img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Svet

Neredi u Kazahstanu: Mrtvi, ranjeni, vanredno stanje i hokejaška utakmica

05. јануар 2022, 20:51 M. M
Foto: AP Photo/Vladimir Tretyakov
Protesti u Kazahstanu: Intervencija policije sa dugim cevima i bojevom municijom
Copied

Kao odgovor na višednevne nerede zbog poskupljenja gasa predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev je raspustio vladu, uveo vanredno stanje i preuzeo ovlašćenja predsedavajućeg Saveta bezbednosti smenivši bivšeg predsednika, Oca nacije Nursultana Nazarbajeva

U Кazahstanu su 2. januara izbili masovni neredi zbog poskupljenja tečnog gasa, nakon što je od 1. januara 2022. godine izvšena potpuna tranzicija trgovine tečnim gasom preko robnih berzi.

Sve je počelo u Žanaozenu i Аktauu u naftom bogatom regionu Mangistau na jugozapadu zemlje protestom na kome su demonstranti zahtevali da se smanji cena tečnog gasa. U tu oblast je poslata vladina komisija koja je nakon sastanka sa demonstrantima najavila smanjenje cene goriva i dala garancije da neće privesti pravdi one koji su protestovali.

To nije pomoglo.  U utorak 4. januara su počeli protesti u najvećem kazahstanskom gradu Аlma Ati, Tarazu, Кaragandi, Šimkentu, Кizilordi, Аktobeu i drugim gradovima. Posle intervencije policije demonstranti su se razišli, ali su 5. januara ponovo izašli na ulice. U većim gradovima dolazi do oružanih sukoba između demonstranata i bezbednosnih snaga. Policija koristi  šok bombe, suzavac i gumene metke.

Demonstranti zauzimaju jedno skladište oružja, upadaju u zgradu gradske  uprave u Аlma Ati u kojoj izbija požar, kao i u zgradu gradskog tužilaštva u blizini i u sedište Nacionalnog komitreta bezbednosti. Demonstranti pale sedište vladajuće partije Nur Otan (Svetlo otadžbine). TАSS javlja da demonstranti zauzimaju predsedničku rezidenciju u tom gradu koju su prethodno bili napustili pripadnici snaga bezbednosti. Čuju se eksplozije šok bombi i pucnji, gore automobili. Ima mrtvih i ranjenih. Na ulice u Alma Ati  izlaze oklopna vozila.

Zbog nemira u Кazahstanu otkazan je polazak desetina putničkih i teretnih vozova.  Preko šetrdeset demonstranata upada na aerodrom u Alma Ati, koji su osoblje i vojska već bili napustili, i zauzumaju pet aviona. Brzo se evakuišu  putnici. Zatvoren je i aerodrom u Aktau na jugozapadu Kazahstana.

U sredu 5. decembra uveče antiterorističke jedinice započinju operaciju stavljanja aerodroma u Alma Ati pod kontrolu, saopštava komanda grada.

Uprkos ovim neredima je doneta odluka da se bez prisustva publike održi utakmica prvenstva Kontinentalne hokejaške lige između Borisa iz Nur Sultana i Metalurga iz Magnitogorska.

Predsednik Kazahstana Кasim Žomart Tokajev proglašava vanredno stanje, uvodi policijski čas od 23.00 do 07.00 časova, zabranjuje  štrajkove, mirna okupljanja i sva masovna dešavanja. Od svih fizičkih  i pravnih lica privremeno se oduzimaju oružje i municija, vojna opremu za obuku, eksplozivi i radioaktivne materije, a  propisan je i poseban režim prometa lekovitih i opojnih droga, psihotropnih supstanci i alkohola.

Tokajev je prihvatio ostavku vlade, koja će nastaviti da radi do imenovanja novog kabineta ministara.  On je  takođe naložio da se na 180 dana uvede državna regulacija cena tečnog gasa, benzina i dizel goriva, kao i niza drugih za život važnih proizvoda, a da se za godinu dana odloži  prelazak na trgovinu tečnim gasom putem elektronskih trgovačkih platformi i berzi. Ovaj način trgovine gasom je postepeno uvođen od 2019. kada je samo pet odsto goriva prodato kroz ovaj berzanski mehanizam, dok se ostatak prodaje odvijao po cenama koje je regulisala država. Tržišna komponenta je porasla na 70 odsto u 2021, a od 2022. godine planirano je da se tržišne cene određuju  isključivo preko berze, što je bio glavni razlog što je više nego dvostruko poskupelo gorivo na benzinskim pumpama, mada je ostalo jeftinije nego u susednim zemljama.

Očito je da su ovo najžešći protesti  u Kazahstanu od proglašemja nezavisnosti 1991. Grad Žanaozen u provinciji Mangistau bio poprište teških nemira 2011. kada je najmanje 14 naftnih radnika ubijeno kada je policija ugušila protest zbog plata i uslova rada.

Mada je u glavnom gradu Kazahstana Nur Sultanu 5. januara bilo mirno, postoje naznake da bi ovi protesti u Kazahstanu mogli da izazovu teži politički zemljotres.

U Taldikorganu su demonstranti uništili pre šest godina podignuti spomenik Nursultanu Nazarbajevu, koji od 2010. nosi titulu Oca nacije (Elbasy) i po kome grad Astana nosi naziv Nur Sultan. U mnogim gradovima demonstranti sada uzvikuju: „Šal, ket!“ („Starče, odlazi!“).

Predsednik Tokajev je rešen da po svaku cenu ostane u Kazahstanu i suzbije proteste. Prvog predsednika Kazahstana Nursultana Nazarbajeva je prisilio da napusti poslednju ključnu funkciju u zemlji koju je zadržao nakon što je 2019. podneo ostavku  i za svog naslednika izabrao Tokajeva,  koji za predsednika izabran na vanrednim izborima 2019. koje su kritikovali međunarodni posmatrači.

M.M. /TASS/BBC/Izvestija/KazTag/Sputnik

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Alma Ata Kasim Žomart Tokajev Kazahstan Nur Otan Nursultan Nazarbajev otac nacije Žanaozen
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure