Nakon dve runde posredovanja poslanika Evropskog parlamenta u dijalogu između vlasti i opozicije u prethodne tri godine, poslanici EP krajem januara dolaze opet u Srbiju. Nastavljaju tamo gde su stali prošle godine, ovog puta i sa misijom da se unutar Narodne skupštine normalizuje dijalog između opozicionih i poslanika vladajućih stranaka.
Kako prenosi portal European Western Balkans, o čemu će se tačno u kom formatu razgovarati još uvek nije poznato.
U delegaciji evroparlamentaraca kao i do sada biće poslanik evropskih narodnjaka (EPP) i izvestilac EP za Srbiju Vladimir Bilčik, kao i Slovenac Matjaž Nemec koji je u Evropskom parlamentu zamenio Tanju Fajon, aktuelnu ministarku spoljnih poslova Slovenije koja je poslaničku karijeru napustila u maju prošle godine.
Bilčik i Nemec sastaće se sa rukovodstvom Narodne skupštine, šefovima poslaničkih grupa vlasti i opozicije. Očekuju se sastanci i sa predsednikom Srbije, premijerkom, resornom ministarkom za evropske integracije, kao i predstavnicima civilnog društva koji prate demokratske procese i izborne integracije Srbije.
Ovom posetom će se nastaviti proces posredovanja Evropskog parlamenta u dijalogu između vlasti i opozicije o izbornim uslovima koji je započeo još 2019. godine, nakon što dve strane ni oko čega nisu same mogle da se dogovore tokom pregovora o izbornim uslovima.
Prva runda pregovora pre parlamentarnih izbora 2020. godine završila se neslavno. Većina opozicionih partija bojkotovala je tda izbore, što je rezultiralo dvogodišnjim jednoumljem u Narodnoj skupštini bez prisustva opozicije.
Drugi pokušaj da se uz pomoć EP izborni uslovi u Srbiji normalizuju desio se u martu 2021. godine. Za one desničarske i evroskeptične partije koje, kako kažu, nisu želele da pred strancima iznose srpski prljav veš, vlast Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije organizovala je paralani dijalog o izbornim uslovima „bez učešća stranaca“.
Tehnički se posredovanje evroparlamentaraca završilo se uoči izbora održanih u aprilu prošle godine, a da je dijalog bio uspešan brzo su proglasile i srpske vlasti ali i Evropski parlament.
Međutim, izveštaji Evropske komisije, OEBS-a i Saveta Evrope, pokazali su da one ključne preporuke – ravnopravan pristup medijima, finansiranje izborne kampanje, pritisaka na birače – nisu bile uvažene.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com