img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Projekat Jadar

Litijumski sporazum sa EU: Osnove Memoranduma o razumevanju

20. јул 2024, 08:42 B. B.
Foto: Rade Prelić/Tanjug
Copied

Memorandum koji su potpisali Srbija i EU predviđa da se prilikom realizacije projekta "Jadar" primenjuju najviši standardi očuvanja životne sredine - i naglašava strateško partnerstvo u borbi protiv klimatskih promena

Cilj Memoranduma koji je 19. jula potpisan između Srbije i Evropske unije (EU) je – kao što je i navedeno u zvaničnom imenu tog dokumenta – razvijanje zajedničkog strateškog partnerstva o održivim sirovinama, lancima vrednosti baterija i električnim vozilima, uz istovremeno poboljšavanje integracije Srbije u jedinstveno tržište EU i dalje jačanje njenog ekonomskog, socijalnog i ekološkog približavanja EU, čvrsto zasnovano na poštovanju evropskih vrednosti i principa, a sve u skladu sa Novim planom rasta za Zapadni Balkan.

U Memorandumu piše da EU i Srbija u njemu vide mogućnost da se Srbija podrži u razvoju svojih domaćih i vertikalno integrisanih lanaca vrednosti baterija i električnih vozila u skladu sa pravilima i standardima EU.

Minimiziran uticaj na životnu sredinu

Navdeno je da Srbija i EU u Memorandumu vide mogućnost da se minimizira uticaj na životnu sredinu, uz težnju da budu primenjena visoka pravila i standardi EU, uključujući primenu najboljih dostupnih tehnika, obezbeđivanje koristi za lokalne zajednice i istovremeno sprečavanje prekograničnog zagađenja.

Memorandum bi mogao da pomogne i u usklađivanju politike i regulatornog okvira i da osigura da propisi ne stvaraju barijere održivom razvoju ili snabdevanju EU sirovinama ili električnim vozilima.

Istovremeno, EU i Srbija u Memorandumu vide mogućnost da se obezbedi primena međunarodno priznatih principa, smernica i najbolje prakse u pogledu visokih ekoloških, društvenih i standarda upravljanja u sirovinama i lancima vrednosti baterija.

Olakšana izgradnja kapaciteta

Navedeno je i da Memorandum može da pomogne da se identifikuju i primene relevantni finansijski i investicioni instrumenti za smanjenje rizika, da se obezbedi saradnja EU i Srbije na razvoju neophodnih veština za visokokvalitetne poslove, i da olakša izgradnju kapaciteta i kompetencija za razvoj održivih sirovina i baterija lanaca vrednosti.

Memorandum podseća da su Srbija i EU, na osnovu Pisma o namerama koje su potpisali u septembra 2023. godine u Njujorku, prepoznale zajedničku ambiciju da ojačaju i prošire svoju saradnju u oblasti kritičnih sirovina i lanca vrednosti električnih vozila, uključujući materijale, baterije, proizvodnju i reciklažu.

U Memorandumu je istaknuto da Srbija i EU žele da uspostave strateško partnerstvo, jer imaju zajedničku potrebu da se bore protiv klimatskih promena, i da su na redu zelena tranzicija i obezbeđivanje stabilnosti snabdevanja održivom energijom, materijalima i tehnologijama koje su ključne za očuvanje konkurentnosti njihovih ekonomija, uz minimiziranje uticaja na životnu sredinu i povećanu otpornost strateških ekosistema.

Održivo snabdevanje sirovinama

Istaknuto je da su EU i Srbija prepoznale da je obezbeđivanje održivog snabdevanja sirovinama, posebno kritičnim sirovim materijalima, od suštinskog značaja za promovisanje zelene i digitalne ekonomske tranzicije.

Uz podsećanje da su Zeleni dogovor EU i Zelena agenda za Zapadni Balkan identifikovali baterije kao ključnu revolucionarnu tehnologiju za prelazak na obnovljivu energiju, istaknuto je da će održivo proizvedene baterije biti ključ za dekarbonizaciju transportnog i energetskog sektora, smanjenje emisije ugljen-dioksida i stvaranje zelenog rasta i kvalitetnih poslova.

Ima i deo o ljudskim pravima

U Memorandumu je navedeno da se očekuje se da će se u narednoj deceniji globalna potražnja za baterijama povećati i do 20 puta zbog veće upotrebe električnih vozila i stacionarnog skladištenja energije.

Dogovoreno je da saradnja u tom pogledu, na obostranu korist, može da pruži mogućnost da se uspostavi sigurna, pristupačna i održiva nabavka baterija i električnih vozila.

Navedeno je i da će Srbija i EU sarađivati kako bi osigurale puno poštovanje ljudskih prava i primenu ekoloških, društvenih i upravljačkih standarda i održivu praksu.

Tagovi:

Aleksandar Vučić Litijum Maroš Šefčovič Memorandum o razumevanju Olaf Šolc Projekat Jadar
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure