Pokret Ne davimo Beograd (NDB) pozvao je danas Vladu Srbije da usvoji dva elaborata koji se odnose na zaštitu celine Kotež-Neimar i Krunsku ulicu da bi se sprečilo nestajanje arhitektonskog nasleđa.
Takođe, NDB traži od Opštine Vračar da objavi dozvolu za rušenje vile u Janka Veselinovića 10 i obrazloži na osnovu čega je prekršen Plan generalne regulacije.
Ističu da je ta vila srušena u „sadejstvu investitora, Vlade Srbije i opštinskih vlasti“, te da je kao objekat od kulturno-istorijskog značaja bila „u postupku zaštite“.
Istakli su da „Vlada svesno odlaže usvajanje elaborata zaštite za celine Kotež-Neimar i Krunsku ulicu, opštinska vlast protivno urbanističkim planovima izdaje dozvole za rušenje, a podobni investitori ruše kulturno-istorijska zdanja i na njihovim mestima grade višespratnice.“
Podsećaju da je „vila bila u proceduri zaštite u okviru elaborata zaštite celine Kotež-Neimar i bila je valorizovana kao objekat od posebne vrednosti. Ovakva valorizacija podrazumeva da se na objektu ne smeju izvoditi nikakvi radovi bez saglasnosti Zavoda za zaštitu spomenika”.
Plan generalne regulacije predviđa zaštitu za sve objekte čiji su elaborati zaštite u proceduri usvajanja, što je slučaj sa elaboratom Kotež-Neimar.
Međutim, Opština Vračar je izdala dozvolu za rušenje. NDB ocenjuje da je to kršenje Plana generalne regulacije. Kako kažu u saopštenju, „dozvola za rušenje nije javno objavljena, a rok za žalbu je tekao, te se niko nije ni mogao žaliti. Radovi su vršeni bez građevinske table”.
Prema njihovim tvrdnjama, generator svih problema sa nestajanjem kulturnog nasleđa pred bahatim investitorima je Vlada Srbije koja već više od godinu dana ne želi da usvoji već odavno spreman elaborat zaštite celine Kotež-Neimar, kao što već godinu i po dana ne usvaja elaborat zaštite Krunske ulice. Oba elaborata samo čekaju da dođu na dnevni red Vlade, ali to se nikako ne dešava.
S.Ć.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com