Patrijarh Srpske Pravoslavne crkve (SPC) Porfirije bio je na sastanku sa grupom grupe srpskih lingvista, na kome je ocenjeno da je Zakon o rodno senzitivnom jeziku „neustavan i štetan“.
Povod za ovaj sastanak bila je “aktuelna rasprava o kontroverznom Zakonu o rodnoj ravnopravnosti”, navodi se u saopštenju SPC.
„Svi učesnici u razgovoru su se saglasili da bi po način izražavanja i međusobnog opštenja, što znači i mišljenja i života srpskog naroda, usledile trajne i štetne posledice, ukoliko bi se zaista pristupilo primeni ovog, i po ocenama pravnih stručnjaka, neustavnog zakona“, piše u saopštenju.
SPC navodi „da se samo u jednom delu radi o lingvističkom pitanju“, a da je po sredi, kako je navedeno, “ zakonom nametnuti proces, kako je ovih dana i istaknuto, „transformacije“ svesti pojedinca i društva u celini, posredstvom jezika.
„Ponovljeno je da slučaj Zakona o rodnoj ravnopravnosti predstavlja nasilnu primenu tzv. džender ideologije i politike, a da takva praksa, sa obaveznošću primene, ne postoji ni u jednoj državi EU“, dodala je SPC.
Patrijarh Porfirije je istakao da pitanje jezika definiše indentitet naroda.
On je rekao „da svaka nasilna i nepromišljena izmena može imati velike posledice po pitanje samosvesti jednog naroda kao što je srpski“, na šta, kako je dodao, Crkva neprestano skreće pažnju.
Na sastanku je ukazano „da nadležni organi ne sprečavaju, nego su više nego tolerantni prema grupi nevladinih organizacija koje neposrednim prisustvom u predškolskim ustanovama i školama uporno i sistematski promovišu džender ideologiju, politiku i praksu“.
U saopštenju je navedeno i da te nevaldine organuzacije time propagiraju „da i najmlađa deca sama mogu da biraju kojeg su pola i roda”.
Pročitajte još
Ministarstvo ne odustaje od Zakona o rodnoj ravnopravnosti
Eminentne profesorke, predstavnice ministarstava, organizacija i instituta, koje su učestvovale u kreiranju Zakona o rodnoj ravnopravnosti, prošlog meseca su na debati „Da li si radnica ili si direktor?“ otvorile mnoga pitanja u vezi sa rodno senzitivnim jezikom i neplaćenim kućnim radom.
„Ministarstvo ne odustaje od Zakona“, rekla je na početku debate Nina Mitić iz Ministarstva za ljudska, manjinska prava i društveni dijalog.
Jezikom protiv patrijarhata
„Kada je u pitanju nasilje na ženama, onda smo rodno osetljivi“, upozorila je Kosana Beker iz Udruženja Fem Platz.
Nedavno se patrijarh Porfirije obratio ženama koristeći imenice „jadnica“ i „bednica“ i, po svemu sudeći, uopšte nije imao problem da tom prilikom koristi rodno senzitivni jezik.
„Verujte da je sve što može da ima lošu ili negativnu konotaciju u ženskom rodu“, kaže Beker.
Svenka Savić, profesorka emeritus Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i višegodišnja borkinja za prava žena istakla je da je činjenica da danas postoji mnogo imenica ženskog roda, ali je pitanje je kako se upotrebljavaju.
„Ne možemo dozvoliti da nas patrijarhalna kultura poklopi. Mi je istovremeno kroz jezik menjamo i ne piznajemo“.
Maja Mićić iz Odeljenja za demokratizaciju Misije OEBS zaključila je da upotrebom rodno senzitivnog jezika nećemo narušiti porodicu i brak, već samo stati na put zlom patrijarhatu koji ne odgovara ni muškarcima ni ženama.
A.E./Z.S.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com