Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Radnicima nisu vraćeni pasoši, niti su im isplaćene zaostale zarade
Policija u Zrenjaninu ponovo čuva indijske radnike zaposlene u kineskoj fabrici Linglong, javlja N1.
Radnike su pre dva dana napali menadžeri fabrike.
Kako N1 navodi, indijski radnici su saslušani u sredu u policijskoj upravi Zrenjanin, a u iskazima piše da su preko kompanije „China Energy Engineering Group” bili angažovani na gradilištu fabrike Linglong, da su radili bez adekvatne opreme, da su živeli u neadekvatnim uslovima, kao i da su im oduzeti pasoši.
Nakon povratka u barake, prema njihovim rečima, menadžeri su ih posetili sa namerom da ih nateraju da odmah napuste Zrenjanin, bez isplaćenih zaostalih zarada.
Kada su to odbili, menadžeri su fizički napali radnike, a jednom od njih u Urgentnom centru u Zrenjaninu konstatovane su lakše telesne povrede.
VJT pokrenulo istragu
Prethodno je Više javno tužilaštvo u Zrenjaninu podnelo zahtev Policijskoj upravi u tom gradu za prikupljanje informacija i zahtev Inspektoratu rada za inspekcijski nadzor.
VJT je postupilo po prijavi organizacije za borbu protiv trgovine ljudima i eksploatacije „Astra“ u vezi slučaja 11 indijskih radnika angažovanih na gradilištu fabrike Linglong.
„Astra“ je prijavu, zbog sumnje na trgovinu ljudima u cilju radne eksploatacije, poslala na adrese deset nadležnih institucija, a VJT u Zrenjaninu je saopštilo da su istog dana kada su primili prijavu održali sastanak sa predstavnicima PU Zrenjanin, predstavnicima Inspektorata rada iz Zrenjanina i predstavnicima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima iz Beograda, radi dogovora oko preuzimanja daljih radnji, javio je N1.
Kompanija Linglong u sredu je saoštila da „ne zapošljava niti je ikada zapošljavala radnike iz Indije” kao i da su ugovor sa kompanijom „CEEC”, preko koje su ranije bili angažovani i radnici iz Vijetnama, raskinuli septembra 2022. godine.
Slučaj vijetnamskih radnika
Kompanija Linglong je u fokus javnosti došla zbog sličnog slučaja nepoštovanja prava radnika iz Vijetnama.
Zbog prisilnog rada više stotina stranih radnika u toj fabrici, Srbija je završila u izveštaju Stejt departmenta o trgovini ljudima.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve