Ukrajina optužuje Rusiju da je počinila genocid u gradiću Buča u blizini Kijeva. Ruska vojska je na antiruske demonstracije u gradu Energodar pucala bojevom municijom. Pregovarači Kijeva i Moskve nisu se pomerili po pitanju shvatanja statusa Krima i Donbasa. Stotine hiljada Ukrajinaca se iz izbeglištva vratilo u domovinu, a Crnim morem plutaju otrgnute mine
Slike uništenja, leševa koji leže na ulicama i masovna grobnica u gradiću Buča u blizini Kijeva su obišle svet. Ovo mesto je mesac dana bilo pod ruskom okupacijom. „Ukrajinska Pravda“ piše da je pronađeno preko 300 lešava civila. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je govorio o „genocidu“, o silovanjima žena pred njihovom decom koje su potom zadavljene i izrazio bojazan da će takva zverstva koja su počinili Rusi biti otkrivena i drugde.
Russia Ukraine WarMasakr u Buči severozapadno od Kijeva Foto: AP Photo/Vadim Ghirda
Nakon izveštaja o maskru u Buči i oštrih osuda Zapad, Moskva odbacuje sve navode i tvrdi da su fotografije i snimke „naručile“ SAD i njihovi partneri da bi za to osudili Rusiju. „Ko su majstori provokacije? Naravno Sjedinjene Američke Države“, izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Saharova na ruskoj državnoj televiziji, a prenosi Rojters.
Russia Ukraine WarBuča nakon povlačenja ruskih trupa / Foto: AP Photo/Rodrigo Abd
Rusija je inicirala da Savet bezbednosti UN stavi na dnevni red navodno ubijanje civila u Ukrajini nazivajući ih „provokacijom ukrajinskih radikala.“
Russia Ukraine WarMasovna grobnica u selu Mocihin / Foto: AP Photo/Vadim Ghirda
Nemački kancelar Olaf Šolc nazvao je ubistva ukrajinskih civila u Buči ratnim zločinom i zahtevao konkretnu istragu.
Antiruske demonstracije u Energodaru
U gradu Energodar na jugoistoku Ukrajine , koji je pod ruskom okupacijom, došlo je do antiruskih demonstracija na koju je ruska vojska otvorila vatru bojevom municijom. Ranjeno je četiri osobe.
Daleko od susreta Putina i Zelenskog
Šef ruske delegacije na pregovorima sa Ukrajinom je izjavio da „ne deli optimizam“ svog kolege sa druge strane da su stigli „na prag“ susreta Vladimira Putina i Volodimira Zelenskog, jer da se ukrajinski stavovi o Krimu i Donbasu nisu promenili.
Povratak ukrajinskih izbeglica
Na granici Ukrajine i Poljske zabeleženo je da se poslednjih dana 500.00 Ukrajinaca vratilo u svoju zemlju, što zbunjuje volentere humanitarnih organizacija koji su još pre neki dan istim licima pritekli u pomoć kad su stizale kao izbeglice.
Mine u Crnom moru
Turska upozorava da Crnim morem plutaju mine koje su se otrgle zbog teških vremenskih prilika i da su njeni brodovi ustanovili da su ruskog porekla.
Atomskim centralama protiv ruskog gasa
Velika Britanija gradi 7 novih atomskih centrala. Francuska i Belgija računaju na svoje atomske centrale koje mogu da zamene dobar deo električne energije koja će nedostajati ako se prekine dopremanje gasa iz Rusije. Nemačka vlada odbacuje predloge da odloži zatvaranje četiri nuklearna reaktora koji su još u pogonu, a treba da prekinu sa radom do kraja ove godine.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću
Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!