U Kuli Beograd u Beogradu na vodi sredinom oktobra biće zvanično otvoren novi hotel Sent Ridžis, i to će biti tek šesti hotel renomiranog njujorškog brenda u Evropi, a zauzimaće prvih 11 spratova Kule Beograd.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je povodom završetka radova na izgradnji tog hotela da je Beograd je 2013. godine imao 536.000 stranih gostiju, a da ih je danas 1.192.000, odnosno 121 odsto više.
Istakao je da u regionu Ljubljana ima rast od 99 odsto, Budimpešta 58 odsto, Zagreb 51 odsto, Sofija 44 odsto, a Bukurešt 11 odsto.
Napomenuo je da je Beograd 2012. godine imao 61 hotel, a da sada ima 111 hotela što je 81 odsto više i naglasio da je plan da do početka izložbe Ekspo 2027 bude 150 hotela.
Malo hotela sa pet zvezdica
Prema podacima Turističke organizacije Beograda glavni grad Srbije godišnje poseti čak i više stranaca nego što tvrdi Vučić – 1.400.000, koji smeštaj pronalaze u nekom od i u apartmanskom smeštaju, stanovima za najam.
Među prvima se popune se hoteli sa pet zvezdica, jer je takvih u Beogradu i dalje malo.
„Ne može se generalizovati koji hoteli se najviše popunjavaju, ali popunjenost je velika, a hotela visoke kategorije nemamo mnogo, pa je logično da je njihova popunjenost velika”, rekao je ranije za „Vreme“ direktor Turističke oranizacije Beograda Miodrag Popović.
On je naveo da u Beogradu ukupno ima samo četiri hotela sa pet zvezdica i da dlavni grad Srbije nema uslove za goste koji traže isključivo luksuzni turizam, a potražnja postoji.
„Nadamo se da će se uskoro otvoriti još dva hotela sa pet zvezdica, ali moram naglasiti da imamo i neke apart hotele koji bi mogli biti okarakterisani kao luksuzni”, objasnio je Popović.
Stroga kategorizacija
On je objasnio da je kategorizacija smeštajnih objekata u Srbiji izuzetno stroga i da mnogi gosti komentarišu da su beogradski hoteli sa četiri zvezdice izuzetno dobri, neretko bolji nego na nekim drugim destinacijama.
Osim hotela visoke kategorije, Popović je ukazao da Beogradu nedostaju i oni od jedne ili dve zvezdice, mada se oni nadomešćuju stanovima i sobama za najam, kojih je sve više.
Kolika je potreba za hotelima u Beogradu, ali i koliko je popularan i tražen Airbnb smeštaj u glavnom gradu Srbije, najbolje svedoči nedavni koncert grupe Ramštajn.
Oba nastupa tog benda popunila su hotelske sobe pa su mnogima ostali samo apartmani i to po jako visokim cenama.
Najeftinijji stan na platformama Booking ili AirBnB izdat je za 200 evra i to u Mirijevu, dok su najvišu cenu dostigli stanovi u Beogradu na vodi, čak 1.500 evra za noć.
Veliki događaji pune hotele
Slična pomama bila je 2022. godine, kada se u Beogradu održavao „Final Four“, a tada cene smeštaja nisu otišle u nebesa samo u glavnom gradu, već i u okolnim mestima.
Tada nije bilo moguće naći ni kartu za utakmicu niti smeštaj u glavnom gradu Srbije, jer su Grci to sebi obezbedili i pre nego što je ekipa Olimpijakosa osigurala plasman u polufinale koje se igralo u Areni.
U polufinalnom meču grčkih navijača na tribinama bilo je oko 13.000, a oko 5.000 navijača turskog Efesa, kojima su Grci za masovno ustupili ulaznice, s obzirom da je upravo taj tim prošao u finale.
Za drugu polufinalnu utakmicu koja se igrala između Barselone i Real Madrida, gostiju iz Španije bilo je znatno manje. Barselona je tada bila jedini španski grad koji je imao direktnu avio liniju prema Beogradu, pa je navijača istoimenog kluba bilo znatno više nego iako su oni otišli u finale.
Te 2022. godine, direktor udruženja hotelijera – Hores Georgi Genov rekao je da Beograd ima 8.000 hotelskih soba, skoro 10.000 u privatnom smeštaju, da je sve bilo popunjeno, a da su mnogi navijači odseli i u neregistrovanim smeštajnim objektima.