
Propaganda
Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
Profesor i novinar Dinko Gruhonjić je nagradu za ljudska prava Vajmara dobio „zbog nezavisnog i kritičkog izveštavanja o porastu militantnog nacionalizma i veličanju ratnih zločina u Srbiji“
Novinar i univerzitetski profesor iz Novog Sada Dinko Gruhonjić ovogodišnji je dobitnik Nagrade za ljudska prava nemačkog grada Vajmara, saopštili su Društvo za ugrožene narode (STP) i Reporteri bez granica (RSF).
„S velikom radošću pozdravljamo odluku grada Vajmara da jubilarnu 30. Nagradu za ljudska prava dodeli novinaru i univerzitetskom profesoru Dinku Gruhonjiću“, naveli su u saopštenju.
Kako su naveli, „zbog svog nezavisnog i kritičkog izveštavanja o porastu militantnog nacionalizma i veličanju ratnih zločina u Srbiji“, Dinko Gruhonjić „bio je i ostaje meta klevetanja i pretnji smrću“.
Dodali su da su u Srbiji sloboda medija i sloboda izražavanja godinama pod sve većim pritiskom.
„Dinko Gruhonjić bio je i nastavlja da bude na meti klevetanja, uvreda i pretnji koje su usmerene i protiv njegove porodice. U međuvremenu, pretnje iz vladinih krugova sve su glasnije. I predstavnici vladajuće stranke i predsednik Srbije pokrenuli su javnu kampanju zastrašivanja Dinka Gruhonjića, koja je rezultirala pretnjama nasiljem i otvorenim pretnjama smrću“, piše u saopštenju.
Važan, ohrabrujući signal novinarima u Srbiji
„Drago mi je što grad Vajmar poštuje neumornu posvećenost Dinka Gruhonjića ljudskim pravima i demokratiji na Zapadnom Balkanu“, rekao je direktor Društva za ugrožene narode Roman Kin. On je dodao da se Gruhonjiću preti „usred Evrope“ zbog njegovih zalaganja.
„Uprkos masovnim pokušajima zastrašivanja, on je nepokolebljivo predan slobodi medija i slobodi izražavanja. Vajmarska Nagrada za ljudska prava šalje važan i ohrabrujući signal novinarima u Srbiji i širom sveta da ne dopuste da budu zastrašeni“, poručio je Kin.
Promocija pomirenja
Dinko Gruhonjić je izjavio da nagrada ima veliki emotivni i ljudski značaj za njega i njegovu porodicu. „To je duboko priznanje mom novinarskom i akademskom radu na promociji ljudskih prava, borbi protiv militantnih etnonacionalističkih ideologija i promociji pomirenja među narodima u postjugoslovenskom regionu“.
Dodao je da će mu nagrada pomoći da nastavi tim putem, uprkos sve većim pretnjama s kojima se suočavaju svi koji u Srbiji zagovaraju humane vrednosti. „Zahvaljujem svima koji su me predložili za ovo visoko priznanje te svim prijateljima, kolegama novinarima, akademskim kolegama i mojim studentima koji podržavaju mene i moju porodicu u ovim teškim trenucima“, istakao je Gruhonjić.
Društvo za ugrožene narode i Reporteri bez granica nominovali su Dinka Gruhonjića zajedno s Helsinškim odborom za ljudska prava iz Srbije za nagradu.
Trideseta svečanost dodele Nagrade za ljudska prava grada Vajmara održaće se 6. decembra 2024. godine u tom nemačkom gradu.
Napadi na Gruhonjića
Podsetimo, Dinko Gruhonjić (53) je vanredni profesor na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine i šef dopisništva Novinske agencije Beta za Vojvodinu.
U sklopu svog novinarskog i akademskog rada Gruhonjić se bavi temama politike, ljudskih prava, manjina i marginalizovanih grupa, kao i odgovornosti za ratne zločine u ratovima na postjugoslovenskom prostoru i suočavanja s prošlošću.
Poslednji u nizu napadi na Gruhonjića počeli su sredinom marta kada je u medijima objavljen montirani video-snimak u kom on navodno podržava ustaškog zločinca iz Drugog svetskog rata Dinka Šakića.
Na zidu Gruhonjićeve zgrade 21. marta osvanuo je grafit sa natpisom „Dinko-Šakiću za večni dom si spreman“, sa potpisom „Srpska Vojvodina“.
Potom je grupa muškaraca od 28. marta na četiri dana blokirala fakultet na kojem je Gruhonjić zaposlen, tražeći da mu se uruči otkaz zbog navodnog govora mržnje.
Njemu su, zajedno sa ambasadorom SAD u Srbiji Kristoferom Hilom upućene pretnje smrću sredinom aprila preko društvenih mreža.
„Metak za obojicu” i Glogov kolac za obojicu“ – objavljeno je na društvenim mrežama nakon što je Hil posetio Filozofski fakultet u Novom Sadu sa saradnicima.
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor
Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor
Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika
Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha
Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac
Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve