Trećina, 34 odsto od ukupne vrednosti prometovanih nekretnina u prvoj polovini godini ostvarena je na delimično regulisanom tržištu, što iznosi 1,1 milijardu evra – saopštio je Republički geodetski zavod.
To su nrepokretnosti kupljene u novoizgrađenim zgradama, onima koje su u izgradnji, i one koje su kupljene direktno od investitora. Za pomenute stanove u izgradnji, zgrade imaju samo građevinsku dozvolu, ali nemaju upotrebnu dozvolu i kod kojih nije sproveden tehnički prijem.
Iz Republičkog geodetskog zavoda upozoravaju da kupovina na delimično regulisanom tržištu nosi brojne rizike s obzirom da te nepokretnosti nisu upisane u katastar nepokretnosti. Kupcima savetuju da insistiraju na upis predbeležbe o kupoprodaji u Katastru nepokretnosti – to će im dodati dodatnu sigurnost i garanciju upisa prava vlasništva u katastar.
U praksi, delimično regulisano tržište ne postoji, nego postoje legalni i nelegalni objekti.
One nekretnine koje su u procesu ozakonjenja nisu legalne, kao i nekretnine sa građevinskom dozvolom gde se čeka dobijanje upotrebne dozvole, odnosno tamo gde je taj proces u toku. Ukratko, sve što nije upisano u katastar je rizik.
Pri tom, nelegalne nekretnine nisu jeftinije od onih koje su upisane u katastar.
Ako neko kupi stan u izgradnji ili stan koji nije upisan u katastar, to znači da taj objekat nije dobio upotrebnu dozvolu. Investitor ne dobija upotrebnu dozvolu ako njegova građevina ne odgovara projektu: ako na primer, ima veću spratnost, ako broj garažnih mesta ne odgovara predviđenom broju i slično.
Očekuje se da su oni koju kupuju nekretninu upoznati sa ovim detaljima.
S.Ć./Euronews
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com