
Građevinarstvo
Kinezi koji su gradili srušeni soliter u Bangkoku, radili i na srušenoj nadstrešnici u Novom Sadu
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Putnici koji koriste autobus na liniji 511 žale se da su vozila prljava i nebezbedna, i podsećaju da se nekoliko vozila u poslednje vreme zapalilo
Stanovnici Sremčice organizovali su još jedan protest „Za bolju liniju 511” i blokadu saobraćaja u ovom prigradskom naselju u 18 časova, zbog, kako tvrde, nebezbednih uslova za vožnju na ovoj liniji.
Međutim, ovog puta je skup posetio manji broj meštana Sremčice i Železnika zbog jake kiše koja je padala tokom čitavog dana.
I na ovom protestu okupljeni su zahtevali da Grad Beograd reši problem vozila koja su u lošem tehničkom stanju i koja svakodnevno kasne.
Gradski odbornik i član Stranke slobode i pravde Marko Dimić smatra da prevoz u ovom delu grada funkcioniše kao u prošlom veku i da je nedopustivo to što gradske vlasti ne reaguju na ovaj problem.
„Problemi najviše ugrožavaju decu“
„Nedopustivo je da u trenucima kada je budžet Grada najveći – Gradska uprava, Privremeni organ i Aleksandar Šapić neće ništa da preduzmu”, rekao je za “Vreme” Dimić.
Okupljeni građani navode da je linija 511 jedna od dve autobuske linije koja ovaj deo grada povezuje sa centrom i da su većina vozila stara i tehnički neispravna.
„Sremčica nema srednju školu, pa se svi srednjoškolci voze ovim autobusom, kao i osnovci koji moraju preći nekoliko stanica do naše osnovne škole. Paljenje autobusa i guma, otpadanje delova i ostali problemi najviše ugrožavaju decu”, rekla je meštanka Sremčice Olga Pankeriča.
Na protestu se mogao videti transparent sa natpisom „Autobus 511=dušegupka” kojim se aludira na sličnost ove autobuske linije sa zloglasnim kamionom-ubicom tokom Drugog svetskog rata.
„Autobusi su često prljavi, a na dnevnom nivou nekada dođe do kvara tri ili četiri autobusa. Sve što želimo od nadležnih službi je da nam odgovore na dopise koje smo slali i da vozila budu tehnički ispravna, kako ne bi došlo do tragedije”, izjavila je Slađana Radomirović.
„Nebriga i neodržavanje vozila“
Član Zeleno-levog fronta Stevan Banjac podsetio je u svom obraćanju građane da su se obratili Sekretarijatu za javni prevoz, kao i saobraćajnoj policiji, ali da od nadležnih institucija nisu dobili nikakve odgovore.
„U poslednjih 15 godina, prosečna brzina vozila gradskog prevoza rapidno se smanjila, iako su putevi popravljani i tehnologija napredovala i to se desilo zbog nebrige i neodržavanja vozila. Vozimo se autobusima koji su stari oko 10 godina i neka od njih su prešla oko milion kilometara. Nije problem u starosti vozila koliko u tome što se ona ne održavaju”, objašnjava Banjac.
Banjac podseća da u ovakvim slučajevima deo odgovornosti spada i na Saobraćajnu policiju, koja ne bi smela da dozvoli da tehnički neispravna vozila izađu na ulice.
Redovni incidenti
Podsetimo, najnoviji slučaj paljenja autobusa 511 dogodio se u ponedeljak, kada se na stajalištu u blizini Ade Ciganlije zapalio točak. Samo nekoliko dana pre toga, na društvenim mrežama pojavio se snimak na koji prikazuje da su autobusu na istoj liniji otpala vrata.
Inače, prema procenama, u naselju Sremčica živi oko 25 hiljada stanovnika, ali i u Železniku još 35 hiljada. Llinija 511 značajna je za stanovnike oba naselja jer vodi od Sremčice do Beograda na vodi. Linija 511 ima 29 stajališta, i ne koriste je samo meštani Sremčice i Železnika da bi stigli do grada. Ta linija izlazi i na Obrenovački pa se broj onih koji je koriste još veći.
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Ruski operativci su navodno već stigli u Srbiju, dok američki FBI u odgovoru za „Vreme“ niti potvrđuje niti demantuje da je uključen u istragu huka i stampeda u Kralja Milana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak (31. mart) da u sredu (2. april) počinju konsultacije o novoj Vladi i rekao da se pet ili šest lista prijavilo da dođe na razgovor
Povodom napada na dekanku niškog Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović i u znak podrške univerzitetskoj zajednici, protesti u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu
Članovi Saveta Univerziteta u Beogradu najoštrije osuđuju izjave nosilaca javnih funkcija kojima se poziva na hapšenje rektora tog Univerziteta Vladana Đokića, kao i neprimeren i socijalno neprihvatljiv pritisak na akademsku zajednicu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve