
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Rusi su danas ostali bez jednog grada Iz DNR koja je sveže anektirana. Kad budu govorili o tome, moraće da povedu računa da je to formalno ruski grad. Pad Limana imaće negativan uticaj na moral ruske vojske
Prvog dana oktobra ruske snage su se povukle iz Limana i izbegle su zatvaranje kotla u kojem bi vrlo verovatno bile uništene. Ukrajinske snage ušle su u grad i traže zaostale ruske vojnike i ostavljeno naoružanje i ostalu imovinu.
Rusi su u nekoliko prethodnih dana pre pada grada najavljivali da će preduzeti protivudar i dovedena su pojačanja, ali prekasno. Ukrajinci su navodno po naredbi načelnika Generalštaba generala Valerija Žaluznog doveli dodatne jedinice sa fronta u Donbasu i 1. oktobra potpuno okružile Liman i obesmisile nastavak odbrane. Rusima su ostavili izbor da se bore i čekaju eventualni proboj pojačanja ili da odu iz grada. Izabrali su pristup koji će sačuvati ljude i pod borbom su krenuli u izvlačenje ka istoku.
Ukrajinci slave zauzimanje grada za koji su se prvi put borili proleća 2014. Ruska vojska je u ofanzivi usmerenoj ka severnim delovima Donjecke bolasti poslednje nedelje maja ove godine ušla u Liman. To mesto bilo je važnu u pripremama za nastavak dejstava sa konačnim ciljem da se zauzme aglomeracija Slavjansk-Kramatorsk i ostvari potpuna kontrola nad Donjeckom oblasti.
U ukrajinskoj ofanzivi u prethodne tri nedelje ruska vojska je izbačena iz Harkovske oblasti sve do reke Oskol gde se linija na kraće vreme stabilizovala. Ukrajinske snage nastavile su dalje, dovele su područje Limana u poluokruženje prodorom sa severa i održale su stalni pritisak sa južnih prilaza gradu. U završnici Ukrajinci su angažovali delove dve tenkovske i jedne mehanizovane brigade, i po jedne desantno-jurišne i padobranske brigade. i zauzele su mesto Stavki, devet kilometara severno od Limana, u noći 29/30. septembra.
Rusi su otišli sa položaja na južnoj odbrani grada i prepustili su šumoviti prostor ukrajinskoj pešadiji. U tom momentu ruska pojačanja su pokušala da nešto učine, i na terenu su se pojavili delovi 19. motostreljačke divizije 58. armije. Važno je o kojoj se jedinici radi jer je ona dovedena sa južnog fronta, izdaleka, jer bližih rezervi nema. Ojačana je sa novomobilisanom rezervistima koji nisu imali vremena da prođu obuku i poslani su direktno na front po načelu ratne nužde. Udari avijacije i artiljerije trebalo je da podrže deblokadu Limana, ali tek uz pomoć pešadije.
Očigledno je da se ruske snage na severoistoku nisu konsolidovale posle ukrajinske ofanzive i drže se relativno pasivno istočno od reke Oskol. Deo tih jedinica povukao se preko granice, u Rusiju i još uvek nije vraćen na front.
U borbama za Liman angažovani su delovi 20. armije, kozaci i posebne jedinice policije. Suočili su se sa ukrajinskim brigadama koje su prema ruskim zvaničnim izvorima odavno uništene. Sada ruski neformalni izvori iz vojske priznaju da su Ukrajinci uveli u jedinice istrošeni u borbama mobilisani kadar i da su one na Liman krenule sa čak 80-90% pune formacijske popune.
Ukrajinci sada slave pobedu. Rusi su ostali bez jednog grada (doduše malog, sa samo dvadesetak hiljada stanovnika pre početka borbi) iz DNR koja je sveže anektirana. U propagandi moraće da povedu računa da je to formalno ruski grad.
Pad Limana imaće negativan uticaj na moral ruske vojske i neće pomoći obrazloženja provladinih izvora da to i nije važno mesto u kontekstu nastavka borbi.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve