Na sednici Skupštine Novog Sada većinom glasova je odlučeno da Milan Đurić ostaje na funkciji gradonačelnika. Dok je trajala rasprava, ispred zgrade parlamenta građani su bučno protestovali, a neki su pokušali i da uđu u zgradu. Sprečio ih je klordon policije
Sednica Skupštine Novog Sada održana je u sredu, 3. decembra, a na njoj se raspravljalo o zahtevu novosadske opozicije da se Milan Đurić smeni za mesta gradonačelnika.
Rezultat glasanja: 48 odbornika je glasalo protiv razrešenja gradonačelnika, a 25 odbornika za. Jedan listić je bio nevažeći. Skupština, dakle, nije usvojila predlog o razrešenju gradonačelnika Milana Đurića.
Rasprava nije prekinuta ni kad su građani ispred gradske skupštine u akciji 15 minuta buke u 11.52 pružili podršku opoziciji.
Građani koji su protestovali ispred zgrade gradske skupštine su se nakon burnog prepodneva razišli.
Protest ispred zgrade Skupštine Novog Sada
U 11:52 počeo je bučan protest ispred zgrade Skupštine Novog Sada. Građani lupaju u šerpe i tiganje, duvaju u pištaljke. Traže da se kazne odgovorni za tragediju na železničkoj stanici u kojoj je život izgubilo 15 ljudi u Novom Sadu, da se oslobode svi građani uhapšeni jer su učestvovali u protestima i da se smeni gradonačelnik Milan Đurić.
Okupljeni građani su pokušali na silu da uđu u Skupštinu Novog Sada i usledilo je guranje sa kordonom policije.
Jedan mladić je povređen prilikom guranja kod Skupštine grada. Nekoliko demonstranata je privedeno.
Opozicija je bila pozvala građane da u trajanju od 15 minuta iskažu nezadovoljstvo zbog reakcije vlasti posle tragedije u Novom Sadu kada je 1. novembra u obrušavanju nadstrešnice železničke stanice poginulo 15 osoba, a dve su teško povređene.
Šef odborničke grupe Kreni-promeni u Novom Sadu Stevan Babić izjavio je uoči sednice da je Srpska napredna stranka (SNS) naredila zaposlenima u javnim preduzećima da se okupe ispred Skupštine Novog Sada „s ciljem – da vređaju i napadaju opozicione odbornike“, javlja N1.
Ocenio je da je to „sramna direktiva, identična onoj koju je Zobenica naložio rečima – ‘Vređaj i snimaj’“.
Opozicione stranke u Skupštini Novog Sada predale su pre nešto više od dve nedelje zahtev za zakazivanje vanredne sednice parlamenta, sa obrazloženjem da su i Đurić i njegov prethodnik, sadašnji premijer Srbije Miloš Vučević, imali dovoljno vremena da „osete moralnu odgovornost i podnesu ostavku“ zbog pogibije 15 ljudi.
Đuriću prebacuju da „ima krvave ruke“ i da je umešan u korupciju.
Opozicija hoće da izazove građanski rat
Predsednica parlamenta Novog Sada Dina Vučinić izjavila je tim povodom da će opozicija u utorak „pokušati da izazove građanski rat uništavajući skupštinsku imovinu“ te da je plan da se „izazove haos“, a da odbornici vlasti mirno čekaju raspravu u geradskoj skupštini.
„Informer“ u istom duhu pod naslovom „Provaljen plan antisrba u Novom Sadu! Đilasova Marinika sa Ješićem ’otima’ Skupštinu grada Novog Sada“ „otkriva“ da su „antisrpski ekstremisti“ sa njima za naredne dane dogovorili „pakleni plan“ divljanja i nasilja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon incidenata na protestu u naselju „Beograd na vodi” raskrinkani su mnogi naprednjački funkcioneri koji su ga izazvali, a rame uz rame sa njima i Aleksandar Bošković, blizak saradnik narko bosa Darka Šarića. Vučić na to kaže: „Da, i?“
Student Branko Rodić je nakon saslušanja u policiji rekao novinarima da mu se „ništa mu se ne stavlja na teret", a pošto je prebijen izjavio je i da zna ko je bio jedan od napadača
Dragoljub Raša Todosijević je kao jedan od ključnih protagonista konceptualne umetnosti 1960-ih i 1970-ih doprineo afirmaciji nove umetničke prakse na prostoru nekadašnje Jugoslavije
Srednjoškolce je nemoguće zaplašiti, jer ih nije briga za posledice, iako su ih svesni. Svaki pokušaj pritiska na njih rezultiraće samo još većim buntom. Nemojte ih potcenjivati
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!