img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Režim protiv studenata

Leva ruka, desni džep: Kako vlast skreće pažnju sa studentske pobune

16. јануар 2025, 13:13 R. V.
Foto: Tanjug / Vladimir Šporčić
Aleksandar Vučić
Copied

O svemu, samo ne o suštini studentskih protesta – to je princip po kome funkcioniše krizni menadžment naprednjaka. Poneke diverzije koje se ubacuju u javni prostor deluju zaista bizarno

Režim Aleksandra Vučića čini sve ne bi li skrenuo pažnju sa studentskih protesta i blokada fakulteta. Najnovije u nizu zamajavanja javnosti je iz naftalina izučen „savetodavni referendum o poverenju predsedniku države“.

Pre ovoga bilo je reči o „blokladnim kuharicima“, pokušaju hrvatske obaveštajne službe da destabilizuje Srbiju, stranim agencijama koje plaćaju studente, stanovima za studente maltene za džabe, „vojvođanskoj separatističkoj platformi“…

Predsednik Srbije se više ne skida sa TV ekrana, njegovi nastupi u kojima ispucava sve te teze deluju pomalo ofucano, a malo patetično.

U obraćanjima svom biračkom telu opredelio se za skromnu garderobu – rolke i džemperiće neupadljivih, skoro ispranih boja.

Stanovi za mlade

Dok su mu studenti pod prozorom kabineta na Andrićevom vencu pevali „Izađi mala!“, Vučić je najavio državni program namenjen mladima za kupovinu prve nekretnine.

Prvo je obećao da mladima neće biti potrebno uobičajeno učešće od 20 odsto, već da će za stan od 48 kvadratnih metara vredan 75.000 evra biti dovoljno učešće od samo 2250 evra.

Narednog dana je i to učešće od 2250 evra smanjio je na 1000 evra, a zatim, za manje od 48 sati od prve najave, tih 1000 evra zamenio je još manjim učešćem od samo 750 evra ili jedan odsto vrednosti stana.

Taj program bi prema najavama u februaru trebalo da bude upućen u skupštinsku proceduru i da počne da se primenjuje od marta. Namenjen je mladima od 20 do 35 godina, a maksimalna vrednost nekretnine je 100.000 evra.

Program je vredan 400 miliona evra, a za taj novac obezbediće se navodno 5500 stambenih jedinica, što znači da će, ako projekat bude usvojen i realizovan samo 5500 mladih moći da ima koristi od njega.

Stan od 48 kvadratnih metara za 75.000 evra gotovo nigde ne može da se kupi u Srbiji, jer bi to značilo da je cena kvadratnog metra oko 1560 evra. Prosečna cena kvadrata u prvoj polovini 2024. godine u celoj Srbiji bila je 1767 evra, od čega u Novom Sadu 1970 evra, a u Beogradu čak 2450 evra.

Secesija Vojvodine

Režimu je tragedija u Novom Sadu u početku bila ogroman problem i zbog toga što su poslovično suzdržani Novosađani reagovali na nju neuobičajeno angažovano i u nezapamćeno velikom broju izašli na ulice.

Zato ga je veličanstvena i tiha, ali odlučna pobuna Novosađana zaprepastila, a pomalo i uplašila, jer nije baš prijatno slušati tišinu tolikih ljudi za koje znaš da te smatraju odgovornim za ono što mnogi od njih smatraju „državnim ubistvom“.

Kao i 1988. godine, kada je Slobodan Milošević ubedio Srbe iz centralne Srbije i sa Kosova i Metohije da Srbi iz Vojvodine jedva čekaju da se otcepe, i Vučić je zaigrao na tu kartu, s očiglednom nadom da će „rodoljubi“ protiv „secesionista“ ovog puta potegnuti nešto jače od čaša jogurta.

Pošto je Vučić nebrojeno puta dokazao da je prozorljiv, to je dokazao i po pitanju takozvane „Vojvođanske platforme“, koja od pre nekoliko dana nije takozvana, već stvarna, i koja se na svom zvaničnom sajtu bavi samo jednom temom od koje se svakom pravom „patrioti“ diže kosa na glavi: „Ruke su vam krvave! Odgovaraćete! To je jedina vojvođanska platforma, kao i celog društva u Srbiji“.

Savetodavni referendum

Najnovija eskivaža je savetodavni referendum, koji je već bio najavljivan u jeku protesta protiv kopanja litijuma, a koji je nekolicina pravnika ocenila „neustvanim“.

Bio je to odgvor na istraživanje javnog mnjenja organoizacije CRTA koje je pokazalo da preko 60 odsto građana podrđžava studentske proteste.

Mandat predsednika Republike prestaje kad mu istekne mandat, ostavkom ili razrešenjem, predviđeno je Ustavom Republike Srbije.

Odluka o razrešenju predsednika Republike Srbije donosi se u Narodnoj skupštini ukoliko se smatra da je povredio Ustav, navedeno je u Zakonu o predsedniku Republike.

„Po toj proceduri, najmanje trećina narodnih poslanika pokreće proceduru razrešenja predsednika, samo ako postoji sumnja da je predsednik prekršio Ustav Republike Srbije. Ustavni sud onda odlučuje o tome da li je predsednik prekršio Ustav, a ako odluči da jeste, onda se procedura vraća u Narodnu skupštinu, gde najmanje dve trećine poslanika može da razreši predsednika“, naveo je za „Vreme“ Nebojša Vladisavljević, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu.

Tagovi:

Aleksandar Vučić Referendum Studentski protesti
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure