Kriza na severu Kosova od kada su albanski gradonačelnici ušli u zgrade četiri opštine i dalje traje. Od tada na Kosovu je uhapšeno sedmoro Srba. Srpska policija uhapsila je troje kosvovskih policajaca za koje se tvrdi da su ušli na teritoriju Srbije, što Priština negira i tvri da su kidnapovani. Vlada Kosova zabranila je uvoz robe iz Srbije, a Vozači kamiona s registarskim tablicama Srbije ne dozvoljavaju kamionima s kosovskim tablicama da pređu prelaze Jarinje i Merdare na Kosovu.
Od predstavnika međunarodne zajednice situžu poruke da situacija mora da, kako se to kaže, deeskalira.
Ili deeskalacija ili sankcije
Ukoliko ne dođe do dogovora o deeskalaciji situacije na severu Kosova, očekuje se da će Evropska unija u ponedeljak doneti odluku o uvođenju sankcija stranama u dijalogu, piše prištinski list Gazeta ekspres.
Navodi se da će odluka o sankcijama biti doneta na sastanku ministara spoljnih poslova Evropske unije, koji će biti održan 26. juna.
Kako je potvrđeno u zvaničnom dnevnom redu ovog sastanka, očekuje se da će pitanje dijaloga između Kosova i Srbije biti tema razgovora, a da će šefove diplomatija EU izvestiti o dijalogu Beograda i Prištine, najavio je i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj.
Nepotrebno pogoršavanje
Borelj je posle odvojenih sastanaka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem u Briselu ocenio da se situacija na severu Kosova protekle četiri nedelje „nepotrebno“ pogoršava.
Naveo je i da je „srž problema i srž rešenja novi izbori na severu „što pre“, a da tri kosovska policajca moraju biti oslobođeni „odmah i bezuslovno“.
„Na sastanku smo istakli jasna očekivanja za Kosovo da odmah suspenduje policijske operacije na severu Kosova i da gradonačelnici svoje dužnosti obavljaju u prostorijama van opštinskih zgrada, dok smo od Srbije tražili da se demonstranti povuku paraleno sa povlačenjem kosovske policije“, naglasio je Borelj.
Obojici smo rekli da je neophodno što pre organizovati nove izbore u četiri opštine na severu sa uslovom učešća kosovskih Srba, rekao je Borelj ističući da su izbori bili „srž problema i srž rešenja“.
Euleks će imati tu mnogo veću ulogu, rekao je Borelj i preneo kako je Vučiću naglasio da tri kosovska policajca moraju biti pušteni na slobodu „odmah i bez uslova“.
Kurti: Spremni smo
Premijer Kosova Aljbin Kurti rekao je da je Kosovo spremno za nove vanredne izbore na severu i za povlačenje policije iz opštinskih objekata u četiri severne opštine, ali tek nakon što se zaokruži zakonski okvir.
„Otvoreni smo za vanredne izbore, ali oni moraju imati zakonsko rešenje. Oni ne mogu biti ostvareni van zakona. Kako zakon predviđa, uzmimo potpise građana, pa da se završi mandat gradonačelnika. Ovo je rešenje u okviru zakona. Ali ne možemo da donosimo nezakonita rešenja“, rekao je Kurti u Briselu.
Prema njegovim rečima policija na severu ostaje da reaguje, a ne da interveniše.
Kurti je izrazio žaljenje što je Srbija odbila tripartitni sastanak i dodao da je na sastancima sa Borelom obelodanio dokumente koji pokazuju da su tri kosovska policajca kidnapovana na teritoriji Kosova i zatražio reakciju međunarodne zajednice.
Vučić: Kurti je njihovo čedo
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u Briselu da je saslušao sve što su Žozep Borel i Miroslav Lajčak imali da kažu i da je razumeo njihovu volju da situacija deeskalira i da se problemi rešavaju kroz razgovor.
Kako kaže, najveći problem za Srbiju je činjenica da režim Aljbina Kurtija kontinuirano pokušava da ili protera ili pohapsi Srbe, uplaši ih i skloni sa ognjišta.
Na pitanje da li su međunarodni predstavnici tražili da dođe do trilateralnog sastanka, Vučić je rekao da je uvek dolazio na svaki razgovor.
„Smatram da je dijalog lekovit, da je važno da se razgovara i da svaki problem prevazilazimo razgovorom, ne vidim razlog za razgovor sa čovekom koji svakog dava provocira i želi da izazove sukob jer je to njegova fanatična ideologija i mislio sam da bi to donelo dodatnu štetu i zato smatram da je besmisleno. Uvek sam spreman da razgovaram sa evropskim predstavnicima“, dodao je.
Kada je u pitanju razumevanje EU, Vučić poručuje da moramo da shvatimo jednu stvar – da je Kosovo za većinu zemalja Unije nezavisna država.
„Ono je njihovo čedo. Oni su ga čuvali dok je bilo u kolevci, sada je tinejdžer malo nestašan, ali ga i dalje čuvaju. Naša pozicija je veoma teška, sve što važi za Ukrajinu, za Srbiju ne važi, ali to je pravo jačeg na koje moramo da se naviknemo“, poručio je predsednik Srbije.
Eskobar: Vučića je pristao na oba zahteva
Specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar govoreći o Kurtijevoj izjavi da je spreman da predloži nacrt Zajednice opština sa srpskom većinom, ali da su dve strane veoma udaljene, rekao je da je specijalni izaslanik Evropske unije Miroslav Lajčak predložio 16 različitih evropskih modela koji bi mogli da funkcionišu u slučaju Kosova i da se tu nalazi rešenje.
Upitan o promeni politike Vašingtona i većem pritisku prema Kosovu, Eskobar je rekao da su to dezinformacije i da je sve što je rađeno u prethodnih 90 dana išlo u prilog Kosovu.
On je naveo da su SAD podržale Kosovo u Savetu Evrope, da su priznali rezultate izbora, iako je odziv bio samo tri odsto, da su priznali i gradonačelnike četiri opštine na severu, a samo su tražili da ne pokušavaju na silu da uđu u zgrade opština, već da rade sa neke druge lokacije. Eskobar je odbacio i tvrdnje da SAD nisu previše pritiskale Vučića.
„To nije tačno. Tražili smo da jednostrano i bezuslovno ukloni trupe sa granice i da podstakne Srbe da se vrate bez postavljanja uslova i on je pristao na oba. I nije jasno šta još treba da uradimo, osim da postignemo napredak u dijalogu“, rekao je Eskobar.
B.G./FoNet/Glas Amerike/N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com