
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Porodica preminule porodilje iz Leskovca traži odgovornost lekara i sumnja da su komplikacije usled kojih je preminula nastale zbog nemara i nebrige, jer nije imala zdravstvenih tegoba
U UKC Niš preminula je pacijentkinja D. L. (30), koja se porodila u Opštoj bolnici u Leskovcu, ali je zbog komplikacija prebačena u Niš, saopšteno je juče iz te zdravstvene ustanove.
„Pacijentkinja D. L. (30) iz Opšte bolnice Leskovac primljena je dana 28.2.2024 godine u 15.34 sata na Kliniku za ginekologiju Niš. Ona je u Niš stigla nakon prethodno urađenog carskog reza u Opštoj bolnici u Leskovcu, a zbog sumnje na krvarenje u trbuhu“, saopštio je Klinički centar iz Niša.
Nakon te vesti, oglasila se porodica preminule porodilje koja sumnja da su komplikacije usled kojih je preminula nastale zbog nemara i nebrige, jer nije imala zdravstvenih tegoba.
Oni očekuju nalaze iz Opšte bolnice Leskovac i poručuju će neko morati da odgovara za njenu preranu smrt, objavio je portal Južne vesti.
Navode da ništa nije moglo da ukaže na zdravstvene probleme kada je primljena u leskovačku bolnicu pre dva dana kada je porođaj počeo.
„Najbitnije je da neko odgovara za njenu smrt”
Tvrde da je porodilja nakon porođaja bila u najboljem redu i da su se čuli sa njom, ali da je već narednog dana prevezena za Niš.
Kao razlog za prevoz u Niš naveden je mnogo mali broj trombocita, da mnogo krvari i da joj je krv razređena.
Otpusnu listu iz niškog Kliničkog centra su dobili, a sada očekuju da dobiju i sve nalaze iz leskovačke bolnice i napominju da sumnjaju da je greška napravljena prilikom porođaja zbog kojih je izgubljen jedan mlad život.
„Mi nju svakako ne možemo više da vratimo, ali najbitnije je da neko odgovara za njenu smrt, naročito ako možemo da pomognemo nekome ko bude bio u sličnoj situaciji u budućnosti“, kazali su članovi porodice.
Iz niškog Kliničkog centra ranije su saopštili da je devojka iz Vlasotinca u teškom stanju primnjena i da je usled komplikacija i krvarenja preminula.
Slučaj iz Sremske Mitrovice pokrenuo lavinu
Prijava akušerskog nasilja koja je pokrenula reakciju javnosti stigla je iz Sremske Mitrovice.
Marica Mihajlović je doktora M.M, koji ju je porađao u bolnici u tom gradu 12. januara, optužila za akušersko nasilje i smrt novorođenčeta.
„(Doktor) me udara i vređa, stiska vilicu, kreću pretnje da će da me udari… da će da mi smrska glavu, vređa na nacionalnoj osnovi“, napisala je ona šest dana kasnije, 18. januara, na Fejsbuku.
Tvrdi da joj je tokom porođaja polomljeno rebro i da je izgubila svest.
Beba na rođenju, kako kaže, nije pokazivala znake disanja.
Dalje navodi da su lekari uspeli da reanimiraju bebu, stave je na aparate i transportuju u kliniku u Novom Sadu, ali da je dan kasnije preminula.
Marica je izjavu dala i policiji, doktor je od 19. januara u pritvoru pod sumnjom da je izvršio teško delo protiv zdravlja ljudi, a tužilaštvo sprovodi istragu.
Inspekcija Ministarstva zdravlja je, kako je ranije saopšteno, pokrenula nadzor bolnice u Sremskoj Mitrovici.
Državni sekretar ministarstva Mirsad Đerlek poručio je da institucije neće ćutati na tvrdnje porodilje Marice Mihajlović.
„Kao prvo, ljudski, nemamo pravo, a sa druge strane nas i zakon obavezuje. Sa treće strane, želimo da dođemo do istine koja će pomoći da se ovo više ne ponavlja“, rekao je Đerlek 22. januara za televiziju Pink.
On je ocenio da je bitno ispitati sve okolnosti, dokazati da li je bilo propusta i kazniti odgovorne ako se propusti dokažu.
„Ovde nije povreda prsta ili neke periferne stvari, dete je izgubilo život. Za ovo neko treba da odgovara“, rekao je Đerlek.
Protest „Ženske solidarnosti” i obećanja ministarke Grujičić
Sa protesta, u organizaciji neformalnog kolektiva „Ženska solidarnost“, koji je održan 19. januara u Beogradu, zatraženo je da Ministarstvo zdravlja sprovede nadzor u svim porodilištima i ispita navode o akušerskom nasilju.
Zahtevaju i da Ministarstvo definiše protokol za porođaj, koji će informisati žene o mogućim intervencijama i njihovim pravima, kao i kome da se obrate u slučaju kršenja.
Ministarka zdravlja Danica Grujičić je istog dana poručila da njihove stručne komisije već rade na pravilnicima postupanja u porodilištima, ocenjujući da je nasilje nedopustivo.
„Radićemo na dodatnoj edukaciji kolega i na svaki način zaštititi majke i trudnice. Pozivam svakoga ko se suočava sa nasiljem da o njemu govori i prijavi ga, kako bi nadležne službe mogle da reaguju“, rekla je Grujičić.
Pre toga, Grujičić je najavila da će timovi ovog ministarstva u narednih mesec dana završiti započeti obilazak svih porodilišta u Srbiji, a zatim odrediti prioritete i krenuti u radove.
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve