
Valjevo
Četvorica uhapšenih pušteni na slobodu: Računajte na brucoše
Među četvoricom uhapšenih koji su u subotu pušteni u Valjevu je i Lazar Geratović, kome su građani megafonom javili da je primljen na FTN u Novom Sadu
Starosni limit praktično ne postoji. Deca ispod 14 godina mogu da traže službenu promenu biološkog statusa uz saglasnost roditelja. Mladi između 14 i 18 godina mogu da uknjiže novi pol i bez pristanka roditelja, odnosno uprkos zabrani roditelja
Nemačka vlada će najkasnije do kraja ove sedmice doneti nacrt Zakona o rodnom samoopredeljenju. Taj pravni aktu službeno utvrđuje društveni i biološki pol osobe bez obzira na stvarni biološki status. Radi se o tome šta je na papiru, ne na osobi, piše RTS.
Dokumenat se, nakon što ga vlada usvoji, šalje u parlamentarnu proceduru kroz Bundestag. Ako sve prođe po planu koalicione vlade socijaldemokrata (SPD), zelenih i liberala (FDP), novi Zakon bi trebalo da zameni trenutno važeći Zakona o transseksualnosti iz 1980.
Neke od odredbi tog zakona su već stavljene van snage konsekutivnim presudama Vrhovnog suda.
Za podnosioce zahteva više nije neophodno da prođu kroz niz operacija za promenu pola da bi njihov novi identitet bio notiran u državnom registru. Takođe, Vrhovni sud je iz momentalno važećeg zakona ukinuo i odredbu da bračni par mora da se razvede pre nego što jedna ili obe strane promene status u matičnom registru.
Ko sada u Nemačkoj želi da da menja službeni pol, mora da sudu predoči dva psihijatrijska veštačenja. Taj proces traje izmedu pet i 20 meseci i košta oko 1.800 evra.
Sa novim Zakonom o rodnom samoopredeljenju vlada namerava da taj proces bitno pojednostavi i ubrza. Ko želi da službeno pripada nekom drugom polu, ne svom biološkom – onom koji je imao/la u trenutku rođenja, samo treba da informiše lokalni matični ured i sačeka tri meseca. Ostalo je automatika.
Izbor koji stoji na raspolaganju je 1. muško; 2. žensko; 3. različito/divers.
Starosni limit praktično ne postoji. Deca ispod 14 godina mogu da traže službenu promenu biološkog statusa uz saglasnost roditelja. Mladi između 14 i 18 godina mogu da uknjiže novi pol i bez pristanka roditelja, odnosno i protiv zabrane roditelja. U slučaju ozbiljnijih konflikata, odlučjue sudija za porodično pravo.
Jedina obaveza za one koji na taj način menjaju pol je da moraju da žive s tom odlukom 12 meseci, a onda se po želji mogu vratiti u stari biološki ili izabrati neki drugi. Sve to onoliko često koliko osoba želi. Operacije, hormonski tretmani i optičko približavanje izabranom polu nisu neophodne. Dovoljno je da se državi saopšti novo stanje stvari. Ceo tekst pročitajte na RTS.
M.J./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Među četvoricom uhapšenih koji su u subotu pušteni u Valjevu je i Lazar Geratović, kome su građani megafonom javili da je primljen na FTN u Novom Sadu
Posle vrelog dana, u južnim i istočnim delovima Beograda očekuje se nevreme, upozava RHMZ
U većem delu zemlje na snazi crveni meteo-alarm, a temperatura će dostizati 43 stepena Celzijusa
Protesti u Srbiji postaju sve intenzivniji. Čini se da oštar odgovor vlasti dodatno podstiče ljude da im se priključe. Uskoro, kad prođe žetva, mogli bi da im se pridruže i seljaci, piše nemački javni servis ARD
Svi državni univerziteti rade, izjavio je premijer Srbije Đuro Macut, dodavši da je ovo najveća obrazovna kriza u istoriji zemlje
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve