokom čitavog dana
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve