img
Loader
Beograd, 12°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Nemačka

Krizna pomoć: Za građane i privredu 65 milijardi evra

06. septembar 2022, 08:35 J.H.
Foto: AP Photo/Alex Brandon
Zadovoljan dogovorom: Kancelar Olaf Šolc
Copied

Cene gasa i struje su eksplodirale, a inflacija sve više ljudi dovodi u nevolju. Mnogi se pitaju kako da plate račune. Nemačka Vlada priprema treći paket pomoći za građane i preduzeća u visini od 65 milijardi evra

Vladajuća koalicija SPD, Zeleni i FDP se nakon razgovora koji su trajali više od 20 sati dogovorila o paketu dodatnih mera pomoći za građane i privredu u vrednosti od 65 milijardi evra, piše DW na srpskom.

Cena struje

Privatna domaćinstva, ali i mala i srednja preduzeća trebalo bi da dobiju određenu količinu struje po povoljnoj ceni. Sve što je iznad ove osnovne potrošnje – plaća se po tržišnim cenama.

To bi finansijski rasteretilo potrošače, ali bi istovremeno dalo podsticaj za uštedu električne energije. Međutim, još se ne zna kada će ova mera stupiti na snagu, izveštava DW.

Da bi subvencionisale osnovnu potrošnju struje, energetske kompanije bi trebalo da se odreknu dela profita. Proizvođači električne energije imaju uglavnom konstantne troškove proizvodnje za mnoge svoje elektrane – to se pre svega odnosi na obnovljive izvore energije i nuklearnu energiju. Ipak, za svoju jeftino proizvedenu električnu energiju dobijaju trenutno veoma visoku tržišnu cenu. Jer u EU važi pravilo da najskuplja elektrana određuje cenu struje, a  trenutno su to gasne elektrane. Ovakav tip tržišta „Merit Order“ trenutno za mnoge energetske kompanije generiše značajan dodatni prihod.

Nemačka Vlada govori o „slučajnom profitu“ i hoće da ga reguliše, tj da ga delom oduzme. O tome se trenutno razgovara i na evropskom nivou.

Kritičari ističu da nemačko tržište električne energije nije ostrvo i da bi u tom slučaju energetske kompanije u drugim zemljama EU otkupile struju subvencionisanu u Nemačkoj.

Cena gasa

Komisija stručnjaka bi ubzo trebalo da razjasni da li je ovaj princip koji se uvodi za cenu struje –  osnovni kontingent po sniženoj ceni – primenjiv i za potrošnju gasa za grejanje.

Jednokratne isplate

Takozvani paušal za energiju u visini od maksimalno 300 evra, koji će u septembru biti isplaćen svim zaposlenima, biće proširen i na penzionere. Studenti će dobiti 200 evra. Novac će biti isplaćen 1. decembra 2022.

Subvencije za stanarinu

Predviđeno je da se krug korisnika subvencije za stanarinu proširi sa sadašnjih 640.000 na oko dva miliona ljudi.

Od septembra do kraja decembra 2022. korisnici ove vrste socijalne pomoći će dobiti drugu subvenciju za grejanje i to: 415 evra u domaćinstvu u kojem živi jedna osoba, 540 evra za dve osobe, a za svaku dodatnu osobu u domaćinstvu još po 100 evra. Nakon toga, od januara 2023. ova povećanja će biti trajno integrisana u subvencije za stanarinu, piše DW.

Novac za građane

Socijalna pomoć koja se od vremena Vlade Gerharda Šredera (SPD) zove Harc 4, od Nove godine će biti preimenovana u “novac za građane”. Ta pomoć će biti za oko 50 evra veća od prethodnih mesečnih isplata. To znači da će, na primer, samac koji je do sada dobijao 449 evra imati pravo na oko 500 evra. U obračunu bi trebalo da se uzima u obzir očekivana inflacija.

Dečiji dodatak

Od Nove godine će i dečiji dodatak biti uvećan za 18 evra mesečno za prvo i drugo dete i tada će iznositi 237 evra mesečno.

Nacionalna karta za javni prevoz

Posle završetka projekta “karta za 9 evra” Vlada se zalaže za novu nacionalnu kartu za lokalni javni prevoz i hoće da obezbedi 1,5 milijardi evra – ako savezne pokrajine obezbede isti iznos. Mesečna karta bi trebalo da košta između 49 i 69 evra.

Prilagođavanje poreskih stopa

Nemački porez na dohodak funkcioniše prema višestepenom modelu: oni koji zarađuju više moraju da plate veću  stopu poreza. Dakle, kada se plate i dnevnice povećaju zbog povećane inflacije, brzo se prelazi u sledeći stepen oporezivanja – pa ustvari od povećanja plate u novčaniku nema ništa.

To se naziva „hladna progresija“. Vlada će sada da prilagodi nivoe progresije, a od toga bi trebalo da proftira oko 48 miliona poreskih obveznika. U julu 2022. u Nemačkoj je bilo zaposleno oko 45,4 miliona.

Bonusi poslodavaca bez poreza i dažbina

Ukoliko poslodavci žele da finansijski podrže svoje zaposlene zbog visokih cena energenata, onda se na to neće plaćati porez i doprinosi – do iznosa od 3000 evra. Svrha ovih bonusa je da se spreči da inflacija podstakne zahteve za većim platama, a time i povećanje cena.

Odložen porez na CO2 

Planirano povećanje cena CO2 za fosilna goriva koje bi trebalo da stupi na snagu 1. januara 2023. odloženo je za godinu dana. Da bi se ostvarile uštede u emisiji CO2, dodatnih 1,5 milijardi evra će se naći u budžetu za saobraćaj – železnicom.

Finansiranje trećeg paketa

Kancelar Olaf Šolc je predstavljajući plan mera rekao: „Veoma sam zadovoljan rezultatom. Sve ove i mnoge druge mere pomoći će nam da zajedno prebrodimo zimu”, piše DW.

Ministar finansija Kristijan Lindner naglašava da paket mera košta 65 milijardi evra, ali će savezna Vlada morati da plati samo 32 milijarde evra. Razlika bi trebalo da stigne od „slučajnog profita“ energetskih kompanija i od saveznih pokrajina.

Novi dug od 138,9 milijardi evra planiran za 2022. neće se povećavati, a Lindner takođe želi da ispoštuje dužničku kočnicu u saveznom budžetu koja će ponovo važiti od 2023, zaključuje DW.

J.H./DW

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Nemačka nemačka državna pomoć nemačka kriza nemačka paket državne pomoći nemačka pomoć građanima nemačka pomoć privredi Olaf Šolc
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

„Marš na Drinu"

09.maj 2025. Marijana Maksimović

Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava

Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“

Beograd i Moskva

09.maj 2025. K. S.

Vučić i Putin u Kremlju: O gasu, razmeni lekara, vojnoj saradnji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom

Izgradnja puteva

09.maj 2025. K. S.

Ko je kriv za zatrpane gume na trasi autoputa?

Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca

Politički zatvorenici

09.maj 2025. K. S.

Marija Vasić će početi štrajk glađu ako pritvor ne bude ukinut

Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora

Prijemni ispit na fakultetu

Studentske blokade

09.maj 2025. K. S.

Hoće li na fakultetima u Kragujevcu početi onlajn nastava?

Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure