img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Društvene mreže

Politička kampanja na Fejsbuku: Može, ako platiš

14. април 2024, 09:47 Mila Stojanović, Ana Trujić
Foto: DW / Jelena Đukić Pejić
Stanković: Ulice i mreže jedini način komunikacije sa građanima.
Copied

Opozicija u Srbiji veoma je upućena na društvene mreže. Zato je veliki udarac odluka Fejsbuka i Instagrama da „prikoče“ politički sadržaj – osim za one koji plate. A vlast uvek može da plati više

Đorđe Stanković, poslanik Narodnog pokreta Srbije u Skupštini, svoju kampanju zasniva većim delom na društvenim mrežama. Sada će mu to biti teže.

Jer, kompanija Meta ograničila je politički sadržaj na platformama Fejsbuk, Instagram i Treds. Ovom odlukom, ograničava se „preporučivanje“ političkog sadržaja korisnicima koji ne prate naloge na kojima je sadržaj objavljen.

„U Srbiji, koja nažalost nije demokratska zemlja i koja ima medijski mrak, važno je da postoji sloboda barem na mrežama“, kaže on za „Vreme“. „Mislim da je mlađim generacijama važno da se bore za tu slobodu, jer je uskoro neće imati nigde.“

Osim ulice i mreža, kaže Stanković da nemaju drugi način komunikacije sa građanima. Zato će i dalje nastaviti da bude aktivan na društvenim mrežama.

Da li je to blaga cenzura?

Možda ste do sada to i primetili – Fejsbuk ili Instagram u poslednje vreme do vas naprosto propuštaju manje politike, a više kuca, maca i svega ostalog. Zašto je to tako?

Odgovor leži u tome da, ako ne pratite naloge koji plasiraju politički sadržaj, objave vam se neće preporučivati na početnim stranicama, kao ni na stranici za pretragu ili onima koje plasiraju video sadržaj.

Ukoliko pratite nalog koji objavljuje politički sadržaj, ipak vam neće biti uskraćen. Takođe imate i mogućnost da u podešavanjima određene platforme odobrite preporučivanje političkog sadržaja.

„Meta verovatno želi da zaštiti svoje klijente, ali svakako je ovo ograničenje koje nema opravdanja. Trebalo bi da jednostavno svi prate ono što žele. Međutim, ovim načinom se uvodi blaga cenzura“, zaključuje Stanković.

U Srbiji je na Fejsbuku otvoreno preko tri miliona profila, a na Instagramu oko tri miliona.

Može – ako platiš!

Pre četiri godine vlasnik Mete Mark Zakerberg dozvolio je kampanje i potpunu slobodu objavljivanja političkog sadržaja uoči tadašnjih izbora.

Danas je situacija suprotna i političko oglašavanje biće na ceni.

Kako za „Vreme“ kaže docent na Fakultetu političkih nauka Marko Nedeljković, besplatne političke kampanje odlaze u istoriju. Samo one koje su sponzorisane imaju potencijal da dođu do velikog broja ljudi, što prirodu kampanja na društvenim mrežama menja iz korena.

„Neminovno je da će se favorizovati politički akteri sa više novca, a najčešće su to oni koji su na vlasti, dok će političkim partijama sa manje finansijskih resursa, što su uglavnom opozicione stranke, dodatno otežati dolazak do građana u digitalnoj sferi“, dodaje Nedeljković.

Sve više novca ići će na reklame

Odluka Mete da ograniči politički sadržaj, bez obzira s koje strane dolazi, bila je posledica, kako ukazuje Nedeljković, optužbi na račun Instagrama u decembru prošle godine.

Tada je Hjuman rajts voč optužio ovu društvenu mrežu da sistematski cenzuriše sadržaj koji podržava Palestince. Onda je Meta rešila da oteža širenje bilo kakve politike.

„Ne čudi što nova pravila dolaze upravo pred nove predsedničke izbore u SAD“, kaže Nedeljković. Dodaje da je Meta od 2018. prihodovala više od četiri milijarde dolara od sponzorisanih kampanja za političke i društvene teme.

„Evidentno je da se u političke kampanje iz godine u godinu ulaže sve više novca, ova odluka će dodatno pojačati ulaganje u političko oglašavanje na društvenim mrežama“, zaključuje Nedeljković.

Krovna organizacija mladih Srbije, računajući prema podacima iz Metine biblioteke oglasa, navodi da su pred decembarske izbore partije i kandidati potrošili 223.100 evra na oglase na tim mrežama.

Tagovi:

Društvene mreže kompanija Meta Narodni pokret Srbije Opozicija politička kampanja
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure