
Protesti i blokade
BLOG Odloženo suđenje za napad na studente u Novom Sadu, protest radnika u nedelju u Beogradu
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Sindikat sudske vlasti i zaposleni u pravosudnim organima traže između ostalog potpisivanje protokola o povećanju osnovice za obračun plata sudijama, javnim tužiocima i ostalim zaposlenima u pravosudnim organima, u iznosu od minimum 20 odsto
Sindikat sudske vlasti i zaposleni u pravosudnim organima u sredu, 26. mart ponovo su u celodnevnom štrajku, jer i dalje nisu ispunjeni zahtevi za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu.
Prethodni jednodnevni protest održan je 18. marta, a iz Sindikata sudske vlasti ističu da se zaposlenima u pravosuđu u međuvremenu pretilo oduzimanjem zarada za vreme provedeno u štrajku, te da Ministarstvo pravde nije pokazalo ni minimum volje da razgovara o iznalaženju kompromisnog rešenja u vezi sa zahtevima.
Smisao zakonske norme kojom je regulisano oduzimanje prava na zaradu u toku štrajka jeste da primora zaposlene na pronalaženje kompromisnog rešenja, dok je za poslodavca ekvivalent tome šteta koju delatnost trpi zbog obustave rada, a Sindikat smatra da je potpuno nelegitimno oduzimati zarade zaposlenima pre otpočinjanja procesa pregovora.
Sindikat je istakao da Vlada Srbije jeste u tehničkom mandatu, ali da ona i njeni članovi mogu da potpišu protokol koji je zahtevima formulisan.
Zbog toga je novom odlukom o celodnevnom štrajku odložen rok za ispunjenje zahteva koji sada glasi: „u roku od 15 dana od konstituisanja nove vlade“, navedeno je u saopštenju.
Zahtevi sindikata
Traži se potpisivanje protokola o povećanju osnovice za obračun plata sudijama, javnim tužiocima i ostalim zaposlenima u pravosudnim organima, u iznosu od minimum 20 odsto.
Zahteva se i isplata naknade za troškove ishrane u toku rada, u iznosu od minimum 15.000 dinara mesečno. Sindikat sudske vlasti traži i isplatu regresa za korišćenje godišnjeg odmora, u iznosu od minimum 85.000 dinara godišnje, počev od plate za april 2025. godine.
Zaposleni će tokom štrajka biti u svojim radnim prostorijama, a predlog Sindikata sudske vlasti je da postupaju u predmetima koji se tiču lišenih slobode, koji se vode prema maloletnim učiniocima krivičnih dela i zbog nasilja u porodici, kao i u postupcima u kojima je istaknut predlog za određivanje privremene mere.
Trebalo bi i da se postupa u predmetima u kojima bi istekao rok izričito propisan zakonom i u okviru kog se mogu steći određena prava ili se po isteku roka neko pravo gubi.
Sindikat podseća i da su štrajkački zahtevi upućeni Ministarstvu pravde još 5. februara.
Izvor: FoNet
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Kako se pretnje Aleksandra Vučića prelivaju i na stanje na terenu, pogotovo u manjim mestima u Srbiji
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija pozvala je Komoru javnih izvršitelja da obavi nadzor rada javnog izvršitelja nadležnog u predmetu novinara Vladimira Mitrića, koji 15 godina ne može da naplati obaveze od bivšeg policajca koji ga je napao, za šta postoje četiri pravosnažne presude
Devetorici Užičana privedenih tokom protesta određen je pritvor do trideset dana. Njihovi sugrađani zahtevaju da ih puste iz zatvora. Ukoliko do toga ne dođe, za nedelju najavljuju do sada neviđeni skup
U četvrtak je počeo jubilarni i ujedno poslednji Exit koji se održava u Srbiji. Na otvaranju se „pumpalo”, a sa Varadinskog mosta u svet je otišla i fotografija crvene šake
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve