Najava Ministarstva odbrane da će početna plata pripadnika odreda vojne policije specijalne namene „Kobre“ i 72. brigade za specijalne operacije biti 220.000 dinara uzburkala je deo javnosti koji smatra da je to previše novca za takav posao. Koje kriterijume budući specijalci moraju da ispune
Posle selektivne obuke sledi još šest meseci dodatnog usavršavanja, posle čega mogu da postanu punopravni pripadnici specijalnih jedinica.
Nakon selektivne obuke pripadnike 72. brigade očekuje ronilačka i alpinistička obuka, a obučavaju se i za rešavanje talačkih situacija, gušenje oružane pobune i izviđanje i prikupljanje obaveštajnih podataka na neprijateljskoj teritoriji.
Elita u okviru Vojske Srbije
Zbog svega navdenog ne čudi što pripadnici specijalnih jedinica smatraju da pripadaju elitnom delu Vojske Srbije.
„Odlučio sam se za 72. brigadu jer ona spada u sam vrh, izazovi koje ona nosi, obuka, naoružanje sve je to izazov za nekog ko dolazi iz sporta, za nekog ko je željan napredovanja, selektivna obuka je izazov za svakog čoveka, za onog ko je zdrav. Pored mnogih izazova selektivne obuke najteži su bili marševi, povećavali su se iz nedelju u nedelju, sa završnim koji je trajao dva dana“, opisao je svoje iskustvo jedan specijalac, a prenosi RTS.
Prema rečima potpukovnika Bojana Kovačević iz 72. brigade procenat onih koji završe obuku je između 25 i 30 odsto.
„Zbog izuzetno zathevne obuke to je procanat koji i mi očekujemo. Ove segmetne koje ste snimali, to su realizovali vojnici koji su prošle godine završili obuku. Imali ste priliku da vidite taktiku koju oni realizuju, borbu u urbanoj sredini i obuku u veranju“, rekao je Kovačević.
Problem s obrazovanjem kandidata
Na nedostatku formalnog obrazovanja se u prvom pokušaju „slomila“ ideja da bi Vojska Srbije mogla ubrzo da ima 5000 specijalaca sa početnom platom od 2000 evra, kao što su 2023. godine najavljivali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i tadašnji ministar odbrane, a sadašnji premijer Miloš Vučević.
Kao što je „Vreme“ pisalo, prijem specijalaca u proleće 2023. godine doživeo je fijasko, jer je od navodno hiljada prijavljenih selektivnu, odnosno osnovnu obuku, prošlo svega 250 kandidata.
.Među razlozima zbog kojih je ostvaren tako loš rezultat identifikovan je i onaj da su se na konkurs za najeltnije jedinice Vojske Srbije mogli prijaviti i oni koji su završili samo osnovnu školu, pa je kriterijum sada podignut na završenu srednju školu.
Konkurs za prijem novih pripadnika „Kobri“ i 72. brigadu za specijalne operacije traje do kraja jula, a starosna granica je 30. godina, bez obzira na pol.
Svi koji ispune propisane uslove prvo će biti podvrgnuti medicinskom testiranj, psihološkoj proceni, a zatim proveri fizičkih sposobnosti pre nego što se pređe na selektivnu obuku.
Zaduženja „Kobri“
Odred vojne policije specijalne namene „Kobre“ je jedinica neposredno potčinjena načelniku Generalštaba Vojske Srbije namenjena za bezbednosnu zaštitu određenih lica i objekata od posebne važnosti.
U sastavu Odreda vojne policije „Kobre“ su komanda odreda, komandni vod i čete vojne policije specijalne namene.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Tijana R. (19) iz Novog Sada stradala je u Budvi tokom parasejlinga, kada je iz do sada neutvrđenih razloga pala sa visine od oko 50 metara u more. Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru ispituje okolnosti nesreće, dok je na društvenim mrežama osvanuo snimak njenog pada. Nije poznato da li je do otkačinjanja od sajle došlo slučajno ili namerno
Više od dve decenije voda u Zrenjaninu nije ispravna, a ovom problemu nazire se kraj pošto je u probni rad pušteno novo postrojenje za prečišćavanje vode, koja je, kažu zvaničnici - zadovoljavajuća
Večeras u 19 časova kreće Spasovdanska litija. Uz patrijarha Porfirija predvodiće je i ruka i žezlo Svetog Save, saopštio je SPC, ne bi li blagosiljala i pomirila posvađani srpski rod
Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović ocenio je da je ukidanje pritvora uhapšenim aktivistima „poruka vlastima i Aleksandru Vučiću“ i ponovio tvrdnju da prava moć u Srbiji leži van zvaničnih institucija. Dok Đukanović izražava sumnju u uticaj državne vlasti, u Novom Sadu traje suđenje aktivistima SNS optuženim za napad na studente, u kojem su dve žrtve identifikovale svoje napadače
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu
Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.
Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!