Gradska kuća u Nišu dobila je novi krov, vredan 71.000 evra, a plafon je i dalje netaknut, pokriven najlonom. Za to vreme, betonski blokovi stepenica pored Tvrđavskog mosta su naprsli na više mesta. O tome kako je do toga došlo i šta opozicija planira da uradi za „Vreme” govori Đorđe Stanković
Zbog problema sa prokišnjavanjem krova, na leto 2023. godine, počeli su radovi na renoviranju zgrade Gradske kuće u Nišu, zgrade koja je proglašena za spomenik kulture.
Unutrašnjost ovog objekta trenutno liči na sve, osim na spomenik kulture. Plafon prizemlja je netaknut, rupe i pukotine nisu zakrpljene, već su samo prekrivene najlonom.
Rekonstrukciju krova radila je firma Gro statik iz Veternika, a kada je došlo do probijanja svih rokova, iz firme su naveli da je „došlo do nepredviđenih situacija i da je trebalo naći adekvatno tehničko rešenje“. Oni su takođe rekli da su „predmetni radovi bili veoma specifični zbog načina izvođenja i pristupačnosti“.
Sotirovski morala da trpi majstore
Tada je još trajao mandat bivše gradonačelnice Dragane Sotirovski, koja se novinarima požalila da „ne može više da trpi majstore”.
Procenjena vrednost nabavke bez PDV-a bila je 8.416.666 dinara, odnosno oko 71.000 evra. Predviđeni su različiti radovi na staklenom krovu Gradske kuće.
Sotirovski je tokom prošle godine rekla da će, ako se ne požuri, zaposleni morati da otvaraju kišobrane unutar Gradske kuće svaki put kada bude padala kiša, kao i da se zgrada ne nadograđuje, već da se samo menja krov i da treba da se reši problem sa golubovima koji prave štetu.
Dalji radovi su, navodno u planu, ali se još ne zna kada će početi. Iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Grada Niša do objavljivanja teksta nisu odgovorili na naša pitanja u vezi sa nastavkom radova.
Stepenice opasne po život
Na samo pedesetak metara odatle, betonske stepenice na Nišavskom keju, odmah pored Tvrđavskog mosta, mogu biti pogubne po prolaznike. Svaki drugi stepenik je okrnjen, I tako je godinama unazad.
Foto: Mila Jovanović
U večernjim satima, kada Nišlije užurbano pune centar grada i kej, silaskom niz stepenice, oštro i naprslo kamenje može lako izazvati povrede.
Turisti koji obilaze uži centar grada takođe često hodaju ovim stepenicama, te je upitno kakav utisak imaju, kada ugledaju stepenište, koje više liči na prepreku iz video igrica.
Stanković: Pravimo popis stvari koje moraju biti rešene
Odbornik niške Skupštine iz Narodnog pokreta Srbije Đorđe Stanković otkriva u razgovoru za portal “Vremena” da niška opozicija planira da preduzme određene korake, kako bi se neke stvari konačno promenile.
„Problem sa Gradskom kućom nasleđen je od prethodne gradonačelnice, a sada se nastavio. Možda je firma koja je radila sanaciju bila nezadovoljna uslovima rada, ili je bilo korupcije. Činjenica je da su radovi stali i da sve što je prethodna vlast uradila, uradila je loše i nije dovršila”, kaže Stanković.
Problem sa okrnjenim stepeništem je, kako navodin nešto zbog čega se „Nišlije brukaju pred turistima”.
„Niška opozicija, a pre svega Narodni ppkret Srbije, će u narednom periodu organizovati ekipu koja će da sprovede popis stvari u gradu koje moraju da se reše, kada je u pitanju infrastruktura grada. Popis ćemo predati gradonačelniku i Gradskom veću”, dodaje Stanković.
Ukoliko na reakcija na popis izostane, Stanković poručuje da je opozicija u Nišu spremna da sazove vanrednu sednicu gradske Skupštine.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Na Sretenje će biti doneta Deklaracija o Vojvodini, koja bi trebalo da potvrdi njen status unutar Srbije, najavio je predsednik Aleksandar Vučić. Iako prvobitno planiran u Novom Sadu, skup će se održati na drugoj lokaciji
Uz ovacije okupljenih, studenti koji su trčali maraton od Novog Sada do Beograda stigli su na plato ispred Filozofskog fakulteta, gde su ih dočekali crveni tepih i gromoglasan aplauz
U staromodnom secesionističkom iskustvu obično žitelji određene teritorije pokreću proces otcepljenja od drugog dela teritorije na kojoj žive neki drugi ljudi. Nije, naime, zabeležno (do sada) da teritorija hoće da se otcepi mimo volje sopstvenih žitelja
Komandant „Kobri“ pukovnik Darko Đošić bi zbog gume Vučićevog službenog automobila kao moralni čin trebalo da podnese ostavku ili da se ubije. Naravno, ako je istina sve što je Informer objavio
Aleksandar Vučić se požalio da „zbog svega što mu rade“, teško pate njegovi roditelji. Majke i očevi kćeri koje su gažene ili im je bejzbol palicom polomljena vilica – ne pate. Na ovoj osnovi je šef države ponudio dijalog
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!