Zakazivanje konstitutivne sednice Narodne skupštine pre zasedanja Evorpskog parlamenta je Vučićev pokušaj da se sakrije od međunarodne osude zbog pokradenih izbora, kaže za „Vreme“ kopredsednik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović.
„Mislim da mu to neće pomoći jer je ceo svet video da je brutalno pokrao izbore. Svi međunarodni posmatrači su to videli i jasno o tome govorili, a ja očekujem da će tako jasna i konkretna biti i rezolucija EP. Nakon toga očekujem da se krene u razgovore o tome kako unaprediti izborne uslove na ponovljenim izborima”, naglašava Lazović.
Mediji su objavili da će konstitutivna sednica Skupštine Srbije biti održana 6. februara, iako je opozicija tražila da se ostavi posle donošenja rezolucije Evropskog parlamenta, o kojoj će se razgovarati 8. i 9. februara.
Nositeljka liste „Srbija protiv nasilja“ Marinika Tepić je rekla da vlast nije smela da čeka.
„Od ‘baš me briga’ za Evropski parlament i Rezoluciju o izborima u Srbiji 8. februara, do – brzobrzo konstitusanje Skupštine pre toga 6. februara. Tražili smo juče sednicu nakon 8. februara. Nisu smeli! Jer su prevaranti napumpali sebi procente organizovanim izbornim kriminalom“, napisala je na društvenoj mreži Iks potpredsednica Stranke slobode i pravde.
Zahtev opozicije je potvrdila i Biljana Đorđević, kopredsednica Zeleno-levog fronta i poslanica u prethodnom sazivu parlamenta ispred koalicije „Moramo”.
„Smatramo da je bilo dovoljno vremena da se sačeka ova rezolucija. No očito je da se sednica zbrzava da se to izbegne“, rekla je Đorđević za “Vreme”.
SNS kaže da rezolucija nije relevantna
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević je rekao u utorak da rezolucija Evropskog parlamenta jeste interesantna, ali nije relevantna za konstituisanje novog saziva parlamenta.
Premijerka Ana Brnabić je pojasnila da se ne čeka „nikakva rezolucija Evropskog parlamenta”, a izbori u Srbiji su završeni, demokratski, transparentni i fer, javlja agencija FoNet.
U Srbiji su 17. decembra održani vanredni parlamentarni, pokrajinski i delom lokalni izbori, za koje su međunarodni i domaći posmatrači utvrdili da su imali niz neregularnosti.
Najveća opoziciona koalicija „Srbija protiv nasilja“ ne priznaje njihove rezultate i vladajuću Srpsku naprednu stranku optužuje za izbornu krađu. SNS odbacuje optužbe.
Zahtev za međunarodnom komisijom
Radomir Lazović je ponovio da opozicija zahteva međunarodnu komisiju koja bi nadgledala neophodne promene koje bi dovele do održavanja novih izbora u fer okolnostima.
„Međunarodni posmatrači, kao i domaći, videli su su ne samo kupovinu glasova, pritiske na birače, katastrofalnu medijsku sliku, medijsko blaćenje opozicije, već i jedan potpuno novi nivo prevare, dovoženje birača i inžinjering sa biračkim spiskom”, podsetio je Lazović.
„Ovo je jednostavno prevelika prevara da bi mogla da prođe. Srbija se nalazi u dubokoj političkoj krizi i jedini izlaz je da se prizna da se izborna krađa desila, ponove izbori, ali u unapređenim uslovima”, poručio je prvi na listi “Srbije protiv nasilja” za republički parlament Radomir Lazović.