Cena struja za domaćinstva i male kupce od danas je veća za 6,5 odsto, javlja RTS. Prema računici Agencije za energetiku, prosečna cena kilovat-sata sada košta 8,144 dinara.
Savet Agencije za energetiku dao je krajem jula saglasnost na odluku o ceni električne energije za garantovano snabdevanje. Kako se navodi, prosečna cena električne energije za kupce koji imaju pravo na garantovano snabdevanje po regulisanim cenama – domaćinstva i male kupce – utvrđena je na osnovu maksimalno odobrenog prihoda i predviđenih količina električne energije za prodaju ovim kupcima.
Tri opcije za obezbeđivanje struje
Za uvoz nedostajućih količina struje tokom zimske sezone Elektroprivreda Srbije (EPS) će morati da plati između jedne i 1,5 milijade evra, piše Demostat onlajn pozivajući se na „dobro obaveštene izvore“. Prema tim izvorima Vlada Srbije razmatra tri opcije da obezbedi taj novac, uključujući i aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Procenjuje se da će EPS-u za snabdevanje potrošača u zemlji nedostajati čak 2,2 milijarde kilovat sati električne energije, a da će u periodu grejne sezone, od 15. oktobra do 15. marta, nedostajati količine u iznosu od 500 megavat-sati električne energije na sat. Prema saznanjima Demostata, jedna od mogućnosti koju razmatra Vlada je da napravi aranžman sa MMF-om koji bi podrzumevao da ta finansijska organizacija dobije pravo da učestvuje u upravljanju EPS-om.
Druga opcija je da EPS uzme novi kredit kod komercijalnih banaka, ali je preduzeće već zaduženo u velikoj meri, u prvom redu zbog havarija i nestručnog rukovođenja, naročito u periodu dok je na njegovom čelu bio Milorad Grčić.
Treća mogućnost je da Vlada Srbije EPS-u obezbedi državne garancije za kredit kako bi došlo do neophodnih sredstava za normalno funkcionisanje.
Restrikcije ili ne
Izvor Demostata napominje da odluka za koji od ova tri modela će se Vlada Srbije opredeliti i obezbediti neophodna sredstva za funkcionisanje EPS-a još nije doneta.
Stručnu javnost, ali i potrošače, brine da li će struje, čak i u slučaju da EPS obezbedi novac potreban za nabavku iz uvoza, biti dovoljno u ponudi na berzama. S obzirom na globalnu energetsku krizu zbog rata u Ukrajini, pod znakom pitanja je da li će u Evropi uopšte biti viškova struje koji bi mogli da budu ponuđeni na prodaju, ukazao je Demostat u analizi.
Ako bi se pokazalo da su pesimističke prognoze u tom segmentu tačne, restikcije struje bi bile nešto sa čim bi se potrošači u Srbiji neminovno suočili. Pitanje je samo u kojem obimu, zaključuje Demostat.
Vlast i EPS za sada kategorički demantuju da će restrikcija biti i da planiraju da smanje potrošnju električne energije kroz mere štednje.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com