U nekoliko lokalnih samouprava opozicione stranke po svemu sudeći neće učestvovati na izborima 2. juna jer su ili predale neuredne liste ili većina u izbornim komisijama nateže pravila kako bi sprečila učešće opozicije.
Koplja će se najviše lomiti oko učešće najkrupnije opozicione kolone „Biram Novi Beograd“ na izborima za najveću opštinu u Srbiji.
Onde je birač Mihajlo Lazić podneo prigovor opštinskoj izbornoj komisiji, jer su dvojica kandidata za odbornike sa te opozicione liste prijavila prebivalište na Novom Beogradu posle 3. jula prošle godine.
Ta dvojica su u martu i aprilu ove godine prebacili prebivalište na Novi Beograd sa Zvezdare, odnosno Voždovca.
To je opštinska izborna komisija protumačila kao razlog da se odbaci lista, i sada opozicija još jedino može pred Viši sud u roku od 72 sata.
Šta se ovde zapravo desilo?
Zakon o lokalnim izborima kaže da punoletni građani mogu da biraju i budu birani onde gde imaju prebivalište.
Nedavno usvojene izmene Zakona o biračkom spisku – ciljane da spreče „fantomske glasače“ – pak kažu da se „birač“ na ovim izborima upisuje u deo biračkog spiska prema prebivalištu koje je imao na dan 3. jula prošle godine.
To znači da dvojica kandidata ne mogu da glasaju na Novom Beogradu, ali da li onde mogu da budu birani? Jer, izmene zakona naizgled ne diraju u pasivno biračko pravo.
Iz tabora „Biram Beograd“ se nezvanično čuje da su sve uradili kako treba i da ih vlast sapliće na svakom koraku – od uskraćivanja overitelja za liste pa nadalje.
Nisu pazili na zastupljenost polova
Ukoliko se nešto ne promeni u zadnji čas, na Voždovcu praktično neće biti opozicije.
Lista pokreta „Kreni-Promeni“ odbačena je kao „neuredna“ jer se na propisanom obrascu „ne nalazi naziv izborne liste“.
Ako se ovo još može ispostaviti kao traženje dlake u jajetu, jednostavnija je stvar sa odbacivanjem liste „Biramo Voždovac“. Oni su grubom nepažnjom za odbornike od rednog broja 36. do 40. kandidovali četiri žene i jednog muškarca.
Tu je Zakon o lokalnim izborima jasan – među svakih pet kandidata na listi (od prvog do petog mesta, od šestog do desetog i tako dalje) moraju biti dva pripadnika jednog i tri pripadnika drugog pola. Tako se obezbeđuje da zastupljenost svakog pola na kraju bude barem 40 odsto.
Isti gaf se desio listi „Kreni-Promeni“ na Vračaru gde su, na kraju liste, od 26. do 29. mesta sve žene među kandidatima za odbornike.
Još su je u Jagodini odbačena opoziciona lista „Jagodina zaslužuje bolje“ koju čine stranke iz „Biram borbu“. Ta lista navodno nije podneta na propisanom obrascu pa je i ona „neuredna“.
Oborena je i lista „Biram bolji Milanovac“ u Gornjem Milanovcu jer jedan kandidat zbog pasivizacije adrese navodno nema izborno pravo.
Na sve te odluke još se mogu izjaviti žalbe.