img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Svet

Neredi u Kazahstanu: Mrtvi, ranjeni, vanredno stanje i hokejaška utakmica

05. januar 2022, 20:51 M. M
Foto: AP Photo/Vladimir Tretyakov
Protesti u Kazahstanu: Intervencija policije sa dugim cevima i bojevom municijom
Copied

Kao odgovor na višednevne nerede zbog poskupljenja gasa predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev je raspustio vladu, uveo vanredno stanje i preuzeo ovlašćenja predsedavajućeg Saveta bezbednosti smenivši bivšeg predsednika, Oca nacije Nursultana Nazarbajeva

U Кazahstanu su 2. januara izbili masovni neredi zbog poskupljenja tečnog gasa, nakon što je od 1. januara 2022. godine izvšena potpuna tranzicija trgovine tečnim gasom preko robnih berzi.

Sve je počelo u Žanaozenu i Аktauu u naftom bogatom regionu Mangistau na jugozapadu zemlje protestom na kome su demonstranti zahtevali da se smanji cena tečnog gasa. U tu oblast je poslata vladina komisija koja je nakon sastanka sa demonstrantima najavila smanjenje cene goriva i dala garancije da neće privesti pravdi one koji su protestovali.

To nije pomoglo.  U utorak 4. januara su počeli protesti u najvećem kazahstanskom gradu Аlma Ati, Tarazu, Кaragandi, Šimkentu, Кizilordi, Аktobeu i drugim gradovima. Posle intervencije policije demonstranti su se razišli, ali su 5. januara ponovo izašli na ulice. U većim gradovima dolazi do oružanih sukoba između demonstranata i bezbednosnih snaga. Policija koristi  šok bombe, suzavac i gumene metke.

Demonstranti zauzimaju jedno skladište oružja, upadaju u zgradu gradske  uprave u Аlma Ati u kojoj izbija požar, kao i u zgradu gradskog tužilaštva u blizini i u sedište Nacionalnog komitreta bezbednosti. Demonstranti pale sedište vladajuće partije Nur Otan (Svetlo otadžbine). TАSS javlja da demonstranti zauzimaju predsedničku rezidenciju u tom gradu koju su prethodno bili napustili pripadnici snaga bezbednosti. Čuju se eksplozije šok bombi i pucnji, gore automobili. Ima mrtvih i ranjenih. Na ulice u Alma Ati  izlaze oklopna vozila.

Zbog nemira u Кazahstanu otkazan je polazak desetina putničkih i teretnih vozova.  Preko šetrdeset demonstranata upada na aerodrom u Alma Ati, koji su osoblje i vojska već bili napustili, i zauzumaju pet aviona. Brzo se evakuišu  putnici. Zatvoren je i aerodrom u Aktau na jugozapadu Kazahstana.

U sredu 5. decembra uveče antiterorističke jedinice započinju operaciju stavljanja aerodroma u Alma Ati pod kontrolu, saopštava komanda grada.

Uprkos ovim neredima je doneta odluka da se bez prisustva publike održi utakmica prvenstva Kontinentalne hokejaške lige između Borisa iz Nur Sultana i Metalurga iz Magnitogorska.

Predsednik Kazahstana Кasim Žomart Tokajev proglašava vanredno stanje, uvodi policijski čas od 23.00 do 07.00 časova, zabranjuje  štrajkove, mirna okupljanja i sva masovna dešavanja. Od svih fizičkih  i pravnih lica privremeno se oduzimaju oružje i municija, vojna opremu za obuku, eksplozivi i radioaktivne materije, a  propisan je i poseban režim prometa lekovitih i opojnih droga, psihotropnih supstanci i alkohola.

