Prva dama Ukrajine Olena Zelenska stigla je juče u Beograd, u prvu bilateralnu posetu od početka ruske invazije 2022. godine, koji bi mogla, pišu mediji iz regiona, da se tumačii kao signal udaljavanja Srbije od Moskve, tradicionalnog saveznika.
Uz svoju srpsku koleginicu Tamaru Vučić i ukrajinskog ministra spoljnih poslova Dmitra Kulebu, koji je takođe u svojoj prvoj poseti Beogradu, Zelenska je obišla grad i tvrđavu Kalemegdan.
Zelenska i Vučić su obišle i gradsku biblioteku u Beogradu u kojoj se nalazi „Ukrajinska polica“, deo biblioteke s ukrajinskim knjigama koji je osnovan pod patronatom prve dame Ukrajine.
Poseta je poruka i predstavlja prevashodno čin balansiranja Vučića, ocenjuje Boško Jakšić, spoljnopolitički komentator za BBC na srpskom.
„Predsednik, poznat po proruskim naklonostima, supruzi je dodelio da ona manifestuje bliskost sa Ukrajinom, te se kao porodični biznis vodi velika geostrateška politika“, kaže Jakšić za BBC na srpskom.
Važan deo Vučićevog balansiranja jeste i prodaja srpske municije, koja preko Amerike stiže u Ukrajinu, dodaje Jakšić.
Rusi: „Boji li nas se iko osim Lukašenka?”
Vest o poseti supruge Volodimira Zelenskog Srbiji prorežimski mediji su preneli vrlo stidljivo, uprkos brojnim isplaniranim aktivnostima. Većina je naglasak stavila na susret Vučića i Kulebe, uz naglasak na unapređenje bilateralnih odnosa.
Sa druge strane, gotovo svi ruski mediji su preneli ovu informaciju, a na portalu ruske državne novinske agencije Ria Novosti ova vest je četvrti najčitaniji tekst.
Sudeći po komentarima, Rusi nisu oduševljeni.
„Sramotno“ i „Ovo je odvratno, ovo je odvratno ponašanje ‘prijatelja’ Rusije“, dva su najpopularnija komentara.
U reakcijama na tekst čitaoci pišu da je Srbija izdala Rusiju, a napadaju i srpskog predsednika Aleksandra Vučića. Ovo su neki od komentara na Ria Novostima.
„Boji li nas se iko osim Lukašenka? Čak se i Kirgistan okrenuo. Naša spoljna politika je nešto slaba.“
„Čitajte Dostojevskog. O ‘braći’ koja će nam, ako se ukaže prilika, zabiti nož u leđa! Primer – Bugarska i Crna Gora.“
Uvrede se nižu…
Srbija osudila invaziju, odbila sankcije
Zbog tradicionalnih istorijskih, verskih, religijskih, političkih i vojnih veza, u Srbiji je raširen proruski sentiment. Britanska agencija Rojters je ocenila da Vučić pokušava da postigne ravnotežu između kandidature za EU članstvo i veza s Rusijom i Kinom, važnim partnerima i investitorima.
Srbija je, kažu, iznova osuđivala rusku invaziju Ukrajine u Ujedinjenim narodima i na drugim međunarodnim forumima, no dosad je odbijala pridružiti se međunarodnim sankcijama protiv Kremlja.
Poseta ispod radara
Vučić se sastao s ukrajinskim čelnikom Volodimirom Zelenskim tri puta u 2022. godini na međunarodnim forumima u inostranstvu, poslednji put na regionalnom sastanku u Tirani u februaru.
Od 2022. godine Srbija je prihvatila na hiljade ukrajinskih izbeglica, poslala humanitarnu pomoć Ukrajini i obećala pomoć u razminiravanju zemlje i postratnoj izgradnji.
Prošle godine povjerljivi dokumenti koji su procureli iz Pentagona pokazali su da se Srbija složila da snabdeva Kijev oružjem i municijom.
Prorežimski mediji o tome o poseti Zelenske izveštavaju stidljivo, te je njena Beogradu ostala ispod radara za mnoge.
U pondeljak nova poseta
U Beograd u ponedeljak dolazi i komesar Evropske unije za proširenje Oliver Varhelji, koji će sa Vučićem razgovarati o evropskom putu Srbije, za koji se bar deklarativno zalaže.
Obe posete usledile su samo nekoliko dana nakon što je kineskom predsedniku Siju Đinpingu priređen veliki doček u Beogradu.
Srbija je bila jedna od tri evropske zemlje, uz Francusku i Mađarsku, koje je šef kineske države sada obišao.