Fentanil je poslednjih godina postao izvozni hit meksičkih narko-kartela. Proizvodi se lako, brzo i jeftino, za samo 5000 dolara može da sa napravi kilogram čistog fentanila koji razređen u uličnoj prodaji može da donese zaradu veću od million dolara. Hemikalije potrebne za proizvodnju fentanila uglavnom se uvoze iz Kine.
Prema izveštajima meksičkih medija, meksički narko-kartel Sinaloa u međuvremenu zarađuje više na fentanilu nego na kokainu ili bilo kojoj drugoj drogi.
Početkom jula meksički vojnici su zaplenili rekordnih 543 kilograma fentanila u gradu Kulijakanu. „Ovo je najveća otkrivena i zaplenjena količina ove smrtonosne droge u istoriji Meksika“, rekao je zamenik ministra bezbednosti Rikardo Mehija, a prenosi DW.
U Estoniji je na listi zloupotebe introvenoznih droga fentanil prestigao heroin, što je slučaj i u nekom regijama Finske i Švedske.
Američke vlasti su ove godine zaplenile 50,6 miliona pilula fentanila i preko 4500 kilogama praha dobijenog od fentanila. Američka agencija za borbu protib droge DEA tvrdi da od te količine može da se proizvede „više od 379 miliona potencijalno smrtonosnih doza“.
„Fentanil je najsmrtonosnija opasnost od droge u Americi“, saopštila je DEA. To je veštački opijat koji je 50 puta jači od heroina i veoma brzo izaziva zavisnost. Samo 2 miligrama fentanila, količina koja staje na vrh olovke, je potencijalno smrtonosna doza.
Procenjuje se da je većina od 107.000 slučaja predoziranja drogom sa smrtonosnim ishodom u SAD između jula 2021. i jua 2022. povezano sa fentanilom. Zbog izuzetno jakog dejstva ovu drogu je teško dozirati.
Fentanil je zapravo sintetički opijat koji se u medicinske svrhe koristi za ublažavanje hroničnih bolova, pre svega kod pacijenata obolelih od raka. I u Srbiji su registrovani lekovi za suzbijanje bolova na bazi fentanila koji bi trebalo da se izdaju isključivo na recept. Naročito „popularni“ su fentanislki flasteri.
Supstancu je 1960-tih godina otkrio belgijski hemičar Paul Jansen, piše nemački „Špigel“. Pored toga što ublažava bol, fentamin može da dovede i do euforije, što dodatno izaziva zavisnost.
J.H./BBC/Spiegel/DW
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com