Novi broj „Vremena“
Šta može i šta radi opozicija
Među studentima opozicija nije dobrodošla. Šta onda ona može? Tim pitanjem se bavimo u novom broju nedeljnika „Vreme“
Edvard Ferguson predao je danas akreditivna pisma predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću i time formalno stupio na dužnost ambasadora Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske u Srbiji. Ambasador Ferguson naglasio je da veruje da postoji veliki potencijal da se između Srbije i Britanije poboljša saradnja u oblasti međusobne trgovine, tehnologije, na zaštiti životne sredine, kao i u oblasti kulture i obrazovanja
„Moja porodica i ja smo veoma uzbuđeni što smo se vratili na Balkan. Na profesionalnom planu, želim da revitalizujem istorijski dobre odnose između Ujedinjenog Kraljevstva i Srbije. Tokom dva svetska rata naše države su stajale jedna uz drugu braneći zajedničke vrednosti nasuprot, kako se tada činilo, nepobedivih sila porobljivača. Želim da obnovim i ojačam te veze koje postoje već gotovo dva veka, da gradim moderne odnose koji su usmereni na budućnost, a koji će biti zasnovani na uzajamnom poštovanju i zajedničkim interesima. Kada govorimo o ličnim osećanjima, moja supruga Karolin i ja mnogo volimo ovaj region. Naša najmlađa ćerka je rođena u Sarajevu. Ja sam proveo divnih mesec dana u Novom Sadu dok sam se pripremao za ovu poziciju. Jedva čekamo da posetimo i istražimo mnoga prelepa mesta i da upoznamo sjajne ljude širom Srbije,“ rekao je ambasador Ferguson.
Pre dolaska u Srbiju, ambasador Ferguson bio je na poziciji ministra savetnika za odbranu u Britanskoj ambasadi u Vašingtonu, gde je predvodio mrežu britanskog Ministarstva odbrane koja uključuje oko 1,000 ljudi u 28 država i bio zadužen za britansko-američku vojnu saradnju u oblasti strateškog planiranja, nuklearne politike, odbrambene trgovine kao i nauke i tehnologije.
Od 2014-2018. služio je kao britanski ambasador u Bosni i Hercegovini gde je, zajedno sa nemačkim kolegom, kreirao novu međunarodnu strategiju kojom je reaktiviran proces socio-ekonomskih i reformi evro-atlantskih integracija nakon dugog perioda stagnacije.
Edvard je 2001. godine svoje studije klasičnih nauka na Oksfordskom univerzitetu završio sa počasnom diplomom prve klase. Nakon toga se pridružio Ministarstvu odbrane u kome je, između ostalog, radio kao najbliži saveznik ministru odbrane na operacijama u Iraku i potom je vodio tim zadužen za vojne operacije u Avganistanu. Takođe je, od 2012-2014, radio kao šef strategije britanskog Ministarstva odbrane, gde je bio odgovoran za dizajniranje budućih oružanih snaga Ujedinjenog Kraljevstva.
Završio je i master studije strategije i diplomatije na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka (LSE) 2013. godine. Počasni je saradnik Instituta za strategiju i bezbednost Egzeter univerziteta.
Edvard je oženjen Karolinom sa kojom ima troje dece – najmlađa Mimi će živeti sa njima u Beogradu, dok će Henri i Tesa biti na školovanju u Britaniji. Uživa u pevanju, skijanju, dugačkim šetnjama i dobrim knjigama.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Među studentima opozicija nije dobrodošla. Šta onda ona može? Tim pitanjem se bavimo u novom broju nedeljnika „Vreme“
U Skupštinu Srbije stigla je ostavka premijera Miloša Vučevića, objavila je narodna poslanica Biljana Đorđević
Pred Ministarstvom prosvete u Beogradu održan je skup na kojem su nastavnici istakli da godinama trpe urušavanje svog položaja, ali da su spremni da se bore za dostojanstvo profesije i budućnost obrazovanja
Komemoracija Teofilu Pančiću održava se u petak u Beogradu, a ispraćaj na kremaciju u subotu u Novom Sadu
Rektorski kolegijum odbio je poziv predsednika Vučića na „dijalog“ što je naljutilo Anu Brnabić. Poslanik i profesor Đorđe Pavićević za „Vreme“ kaže da se univerziteti drže solidarno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve