
Protesti u Srbiji
Novosađani poručuju: „Kukavice, raspiši izbore“
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
U Srbiji prema prvim rezultatima Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine živi 6.690.887 stanovnika, što je za 495.975, odnosno 6,9 odsto manje nego 2011. godine
Jedan od metodologa Popisa stanovništva Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Dejana Đorđević je izjavila da je u Beogradskom regionu broj stanovnika povećan za 1,6 odsto, dok je smanjenje broja stanovnika zabeleženo u svim ostalim regionima i to za oko 10 odsto.
Najviše stanovnika živi u regionu Šumadije i Zapadne Srbije – 1.834.791. U regionu Vojvodine živi 1.749.356 stanovnika, Beogradskom regionu 1.685.563, a u regionu Južne i Istočne Srbije 1.421.177.
Opštine sa najvećim padom broja stanovnika su Crna Trava, Gadžin Han, Rekovac i Babušnica, a opštine s najvećim porastom broja stanovnika su beogradske opštine Zvezdara i Voždovac, kao i Novi Sad i Novi Pazar.
Đorđević je rekla da je ukupno popisano 2.520.854 domaćinstva, te da je zabeleženo povećanje broja domaćinstava za 1,3 odsto. U regionu Vojvodine i Šumadije zabeležen je blagi pad broja domaćinstava, a u regionu Južne i Istočne Srbije blago povećanje broj domaćinstava, dok je u Beogradskom regionu broj domaćinstava povećan za 7,7 odsto.
Ukupan broj popisanih stanova je 3.628.175 i u odnosu na 2011. godinu veći je za 12,3 odsto. Povećanje broja stanova zabeleženo je u svim regionima, a najviše u Beogradskom regionu i to za 18,6 odsto. Opštine sa najvećim porastom broja stanova su Čajetina i Sokobanja, beogradska opština Zvezdara i Novi Pazar, dok su Nova Crnja, Sečanj, Bač i Alibunar opštine sa najvećim padom broja stanova.
Direktor RZS Miladin Kovačević je kao jedan od uspeha ovogodišnjeg Popisa pomenuo uredan popis na jugu Srbije, u Bujanovcu, Preševu i Medveđi. „Albansko stanovništvo se uredno popisalo. Taj deo populacije bojkotovao je popis 2011. godine. Sada smo imali potpuno glatku i normalnu saradnju, potpuno poverenje prema Republičkom zavodu za statitiku“, rekao je Kovačević.
Upitan koliko je Albanaca popisano u te tri opštine, Kovačević je odgovorio da je „ukupan broj popisnica koji je ušao u bazu oko stotinak hiljada, a da je kontigent uobičajenog prisutnog stanovništva negde na 61.000 – 62.000“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
U požarima na teritoriji Kuršumlije izgorelo je 36 kuća, 89 pomoćnih objekata, više od 300 hektara zemljišta, poljoprivredna mehanizacija i 89 pčelinjih zajednica. Vanredna situacija traje već desetak dana, a komisije na terenu i dalje procenjuju razmere katastrofe
Više od 40 profesora Pravnog fakulteta podnelo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijava protiv nepoznatih pripadnika Žandarmerije zbog sumnje da su 3. jula, nešto posle ponoći, upotrebom prekomerne sile prekršili više zakona prilikom intervencije ispred i u prostoru Pravnog fakulteta u Beogradu
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri odgovorna lica Doma za smeštaj starih i odraslih lica „Ivanović“ u Barajevu u kome je u požara u januaru 2025. stradalo 11 osoba
Starović je ocenio da je „najnoviji oblik antisemitizma koji dolazi sa levice evidentiran u Sjedinjenim Američkim Državama uvezen i u Srbiju, gde se može uočiti kroz studentske i plenumske pokrete“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve