Kao što je i najavljeno, nevreme je iz Hrvatske i Slovenije večeras došlo i u Srbiju. Mediji su govorili da je to superćelijska oluja.
Za portal Cromateo Nick Wiltgen, meteorolog meteorološkog portala Weather.com, objasnio je da „Superćelijsku grmljavinsku oluju obeležavaju postojane i snažne rotirajuće uzlazne struje. Ove oluje nastaju u nestabilnoj vazdušnoj masi, a nužan uslov njihovog nastanka je kombinacija vetra po visini. Obično pri tlu duvaju južni ili jugoistočni vetrovi, a u višim slojevima zapadni ili jugozapadni. Ovakva kombinacija vetrova po slojevima izaziva horizontalno rotirajuće kretanje vazduha u donjim slojevima troposfere. Isto to brzo uzdizuće kretanje vazduha koje stvara oluju, horizontalnu rotaciju vazduha pretvara u vertikalnu, a ta je rotacija često spektakularno vidljiva u strukturi ovog zastrašujućeg oblaka. Superćelijske oluje često uzrokuju velika zrna grada, snažan vetar i tornada.“
U Srbiji je najviši, crveni stepen upozorenja izdat najpre za Srem, Mačvu i Donje Podrinje, i odakle se preko juga Vojvodine, zapadne Srbije, Šumadije i Beograda nevreme premestilo na istok. U Novo Sadu je padala obilna kiša uz jak vetar koji je rušio granje, drveće i dizao velike oblake prašine. Popadale su ograde gradilišta. U pojedinim delovima grada nije bilo vode i struje, dok je u Sremskim Karlovcima nestalo struje. U Bačkoj Palanci takođe.
U Beogradu, na Banovom Brdu nije bilo struje, pali su semafori, delovi fasada. Na Novom Beogradu pao je kran. Jak vetar nalik tornadu protutnjao je Adom Ciganlijom (Makiškom stranom), a zapalila se i bandera od udara groma. Letele su grane, padalo je drveće…
Er Srbija je saopštila da je večeras zbog jakog nevremena došlo do privremenog zatvaranja beogradskog aerodroma.
S.Ć./ Cromateo
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com