Tokajev je prihvatio ostavku vlade, koja će nastaviti da radi do imenovanja novog kabineta ministara.  On je  takođe naložio da se na 180 dana uvede državna regulacija cena tečnog gasa, benzina i dizel goriva, kao i niza drugih za život važnih proizvoda, a da se za godinu dana odloži  prelazak na trgovinu tečnim gasom putem elektronskih trgovačkih platformi i berzi. Ovaj način trgovine gasom je postepeno uvođen od 2019. kada je samo pet odsto goriva prodato kroz ovaj berzanski mehanizam, dok se ostatak prodaje odvijao po cenama koje je regulisala država. Tržišna komponenta je porasla na 70 odsto u 2021, a od 2022. godine planirano je da se tržišne cene određuju  isključivo preko berze, što je bio glavni razlog što je više nego dvostruko poskupelo gorivo na benzinskim pumpama, mada je ostalo jeftinije nego u susednim zemljama.

Očito je da su ovo najžešći protesti  u Kazahstanu od proglašemja nezavisnosti 1991. Grad Žanaozen u provinciji Mangistau bio poprište teških nemira 2011. kada je najmanje 14 naftnih radnika ubijeno kada je policija ugušila protest zbog plata i uslova rada.

Mada je u glavnom gradu Kazahstana Nur Sultanu 5. januara bilo mirno, postoje naznake da bi ovi protesti u Kazahstanu mogli da izazovu teži politički zemljotres.

U Taldikorganu su demonstranti uništili pre šest godina podignuti spomenik Nursultanu Nazarbajevu, koji od 2010. nosi titulu Oca nacije (Elbasy) i po kome grad Astana nosi naziv Nur Sultan. U mnogim gradovima demonstranti sada uzvikuju: „Šal, ket!“ („Starče, odlazi!“).

Predsednik Tokajev je rešen da po svaku cenu ostane u Kazahstanu i suzbije proteste. Prvog predsednika Kazahstana Nursultana Nazarbajeva je prisilio da napusti poslednju ključnu funkciju u zemlji koju je zadržao nakon što je 2019. podneo ostavku  i za svog naslednika izabrao Tokajeva,  koji za predsednika izabran na vanrednim izborima 2019. koje su kritikovali međunarodni posmatrači.

M.M. /TASS/BBC/Izvestija/KazTag/Sputnik

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Alma Ata Kasim Žomart Tokajev Kazahstan Nur Otan Nursultan Nazarbajev otac nacije Žanaozen
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Evropski parlament

13.maj 2025. Sanja Kljajić/Srećko Matić (DW)

Tonino Picula: Studentski pokret izazvao je veliku zainteresovanost u EU

„Srbija se nalazi se na raskrsnici. Sada moramo čuti neke jasnije odgovore na sasvim konkretna pitanja o tome šta će se u Srbiji dalje dešavati“, izvestilac Evropskog parlamenta Tonino Picula

Štrajk advokata

Viši sud u Novom Sadu

13.maj 2025. B. B.

Produžen pritvor za šestoro uhapšenih aktivista

Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu je našlo da u odnosu na sve okrivljene i dalje stoje razlozi za zadržavanje u pritvoru

Ministar prosvete

13.maj 2025. B. B.

Prijave protiv Dejana Vuka Stankovića zbog sumnje na autoplagijat

Prijave za utvrđivanje nekademskog ponašanja protiv ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića upućene su Etičkoj komisiji Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača

Evropski savet

13.maj 2025. B. B.

Košta: Srbija bi trebalo da iskoristi istorijski trenutak

„Živimo pozitivni momentum u EU za proširenje i ovo je jasna prilika za Srbiju. Unija ostaje čvrsto posvećena pristupanju Srbije“, naglasio je predsednik Evropskog saveta Antonio Košta

Sastanak u Briselu

13.maj 2025. B. B.

Studenti dobili podršku svih grupacija u Evropskom parlamentu

„Mi smo ovde da slušamo šta studenti očekuju i kako možemo pomoći da se Srbija demokratizuje i da se stane na kraj korupciji“, rekao je poslanik grupe Zelenih Gordan Bosanac

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure