Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
I srpsko i belorusko ministarstvo informisanja tvrde da Gnjot nije bio tema razgovora dvojice ministara, već saradnja sa Telekomom, iko je vođen neposredno nakon što je Apelacioni sud u Beogradu odlučivao o izručenju aktiviste i novinara Andreja Gnjota toj zemlji.
Kako javlja Glas Amerike (VOA), ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić bio je u dvodnevnoj poseti Belorusiji, neposredno nakon što je Apelacioni sud u Beogradu odlučivao o izručenju aktiviste i novinara Andreja Gnjota toj zemlji.
I srpsko i belorusko ministarstvo informisanja tvrde da Gnjot nije bio tema njihovog razgovora.
Po beloruskom ministarstvu, povod posete bila je moguća saradnja u oblasti telekomunikacija.
„Beloruska strana izrazila je interesovanje javnog preduzeća Beltelekom za uspostavljanje saradnje sa Telekomom Srbija“, navelo je između ostalog Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Srbije.
Prema podacima međunarodnih posmatrača, Belorusija u Evropi i svetu prednjači po broju uhapšenih i pritvorenih novinara. Njih više od 30 je privedeno i osuđeno na zatvorske kazne.
Kiril Sukhotski novinar ruskog servisa VoA, bližu saradnju vlasti Srbije sa režimom u Belorusiji vidi i kao upozorenje da Srbija nije najsigurnija destinacija za beloruske građane koji traže utočište od progona.
„Poruka je očigledno upućena ljudima koji su morali da napuste Belorusiju i potraže utočište u Evropi – da Srbija možda nije tako sigurno utočište“, smatra Sukhotski.
On podseća na brojne Beloruse i Ruse koji su napustili svoje zemlje zbog represije – po početku ruske invazije u Ukrajini.
„Mnogi od njih su u Beogradu i to bi mogla da bude poruka za njih da bi mogli da budu isporučeni Belorusiji ili Rusiji i to bi trebalo da izazove uzbunu u njihovim krugovima u Srbiji“, zaključuje Sukhotski.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić ukazuje za Glas Amerike da je poseta Dejana Ristića Belorusiji javnosti šalje veoma lošu poruku.
„Da je ministar imao kontakte sa zemljama Evropske unije i da je obišao prvo njih, pa da možete da kažete da mu se može dozvoliti da ode u posetu zemljama koje se ne mogu pohvalili niti slobodom informisanja, niti ljudskim pravima i demokratijom“, ocenio je Bodrožić.
On smatra i da je poseta organizovana u, kako kaže, pogrešno vreme.
„Navodi se da je ova poseta u oblasti telekomunikacija, ali opet kao ministar informisanja u zemlji u tranziciji, koja je veoma loše kotirana na svetskim i evropskim listama po slobodi štampe i s obzirom na zvanično opredeljenje Vlade Srbije da želi da ostane na evropskom putu, ovo je potpuno pogrešna odluka, potpuno pogrešan tajming… Ministar je, em loše počeo svoj mandat, em ide u Belorusiju na konsultacije. To može samo da nas onespokoji da će biti još gore kada je ministar Ristić u pitanju“, zaključuje Željko Bodrožić.
Izvor: VoA
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve