KiM
Kurti: Milan Radoičić odgovoran za sabotažu na kanalu Ibar-Lepenac
„Za planiranje, finansiranje i logistiku napada odgovorna je država Srbija“, izjavio je premijer Kosova Aljbin Kurti
Vučić posle Banjske očajnički traži manevarski prostor, kaže istoričar Milan St. Protić. „Bez obzira da li je Vučić znao ili nije znao za Banjsku, on deluje kao nepouzdan čovek.“
Predsednika Srbije Aleksandra Vučića, prema sopstvenom priznanju, ovih dana je mučila nesanica. I to zbog dolaska “moćne” Petorke koja je u Beogradu još jednom insistirala da Srbija i Kosovo sprovedu ono što je ranije dogovoreno.
Prethodno je Evropski parlament usvojio neobavezujuću rezoluciju kojom se osuđuje “teroristički” napad u Banjskoj, te poziva Beograd da sarađuje u istrazi i čak isporuči Prištini lica sa poternice.
„Stvari se menjaju, makar u retorici“, kaže za „Vreme“ istoričar Milan St. Protić, nekadašnji ambasador u Sjedinjenim Državama i Švajcarskoj.
„Vučić je pokušao da nađe prostor za manevrisanje odlaskom u Peking, tamošnjim viđanjem sa Putinom. Šalje poruku da ima alternativa i da ne zavisi sasvim od Zapada. Ne znam koliko će to biti efikasno“, nastavlja Protić.
„Uz izbore koji dolaze, njegova pozicija biće teža. Ne bih mu sada bio u koži. Mislim da je pod većim pritiskom nego što je ikad mogao da zamisli“, dodaje on.
Radoičićevo „priznanje“ nije dovoljno?
U javnost se vratio i dašak rečnika iz devedesetih – ponovo se govori o sankcijama. Evropski parlament je pozvao na uvođenje „mera“ ako i kada se utvrdi da je Vučićeva vlast umešana u „događaj“ u Banjskoj.
To, doduše, lako može biti nikad. I može biti da će ceh za Vučića i Srbiju biti manji nego što se mislilo, nakon što je grupa naoružanih Srba krajem septembra usmrtila jednog kosovskog policajca. Poginula su tada i trojica Srba.
Odgovornost je na rečima preuzeo doskorašnji funkcioner Srpske liste Milan Radoičić, čovek sa međe mutnog biznisa i kriminala. Ali, kako kaže Milan St. Protić, to nije sasvim izbavilo Vučića.
“Bez obzira da li je Vučić znao ili nije znao za Banjsku, on deluje kao nepouzdan čovek. Jer, ako nije znao, to znači da postoje sile unutar sistema koje ne kontroliše. Ako jeste znao, onda je on izvor nestabilnosti. Verujem da je to sada najveći problem koji mora da rešava”, zaključuje istoričar u razgovoru za „Vreme“.
nr/ig
Pročitajte intervju sa Milanom St. Protićem u nedeljniku „Vreme“ od četvrtka (26. oktobra)
Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
„Za planiranje, finansiranje i logistiku napada odgovorna je država Srbija“, izjavio je premijer Kosova Aljbin Kurti
Spontana obustava rada zaposlenih u „Lasti“ u utorak bila je izazvana najavljenim raskidom ugovora
U policjskoj stanici u Loznici obrušio se deo plafona na službenicu koja je zadobila lakše povrede. Dok se čeka procesuiranje odgovornih za pad nadstrešnice i stradanje 15 ljudi, a dvoje teško povređenih, građani se pitaju ko je dužan da sanira oštećenja u javnim objektima
Sporazum o ujedinjenju će potpisati predsednik DS Srđan Milivojević i kopredsednici političke stranke Zajedno Biljana Stojković i Nebojša Zelenović
Ostalo je još nedelju dana do Nove godine koju će brojni studenti dočekati na fakultetima. Sa njihovim zahtevima je do sada upoznat svako- osim premijera i predsednika države koji tvrde da su nejasni i nefer
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve