img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Društvo

Nasilje nad decom: Gde da potraže utehu

14. септембар 2023, 16:20 Sanja Zrnić
Foto: Unsplash/Tadeusz Lakota-
Copied

U Nišu je zbog velikog broja prijava nasilja nad decom otvoreno prvo Savetovalište za decu koja su žrtve nasilja. To prvi grad u Srbiji koji je dobio ovakvu specijalizovanu ustanovu, a svoje usluge će pokušati da pruži i deci iz okolnih opština. U Beogradu već četiri decenije Savetovalište za brak i porodicu, u okviru gradskog Centra za socijalni rad besplatno pruža terapijske i savetodavne usluge. Uprkos institucionalnoj podršci broj prijava nasilja nad decom je i dalje veliki. O tome koliko dece u Srbiji zaista trpi nasilje, ne postoji tačna evidencija

Deca su često žrtve porodičnog nasilja. Uzroci nasilja su uglavnom nemaština, porodični problemi, nasilni roditelji. Fizičko nasilje nad decom se lakše prepozna od emocionalnog, koje ostavlja dugoročnije posledice.

Prošle godine u beogradskom Gradskom centru za socijalni rad evidentirano je 4.695 prijava porodičnog nasilja nad decom. Od 2018. godine broj prijava za nasilje izvršeno nad decom samo raste, a vrhunac je dostigao 2021. godine, kada je evidentiran 4.961 slučaj. 

O tome koliko dece u Srbiji zaista trpi nasilje, međutim, ne postoji tačna evidencija.

Prema podacima UNICEF-a jedna od glavnih slabosti sistema za prevenciju i zaštitu dece od nasilja je nedostatak centralizovane baze podataka. Uz to, problem je što ne postoji funkcionalno centralno telo koje bi bilo odgovorno za koordinaciju, praćenje i ocenjivanje efekata politika i mera za prevenciju i zaštitu. Lista slabosti se nastavlja…. 

Podrška deci i roditeljima u Beogradu 

Kako kažu iz Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu, Savetovalište za brak i porodicu već gotovo četiri decenije besplatno pruža terapijske i savetodavne usluge Begrađanima. 

Od svog osnivanja Svetovalište se bavi problematikom nasilja, koje podrazumeva i terapijski rad sa decom žrtvama nasilja, a u zavisnosti od uzrasta deteta određuje se i način rada sa detetom. Ukoliko je moguće i ako se stvore podržavajuće mogućnosti koje terapeut proceni u interesu deteta, realizuju se i porodične seanse sa jednim ili oba roditelja.

Rad u Savetovalištu za brak i porodicu Gradskog centra obuhvata rad sa pojedincima svih uzrasta, rad sa parovima, u svim fazama života, rad sa roditeljima, zajednički i pojedinačni, porodične i grupne seanse. Održavaju se psihodramske radionice za decu, rad sa adolescentima, grupni rad sa žrtvama nasilja irad sa počiniocima nasilja.

U Nišu otvoreno prvo savetovalište za decu žrtve nasilja

Deci koja su doživela traumatična iskustva imaće stručnu pomoć u Savetovalištu za decu žrtve nasilja, koje je prvo ovakvog tipa, otvoreno u Nišu.

To prvi grad u Srbiji koji je dobio specijalizovanu ustanovu u kojoj će biti pružana pomoć mladim žrtvama fizičkog i psihičkog zlostavljanja. Deca koja su doživela neki oblik zlostavljanja moći će ovde da potraže pomoć, kroz razgovor i podršku stručnjaka.

“U Savetovalištu za decu žrtve nasilja će raditi terapeuti i psiholozi iz Niša i okoline. Osim pružanja terapeutskih usluga, radiće se i na prevenciji svakog oblika nasilja nad decom, sa posebnim osvrtom na vršnjačko nasilje. U tretman deteta biće uključeni i roditelji dece kroz psiho edukaciju i savetovanje. Uputni organ biće Centar za socijalni rad”, kaže za portal “Vremena” direktorka Sigurne kuće u Nišu Sonja Šćekić. 

Kako objašnjava naša sagovornica, samo kroz temeljnu psihoedukaciju i savetovanja, kao i organizovanjem preventivnih aktivnosti za sprečavanje nasilja nad decom, mogu da se postignu pravi rezultati, a deca zaštite.

Uskoro i SOS telefon

Uskoro će u okviru Savetovališta funkcionisati i dečiji SOS telefon, putem kojeg će svako dete koje ima problem moći da dobije pomoć od edukovanih, dečijih telefonskih savetnika.

“Kada dođe do nekog problema možda smo već zakasnili, ali zato je preventiva ključ i glavna stvar koju treba uvek da unapređujemo kako bi što manje nasilja bilo. Zato je jako bitan SOS telefon jer će deca moći samostalno, bez roditelja, da se jave i kažu svoj problem, a stručni radnici će im objasniti i uputiti ih na odgovarajuče institucije”, rekao je prilikom otvaranja Savetovališta, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Miomir Đorđević.

Godišnje 200 prijava nasilja nad decom

Direktor niškog Centra za socijalni rad „Sveti Sava” , Zoran Jović, rekao je da godišnje bude oko 200 prijava nasilja nad decom. Ovaj podatak je i jedan od glavnih razloga zbog koga je prvo Savetovalište otvoreno u Nišu. 

Takođe, planirano je da se najkasnije do kraja ove godine potpiše sporazum sa svim okolnim opštinama Nišavskog okruga, u kojima ne postoje slične ustanove, kako bi bile stvorene mogućnosti i uslovi da i deca koja nisu iz Niša mogla da potraže pomoć u ovom savetovalištu.

Samo se deca tuku “za njihovo dobro”

Rezultati više od 250 studija, uključenih u dve velike metaanalize Američke psihološke asocijacije iz 2002. i 2016. godine, ukazuju na vezu između telesnog kažnjavanja dece i široke lepeze negativnih ishoda, a ni u jednoj studiji nisu pronađeni dokazi o koristi telesnog kažnjavanja u disciplinovanju dece, osim kratkoročnog postizanja cilja. Studije pokazuju da telesno kažnjavanje u detinjstvu povećava verovatnoću da će u odraslom dobu osoba biti nasilna prema svom partneru i/ili svojoj deci ili da će biti žrtva nasilja.

Izmene Porodičnog zakona predviđaju da se razazna granica između telesnog kaćnjavanja i zlostavljanja. Time bi se sprečilo batinjanje iz besa, batine kao oblik nesrazmerne fizičke i ekonomske moći roditelja nad detetom, koji zloupotrebljava svoju ulogu.

Ipak, u Srbiji je fizičko kažnjavanje dece i dalje veoma rasprostranjeno, a narodne izreke poput „Batina je iz raja izašla“ ili „Sačuvaj štap, pokvari dete“ često se koriste kao argumenti za opravdavanje fizičkog kažnjavanja dece. Dok je svaki vid nasilja zabranjen nad odraslim ljudima, pa i životinjama, deca se od pamtiveka tuku za „njihovo dobro“.


Sanja Zrnić

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

deca žrtve nasilja fizičko kažnjavanje dece savetovalište za decu žrtve nasilja
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Povezane vesti

Društvo

14.јун B.G.

Vaspitanje dece: Izričita zabrana fizičkog kažnjavanja

Predložene izmene Porodičnog zakona eksplicitno zabranjuju fizičko kažnjavanje dece. Vesna Dejanović iz Unicefa rekla je da zakon nema kaznenu funkciju već preventivnu, upozoravajuću, koja daje mogućnost sistemu da kada se uoči rizik, roditelj dobije savetodavnu pomoć

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure