
Predsednik Srbije
Vučić: Gde god da odem sole nam pamet o Banjskoj
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić požalio se na RTS-u da gde god da odem „sole nam pamet o Banjskoj zbog jednog poginulog policajca“
Aljbin Kurti i Vjosa Osmani su povodom kosovoskog "Dana oslobođenja" – ulaska međunarodnih vojnih i civilnih trupa na Kosovo 12. juna 1999 - optužili Srbiju da je 1999. godine počinila genocid i ponovili sve druge optužbe i dijametralno suprotno viđenje zajedničke istorije
Dva dana nakon što je kancelar Nemačke Olaf Šolc u posredničkoj misiji boravio u Prištini i Beogradu i pozvao na dijalog i pomirenje, predsednica Kosova Vjosa Osmani i premijer Aljbin Kurti su u nedelju na obeležavanju „Dana oslobođenja“ – ulaska međunarodnih vojnih i civilnih trupa na Kosovo 12. juna 1999, optužili Srbiju da je 1999. godine počinila genocid. Najavili su da će da traže pravdu za sve žrtve, preneo je Kossev.
Kurti i Osmani su tim povodom u južnoj srpskoj pokrajini odali počast bivšem predsedniku Kosova Ibrahimu Rugovi i aktivisti Ademu Demaćiju, a potom posetili i kompleks posvećen Ademu Jašariju u Prekazu.
Vjosa Osmani kazala je da je Ibrahim Rugova bio „arhitekta nezavisnosti“ južne srpske pokrajine i neko ko je „izgradio mostove prijateljstva koji i danas služe Kosovu“, te da su na današnji dan, nakon povlačenja srpskih snaga, NATO trupe ušle na Kosovo i vratili se civili koji su ga napustili usled „masovne deportacije i etničkog čišćenja“.
I dalje: „Ovaj dan simbolizuje mnogo toga za sve naše građane, sav narod Kosova koji je decenijama ugnjetavao genocidnog režima Miloševića“, prenosi Koha.
Kurti je u sličnom ton kazao da se Kosovo seća onih koji su „doprineli oslobođenju, miru i slobodi“ i takođe optužio Srbiju za genocid te da je Ibrahim Rugova dao veliki doprinos Kosovu i „internacionalizacijom albanskog i kosovskog pitanja tokom divlje okupacije Miloševićevog aparthejda, koja je kulminirala genocidom nad našim narodom“.
I još: kosovske institucije „ne zaboravljaju prošlost“, one su posvećene „pravdi za žrtve, šteti i patnji naroda Kosova“.
Pa opet Osmani: u Prekazu je „zapečaćena sloboda žrtvom i hrabrošću legendarnog komandanta Adema Jašarija i njegove porodice“, a prošlost će narodu Kosova da služi kao „svetionik“.
Odali su i poštu „mučenicima OVK, koji su vrednost slobode stavili ispred svog života i dali ono najdragocenije, svoje živote, da bismo svi mi danas uživali u ovom danu“.
U Srbiji se na sve to gleda dijametralno suprotno.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić požalio se na RTS-u da gde god da odem „sole nam pamet o Banjskoj zbog jednog poginulog policajca“
Nova hapšenja u procesu borbe protiv korupcije
Da li je ministarka Tatjana Macura završila fakultet i koji, pitanje je koje se ovih dana pojavilo u javnosti
Prvog juna cela Srbija biće na nogama, objavili su Studenti u blokadi, najavljujući proteste po brojnim gradovima
„Potrebno nam je vreme da demokratskim i akademskim putem usaglasimo stavove i postupke“, naveo je Univerzitet u Beogradu nakon sastanka studenata, dekana i rektora
Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac
Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve