Putnici koji koriste autobus na liniji 511 žale se da su vozila prljava i nebezbedna, i podsećaju da se nekoliko vozila u poslednje vreme zapalilo
Stanovnici Sremčice organizovali su još jedan protest „Za bolju liniju 511” i blokadu saobraćaja u ovom prigradskom naselju u 18 časova, zbog, kako tvrde, nebezbednih uslova za vožnju na ovoj liniji.
Međutim, ovog puta je skup posetio manji broj meštana Sremčice i Železnika zbog jake kiše koja je padala tokom čitavog dana.
I na ovom protestu okupljeni su zahtevali da Grad Beograd reši problem vozila koja su u lošem tehničkom stanju i koja svakodnevno kasne.
Gradski odbornik i član Stranke slobode i pravde Marko Dimić smatra da prevoz u ovom delu grada funkcioniše kao u prošlom veku i da je nedopustivo to što gradske vlasti ne reaguju na ovaj problem.
„Problemi najviše ugrožavaju decu“
„Nedopustivo je da u trenucima kada je budžet Grada najveći – Gradska uprava, Privremeni organ i Aleksandar Šapić neće ništa da preduzmu”, rekao je za “Vreme” Dimić.
Okupljeni građani navode da je linija 511 jedna od dve autobuske linije koja ovaj deo grada povezuje sa centrom i da su većina vozila stara i tehnički neispravna.
„Sremčica nema srednju školu, pa se svi srednjoškolci voze ovim autobusom, kao i osnovci koji moraju preći nekoliko stanica do naše osnovne škole. Paljenje autobusa i guma, otpadanje delova i ostali problemi najviše ugrožavaju decu”, rekla je meštanka Sremčice Olga Pankeriča.
Na protestu se mogao videti transparent sa natpisom „Autobus 511=dušegupka” kojim se aludira na sličnost ove autobuske linije sa zloglasnim kamionom-ubicom tokom Drugog svetskog rata.
„Autobusi su često prljavi, a na dnevnom nivou nekada dođe do kvara tri ili četiri autobusa. Sve što želimo od nadležnih službi je da nam odgovore na dopise koje smo slali i da vozila budu tehnički ispravna, kako ne bi došlo do tragedije”, izjavila je Slađana Radomirović.
„Nebriga i neodržavanje vozila“
Član Zeleno-levog fronta Stevan Banjac podsetio je u svom obraćanju građane da su se obratili Sekretarijatu za javni prevoz, kao i saobraćajnoj policiji, ali da od nadležnih institucija nisu dobili nikakve odgovore.
„U poslednjih 15 godina, prosečna brzina vozila gradskog prevoza rapidno se smanjila, iako su putevi popravljani i tehnologija napredovala i to se desilo zbog nebrige i neodržavanja vozila. Vozimo se autobusima koji su stari oko 10 godina i neka od njih su prešla oko milion kilometara. Nije problem u starosti vozila koliko u tome što se ona ne održavaju”, objašnjava Banjac.
Banjac podseća da u ovakvim slučajevima deo odgovornosti spada i na Saobraćajnu policiju, koja ne bi smela da dozvoli da tehnički neispravna vozila izađu na ulice.
Redovni incidenti
Podsetimo, najnoviji slučaj paljenja autobusa 511 dogodio se u ponedeljak, kada se na stajalištu u blizini Ade Ciganlije zapalio točak. Samo nekoliko dana pre toga, na društvenim mrežama pojavio se snimak na koji prikazuje da su autobusu na istoj liniji otpala vrata.
Inače, prema procenama, u naselju Sremčica živi oko 25 hiljada stanovnika, ali i u Železniku još 35 hiljada. Llinija 511 značajna je za stanovnike oba naselja jer vodi od Sremčice do Beograda na vodi. Linija 511 ima 29 stajališta, i ne koriste je samo meštani Sremčice i Železnika da bi stigli do grada. Ta linija izlazi i na Obrenovački pa se broj onih koji je koriste još veći.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Veran Matić, nekadašnji saveznik vlasti u borbi za rasvetljavanje ubistava novinara, sada je meta predsednika Vučića. Napad na Matića označen je kao pokušaj diskreditacije i opasna poruka svim nezavisnim medijima
Studenti u blokadi pozvali su građane da danas (utorak, 22. jul) dođu ispred Višeg sudu u Beogradu, kako bi pružili podršku studentu Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu
Simbol studentske borbe — SKC, ponovo je postao poprište sukoba. Nakon višenedeljne blokade i zahteva da se prostor vrati Univerzitetu, policija je jutros ispraznila zgradu, dok su studenti optužili rukovodstvo za politički motivisano nasilje
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin podneo je krivičnu prijavu za ugrožavanje sigurnosti zbog građana koji mu se okupljaju ispred kuće. Advokati objašnjavaju da li nezadovoljni ljudi mogu zapravo biti osuđeni
Službenici izraelske policije za borbu protiv korupcije Lahav 433 doputovaće u Srbiju kako bi saslušali Srulika Ajnhorna, glavnog aktera u aferi „Katargejt“ i curenju poverljivih dokumenata u koje je umešan nemački tabloid Bild. Ajnhorn je u Srbiji poznat kao savetnik predsednika Aleksandra Vučića
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!