img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Politika

Marko se vraća kući

13. фебруар 2024, 13:06 V.O/A.I.
Foto: Vreme
Copied

Aleksandar Vučić ga kuje u zvezde, a proslavio ga je Zoran Kesić imitacijom njegovog jedinstvenog stila oduševljenog aplaudiranja predsedniku. Posle diplomatskog kaljenja u Vašingtonu sadašnji ambasador Srbije u Americi Marko Đurić viđen je za „neku važnu državnu funkciju“. Za važne pozicije u državnom i bezbednosnom aparatu najvažnija kvalifikacija je odanost Vučiću

„Dalji Đurićev razvoj zavisiće od njegove spremnosti da zbog drugog, zbog Vučića, bude onaj koji će prvi da primi udarac i pokupi veći deo negativnog sentimenta javnosti, i da bude strpljiv. Ako bude dobro pazio na času, ako ga ne ponesu dorćolski fazoni i želja za prečicama, daleko će dogurati. Raste pored najboljeg učitelja u toj oblasti.“

Ove „proročanske“ rečenice ispisane su u „Vremenu“ oko dve godine pre nego što je Đurić imenovan za ambasadora u SAD. I pokazale su se sasvim tačne, pisao je Vukašin Obradović u tekstu Od otpora do ambasadora.

Upitno je koliki će povratak Đurića u Srbiju biti gubitak za srpsku diplomatiju, a dobitak za domaću političku scenu, tj. Srpsku naprednu stranku.

Tek, na podsmešljive izjave i tekstove pred njegov odlazak na ambasadorsku poziciju u SAD 2020. Đurić je svima onima koji su ga posprdno nazivali „Mister Bin“ ili „Za aplauz spreman“ u postu na Fejsbuku odgovorio: „Ko se bude zadnji smejao, najslađe će se smejati.“

Dugo putovanje do diplome

Ovaj Vučićev junoša je rođen 1983. godine u Beogradu, pisalo je „Vreme“.

Diplomirani je pravnik, koji je još tokom studentskih dana iskazao „visoku društvenu svest kroz angažovanje u studentskim organizacijama, iniciranje i organizovanje brojnih tribina, panel diskusija međunarodnog karaktera i drugih javnih manifestacija“.

Nije baš najjasnije šta se podrazumeva pod pojmom „visoka društvena svest“, ali Đurićev zvanični biograf je bio izostavio sekvencu iz 2000. godine kad se ambasador u Vašingtonu bio priključio Otporu. Svedoci iz tog perioda kažu, međutim, da je u Otporu bio potpuni anonimus i da se ničim nije isticao. Ipak, na Jutjubu postoji i danas klip u kojem mlađanog Đurića obučavaju kako da se ponaša u slučaju da ga uhvati policija.

U već pomenutom postu na Fejsbuku, pravdajući se svojom mladošću, on tu epizodu iz svoje prošlosti naziva „spuštanjem niz uže“ i dodaje, parafrazirajući Njegoša, „umalo se uže ne pretrže“.

Između 2003. i 2007. godine bio je redovni osvajač nagrada na tradicionalnom debatnom takmičenju, u organizaciji Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Posle je pohađao poslediplomske master studije, smer Održivi razvoj i ekologija, na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu.

Od 2011. godine angažovan je kao istraživač u Institutu za političke studije. Ipak, kao što je u „Vremenu“ već svojevremeno objavljeno, Đurićeva akademska karijera nije išla baš glatko. Upisao je 2002. godine Pravni fakultet u Beogradu. Goran Vesić kaže za njega da je bio sjajan student, ali činjenica je da nikada nije diplomirao na Pravnom fakultetu u Beogradu (nema ga na listi onih koji su završili studije), već 2010. godine na nečemu što se zove Pravni fakultet za pravosuđe i privredu u Novom Sadu.

Fakultet koji je završio 2010. godine deo je Univerziteta Privredna akademija. Na njihovom sajtu piše: „Pravni fakultet za privredu i pravosuđe u Novom Sadu je u dosadašnjem radu postigao veoma značajne rezultate u procesu obrazovanja ambicioznih ljudi, koji su svoju profesionalnu karijeru ubrzo posle završetka studija uspešno započeli u pravosuđu, sudovima, tužilaštvima, advokaturi, državnim organima i ustanovama, kao i u privredi.“

Politika kao sudbina

Član je Srpske napredne stranke od osnivanja 2008. godine, i u toj stranci je u kontinuitetu obavljao najodgovornije dužnosti. Svoj partijski angažman je objašnjavao rečima: „Želja da Srbiju promenimo i učinimo boljom naterala me je da uđem u stranku.“

„Nisam želeo da pristanem na to da odsustvo strategije i loše organizacije budu pravilo, a ne izuzetak“, kazao je Đurić u trenutku kad je već bio imenovan za savetnika za spoljnu politiku Tomislava Nikolića, predsednika Republike Srbije. Na tom mestu bio je zadužen za koordinaciju spoljnopolitičkog tima predsednika, svakodnevnu diplomatsku komunikaciju i strateško političko planiranje, kao i aktivnosti državnog vrha u vezi sa pitanjem Kosova i Metohije i za pripremu zvanične državne Platforme za pregovore sa Privremenim institucijama samouprave u Prištini, kojom je artikulisao Zajednicu srpskih opština.

Od maja 2014. godine, po formiranju vlade premijera Aleksandra Vučića, obavlja funkciju direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju. Pored toga, Đurić je i šef tima za pregovore Beograda i Prištine, kao i šef pregovaračke grupe za Poglavlje 35 (ostala pitanja, Evropska unija odlučila je da u sastav ovog poglavlja ulazi i celokupan proces normalizacije odnosa sa Prištinom).

Tečno govori engleski i hebrejski, a služi se francuskim i ruskim jezikom, navodi se u njegovoj zvaničnoj biografiji. Zanimljiv je i podatak da je Marko Đurić unuk Najdana Pašića, jednog od osnivača Fakulteta političkih nauka. Profesor Pašić je, inače, bio sinovac Nikole Pašića.

Čuvar tajni

Vest o budućem imenovanju Marka Đurića za ambasadora u Vašingtonu bila je izazvala niz oprečnih komentara, naročito u političkoj i stručnoj javnosti. Najčešće zamerke išle su u pravcu toga da Đurić nema nikakvog diplomatskog iskustva, neophodnog za obavljanje ovog posla u jednoj od najvažnijih svetskih prestonica.

To što Đurić nije „karijerni diplomata“, teško da može biti argument kojim se rukovodio Aleksandar Vučić. Biće da je upravo obrnuto. Nakon vašingtonskih sporazuma i uspostavljanja specifičnih odnosa sa SAD, predsedniku Srbije je, pre svega, bilo važno da na ovom mestu postavi svog čoveka od poverenja, da bude Vučićeva produžena ruka u Americi.

To će biti na kojoj god funkciji se u budućnosti bude obreo.

Tagovi:

Marko Đurić SNS
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure