Tužilaštvo je formiralo je predmet s posebnim naglaskom na poslovanje i aktivnosti kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području u Donjoj Jablanici, potvrđeno je iz ove institucije.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donela je na hitnoj sednici odluku o proglašavanju 8. oktobra Danom žalosti u Federaciji Bosne Hercegovine, zbog žrtava usled poplava i klizišta na području Federacije BiH.
Odluka je donesena radi izražavanja saučešća i saosećanja sa porodicama žrtava, saopšteno je iz Vlade.
Prethodno je i Vlada Republike Srpske, drugog entiteta u BiH, proglasila 8. oktobra Danom žalosti povodom stradanja stanovništva u poplavama i klizištima na području Hercegovine i centralne Bosne.
Na zgradama institucija zastave će biti spuštene na pola koplja, bit će otkazane kulturne manifestacije, dok će sportske biti prilagođene trenutku.
Pripadnici Sportsko – rekreativnog kluba Neretva, u saradnji sa Federalnom upravom civilne zaštite BiH, pronašli su još jedno telo u Buturović Polju, javlja N1 Sarajevo.
U BiH se i danas radi na otklanjanju posledica poplava u kojima je 4. oktobra, po zvaničnim podacima, poginulo najmanje 20 osoba.
Najviše stradalih je u Donjoj Jablanici, a izgubljenih života u ovoj katastrofi ima i u selima kod Fojnice te Konjica.
„Svi smo krivi, najviše vlasti”
„Svi smo krivi, a najviše vlasti, što se ne čini dovoljno na prevenciji katastrofa”, rekao je akademik Muriz Spahić, stručnjak za hidrologiju i geografiju, osnivač Udruženja geografa BiH i bivši dekan i profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu za „Al Džaziru”.
On je dodao i da su poplave nastale kao odgovor na dugu letnju sušu, jer, statistički gledano, jedno nevreme uvek prouzrokuje drugo. Ove poplave treba posmatrati i u kontekstu značajnih fluktuacija, odnosno klimatskih promena.
Uzrok tragičnim posledicama, tvrdi Spahić, leži i u činjenici da su pogođena naselja izgrađena u podnožju strmih padina nagiba većeg od 60 stepeni.
„Ogromne količine vode izazvale su geomorfološki stres koji je stvorio nove oblike reljefa kakvi se u normalnim okolnostima ne bi stvorili ni za 100 godina“, kaže Murić.
Spahić podseća na događaj u Tadžikistanu iz 1911. godine, kada je zemljotres izazvao klizište koje je progutalo celo selo i stvorilo branu na reci Murgab, a opasnost od njenog pucanja ugrožava oko pet miliona stanovnika u četiri države.
„Treba se setiti mojih upozorenja o visokoj brani Ulog kod Kalinovika, koja predstavlja veliku, latentnu opasnost za dolinu Neretve sve do Jadranskog mora. Zato je prostorno planiranje i izučavanje prostora neophodno pre nego što se taj prostor naseli ili antropogeno zahvati. Ne može se selo ili naselje planirati u podnožju padine koja ga može uništiti za vrlo kratko vreme“, rekao je profesor Spahić za bosanski „Avaz”.
On takođe upozorava da korita reka nisu redovno održavana i da se o odlaganju smeća ne vodi računa, te da u takvom ambijentu imamo i seču šuma, sve to, u kombinaciji s klimatskim promenama, preti sličnim katastrofama i u budućnosti.
Traga se za najmanje devet osoba
U Konjicu se, prema podacima MUP-a, i dalje traga za četiri prijavljene nestale osobe, dok u Jablanici ta brojka sada zvanično iznosi pet nestalih osoba čiji su nestanak prijavili njihova rodbina, prijatelji i komšije. Od 16 smrtno stradalih, jedno je telo još uvek neidentifikovano.
Na području Opštine Jablanica, u Donjoj Jablanici, spasilačke ekipe su stalno na terenu i pretražuju prostor u potrazi za nestalima. Uz domaće snage, pomoć pruža i više spasilačkih ekipa iz Hrvatske, Srbije i Turske. Ljudima u odsečenim zaseocima profesionalne službe i volonteri dostavljaju hranu, vodu, lekove i ostale potrepštine.
Novo upozorenje za kišu u poplavljenim područjima
Narandžasto upozorenje za jaču kišu izdato je za zapad, istok i sever Hercegovine, kao i za deo centralne Bosne.
„Upozorenje se daje zbog trenutne situacije na poplavljenim područjima. Moguća je pojava bujičnih potoka i klizišta”, poručili su iz FHMZ-a.
Shodno tome, izdali su i preporuke.
„Budite spremni da zaštitite sebe i svoju imovinu. Plavljenje imovine i saobraćajnih mreža su moguće. Poremećaj u snabdevanju električnom energijom, vodom i u komunikacijama je moguć. Može biti potrebna manja evakuacija. Teški uslovi za vožnju usled smanjenje vidljivosti i nekontrolisanog kretanja vozila usled vode”, navodi se u saopštenju.
Izvor: Al Džazira, Blic