Katar nas je pretekao, pa će Beograd biti tek drugi na svetu.
„Beogradski metro biće potpuno automazitovan i u vozovima neće biti mašinovođa“, izjavio je gradski menadžer Beograda Miroslav Čučković koji se proslavio kao predsednik opštine Obrenovac u vreme smrtonosnih poplava 2014. godine.
“Sva pamet i struka i poslednji krik tehnike će doći u Beograd. Posle katarskog imaćemo automatizovan metro bez mašinovođa. Komandni centar biće u Železniku iz kog će se upravljati vozovima“, rekao je Čučković za RTS.
Početkom maja biće, kaže, potpisan ugovor sa Nemačkom železnicom koja će vršiti glavni nadzor, a vrednost projekta je 36 miliona evra. Tako će Francuzi i Kinezi graditi beogradski metro, a Nemci će se da kontrolišu.
Čučković je najavio i da će u novembru biti usvojena druga trasa metroa koja bi trebalo da ide od Mirijeva do Bežanije, a Grad Beograd, JKP „Beogradski metro i voz“ i francuska kompanija „Egis Rail“ su u avgustu 2021. potpisali ugovor za njeno projektovanje.
Kako je tadašnji pomoćnik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao, rok za završetak ugovora je 25 meseci kako bi izgradnja druge linije počela 2023. i bila završena 2030. godine.
Prema ranijim najavama, druga linija biće dugačka 21 kilometra i imaće 23 stanica. Planirana je i treća linija koja bi išla od Banjice do Bežanije.
Ostaje pitanje, da li će prilikom usvajanja druge trase metroa gradska vlast slušati šta kaže struka ili će se ponoviti slučaj kada je usvojan Plan generalne regulacije šinskih sistema sa elementima detaljne razrade za prvu fazu prve linije metroa, o čemu je “Vreme” pisalo.
Urbanistički zavod Grada Beograda tada je odbio sve primedbe Građevinskog fakulteta u Beogradu na Nacrt plana generalne regulacije šinskih sistema „kao neosnovane“.
„Ako sednete u pogrešno projektovan metro, sve linije i stanice biće vam pogrešne“, rekao je svojevremeno dekan Građevinskog fakulteta u Beogradu Vladan Kuzmanović.
Saobraćajne gužve u Beogradu postale su nesnosne, a ozbiljnije unapređenje saobraćaja u Beogradu nije moguće dok se ne izgradi metro o kome se u srpskoj prestonici razmiščlja još od 1938. godine.
Kakve su se sve ideje i predlozi pojavljivali za ovih gotovo 90 godina, „Vreme“ je pisalo u tekstu „Muke sa metroom“.
B.G./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com