Blokade fakulteta traju gotovo punih pet meseci. Politička situacija u zemlji se u međuvremenu uzburkala. Pala je Vlada, nova bi uskoro trebalo da bude izabrana, studenti su obišli zemlju uzduž i popreko obilazeći mesta u kojima je do skoro nije čuo njihov glas, voze bicikle do Strazbura, a dekanima i profesorima stižu pretnje.
Posle verbalnih pretnji, jednog fizičkog napada na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, uskraćivanja zarada, u pokušaju da vrati studente u klupe, a profesore u amfiteatre i učionice, Ministarstvo prosvete sprovelo je vanredni inspekcijski nadzor, a fakultetima su počele da stižu zapisnici o njemu i zahtevi da se nastava nastavi, te pretnje novčanim kaznama i novim prekršajnim prijavama ukoliko se ogluše o taj nalog.
Prekršajne prijave protiv fakulteta
Ministarstvo prosvete podnelo je u utorak (8. april) 37 prekršajnih prijava protiv visokoškolskih ustanova i odgovornih lica zbog neodržavanja nastave.
Ustanovama je dat rok od osam dana da počnu nastavu, što će se utvrđivati u kontrolnom nadzoru, nakon čega se mogu očekivati nove prekršajne prijave.
Kazna za nesprovođenje nastave za ustanove je od 200.000 do dva miliona dinara, a za odgovorna lica od 5.000 do 50.000 dinara.
Prethodno je ministarka prosvete Đukić Dejanović naglasila da je poslednji termin da fakulteti u blokadi počnu da rade ne bi li se spasla akademska godina – 15. april.
Posle ovog datuma „skoro da nema smisla razgovarati o nadoknadi nastave i ispita”, objasnila je i naglasila da su, ako fakulteti uskoro ne počnu da rade, zapravo „ugrožene dve akademske godine”.
Na pitanje šta će se dešavati ako se studenti ne vrate na fakultete posle 15. aprila, Đukić Dejanović je navela da studije u našem sistemu obrazovanja nisu obavezne, ali da uvek postoji mogućnost da se druge institucije uključe u rešavanje tog problema.
Rekla je i da to onda „nije problem obrazovanja, nego pravosuđa”.
Još jednan pokušaj „gaženja” univerziteta
Na adresu Hemijskog fakulteta zapisnik o inspekcijskom nadzoru još nije stigao. Makar je takva situacija bila u sredu (9. aprila) ujutru.
Komentarišući izjavu ministarke Đukić Dejanović o prekršajnim prijavama, dekan Hemijskog fakulteta Dejan Roglić kaže za „Vreme” da je to još jedan pokušaj gaženja Univerziteta u Beogradu.
„Oni u principu gaze Univerzitet, mi se borimo legalnim, odnosno zakonskim sredstvima. Kada nam stigne zapisnik o inspekcijskom nadzoru i ukoliko nam stigne prekršajna prijava, podnećemo prigovor”, kaže Roglić.
Zaposlenima na Hemijskom fakultetu još nije stigao prvi deo martovske zarade, a februarska je bila umanjena.
Profesori na njegovom fakultetu su složni i u narednim danima bi trebalo da budu održana redovna i vanredna veća na kojima će, kaže Roglić, biti reči o svim mogućim posledicama.
Dodaje da ne trpi nikakve pritiske od zaposlenih profesora i kaže da se nada da će se neko iz nove Vlade udostijiti da čuje studente.
„Ako su mogli da odlaze u Pionirski park, mogli bi da odu i na studentske plenume i razgovaraju sa studentima”, kaže Roglić.
Dodatno produbljivanje krize
Zaključak inspekcije dobio je dekan Fizičkog fakulteta u Beogradu Voja Radovanović.
„Nažalost, došli smo u situaciju da fakulteti moraju da imaju advokate koji će nam reći šta moramo činiti. Ovaj zadnji inspekcijski nadzor je pretnja nad fakultetima, gde govore da će nas kazniti. Ja to doživljavam kao put ka uništavanju univerziteta. Možemo da platimo, ali ako univerzitet postanu partijski plen, doći će do njihovog urušavanja”, kaže Radovanović za „Vreme”.
Kako dodaje, koraci koje se predstavnici vlasti preduzimaju ka univerzitetima vode ka još većem produbljivanju krize.
„Kazne i represija ne vode ničemu pozitivnom, to može samo biti korak unazad. Pošto smo sa prethodnom Vladom imali problem, nadam se da će sledeća Vlada imati više sluha i da će početi dijalog sa akterima ove krize, pre svega sa univerzitetom”, dodaje Radovanović.
Šta piše u zapisnicima vanrednih inspekcijskih nadzora?
Fakultetima u blokadi počeli su da stižu zapisnici vanrednih inspekcijskih nadzora, a u jednom od njih, u koji je FoNet imao uvid, navodi se da se „nadziranom subjektu nalaže da organizuje predavanja i ispite na svim stepenima studija na svim studijskim programima”.
U zapisniku koji je stigao beogradskom Fizičkom fakultetu nalaže se „uspostavljanje rada ustanove u skladu sa Zakonom i podzakonskim aktima kojima se reguliše oblast visokog obrazovanja”.
Rok za postupanje po meri je osam dana od dostavljanja zapisnika, počev od 8. aprila.
O postupanju po izrečenoj meri za otklanjanje nezakonitosti nadzirani subjekt dužan je da obavesti inspektora najkasnije tri dana od isteka roka za postupanje po meri.
Uz obaveštenje nadzirani subjekt će priložiti dokumentaciju, odnosno drugi materijal iz koga je vidljivo da su utvrđena nezakonitost i njene štetne posledice uklonjene i propisane obaveze ispunjene.
Dekani – dežurni krivci
Radovanović je ranije izjavio za FoNet povodom takvog inspekcijskog zapisnika, da je reč o pokušaju da se od dekana fakulteta naprave dežurni krivci.
Najavljuje i prigovor na zapisnik inspekcijskog nadzora.
„Šta dalje – reći će advokati”, kazao je Radovanović.
Ocenio je da je žalosno da Ministarstvo prosvete na taj način komunicira sa fakultetima i podseća da su univerziteti osnova razvoja svakog društva.
„Mi se nalazimo između čekića i nakovnja Vlade koja neće ili ne može da ispuni studentske zahteve i studenata čiji su zahtevi legitimni”, zaključio je Radovanović.
Nakon što je vlast uspela da neisplaćivanjem zarada i pretnjama prekršajnim prijavama i otkazima slomije štrajk nastavnika u srednjim i osnovnim školama, isti metod pritiska sada primenjuje i na univerzitetske profesore. Blokada fakulteta i studentski protest su motor pobune u društvu koja sve više uzima maha. Ako se to izvorište nemira uguši, vlast bi, makar privremeno, mogla da povrati kontrolu i ponovo uspostavi privid normalnosti u državi.
Izvor: FoNet/RTS/Vreme