Gradska kuća u Nišu dobila je novi krov, vredan 71.000 evra, a plafon je i dalje netaknut, pokriven najlonom. Za to vreme, betonski blokovi stepenica pored Tvrđavskog mosta su naprsli na više mesta. O tome kako je do toga došlo i šta opozicija planira da uradi za „Vreme” govori Đorđe Stanković
Zbog problema sa prokišnjavanjem krova, na leto 2023. godine, počeli su radovi na renoviranju zgrade Gradske kuće u Nišu, zgrade koja je proglašena za spomenik kulture.
Unutrašnjost ovog objekta trenutno liči na sve, osim na spomenik kulture. Plafon prizemlja je netaknut, rupe i pukotine nisu zakrpljene, već su samo prekrivene najlonom.
Rekonstrukciju krova radila je firma Gro statik iz Veternika, a kada je došlo do probijanja svih rokova, iz firme su naveli da je „došlo do nepredviđenih situacija i da je trebalo naći adekvatno tehničko rešenje“. Oni su takođe rekli da su „predmetni radovi bili veoma specifični zbog načina izvođenja i pristupačnosti“.
Sotirovski morala da trpi majstore
Tada je još trajao mandat bivše gradonačelnice Dragane Sotirovski, koja se novinarima požalila da „ne može više da trpi majstore”.
Procenjena vrednost nabavke bez PDV-a bila je 8.416.666 dinara, odnosno oko 71.000 evra. Predviđeni su različiti radovi na staklenom krovu Gradske kuće.
Sotirovski je tokom prošle godine rekla da će, ako se ne požuri, zaposleni morati da otvaraju kišobrane unutar Gradske kuće svaki put kada bude padala kiša, kao i da se zgrada ne nadograđuje, već da se samo menja krov i da treba da se reši problem sa golubovima koji prave štetu.
Dalji radovi su, navodno u planu, ali se još ne zna kada će početi. Iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Grada Niša do objavljivanja teksta nisu odgovorili na naša pitanja u vezi sa nastavkom radova.
Stepenice opasne po život
Na samo pedesetak metara odatle, betonske stepenice na Nišavskom keju, odmah pored Tvrđavskog mosta, mogu biti pogubne po prolaznike. Svaki drugi stepenik je okrnjen, I tako je godinama unazad.
Foto: Mila Jovanović
U večernjim satima, kada Nišlije užurbano pune centar grada i kej, silaskom niz stepenice, oštro i naprslo kamenje može lako izazvati povrede.
Turisti koji obilaze uži centar grada takođe često hodaju ovim stepenicama, te je upitno kakav utisak imaju, kada ugledaju stepenište, koje više liči na prepreku iz video igrica.
Stanković: Pravimo popis stvari koje moraju biti rešene
Odbornik niške Skupštine iz Narodnog pokreta Srbije Đorđe Stanković otkriva u razgovoru za portal “Vremena” da niška opozicija planira da preduzme određene korake, kako bi se neke stvari konačno promenile.
„Problem sa Gradskom kućom nasleđen je od prethodne gradonačelnice, a sada se nastavio. Možda je firma koja je radila sanaciju bila nezadovoljna uslovima rada, ili je bilo korupcije. Činjenica je da su radovi stali i da sve što je prethodna vlast uradila, uradila je loše i nije dovršila”, kaže Stanković.
Problem sa okrnjenim stepeništem je, kako navodin nešto zbog čega se „Nišlije brukaju pred turistima”.
„Niška opozicija, a pre svega Narodni ppkret Srbije, će u narednom periodu organizovati ekipu koja će da sprovede popis stvari u gradu koje moraju da se reše, kada je u pitanju infrastruktura grada. Popis ćemo predati gradonačelniku i Gradskom veću”, dodaje Stanković.
Ukoliko na reakcija na popis izostane, Stanković poručuje da je opozicija u Nišu spremna da sazove vanrednu sednicu gradske Skupštine.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
"Svi, kada naiđe šef, neka viču 'Aco, Srbine', svi kao jedan”, rečeno je okupljenima ispred Skupštine koji klikću ministrima nove Vlade, a opoziciji viču "ustaše, ustaše". Ljudi na uglu Kneza Miloša i Bulevara kralja Aleksandra zvižde.
„15. marta bilo je sve pripremljeno za konačno sporovođenje obojene revolucije“, rekao je je Vučić. A ruski FSB je kategorički zaključio da nije bilo upotrebe nikakvog zvučnog oružja
Iako je veliki aprilski mraz bio najavljivan, niko od poljoprivrednika nije bio spreman na temperaturu od osam stepeni ispod nule. Koštano voće poput kajsije najviše je pogođeno mrazom. „Voća neće biti ove godine”, kaže za „Vreme” poljoprivrednik Dragan Kleut
Pošto su studenti-biciklisti stigli do Strazbura, njihove kolege odlučile su da pešice trknu do Brisela. U trkačkoj opremi njih šesnaestoro upustiće se u šesnaestodnevni štafetni ultramaraton Evropom
Miloljub Albijanić govori za „Vreme” zašto je ustao protiv vladajuće koalicije, ko mu je čestitao, a ko ga je prekorio, kao i da li očekuje da počne da se krnji naprednjačka vlast
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!