
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Uradio sam posao višeg javnog tužioca, kaže advokat Aleksandar Olenik. On je Višem javnom tužilaštvu podneo krivičnu prijavu protiv tri člana desničarskih pokreta zato što su crtali slovo "Z" koje je iscrtano na ruska vojna vozila u Ukrajini i koje je postalo simbol invazije. Za to delo preti kazna od dve do dvanaest godina zatvora
Advokat Aleksandar Olenik podneo je krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu protiv trojice članova srpskih desničarskih pokreta: predsednika pokreta „Oslobođenje“ Mlađana Đorđevića, osnivača „Svetosavskog saveza Obraz“ Mladena Obradovića i Damjana Kneževića iz organizacije „Narodne patrole“.
Kako piše u krivičnoj prijavi, oni su 4. marta na javnom protestu podrške Ruskoj Federaciji u Beogradu „pozivali i podsticali okupljene građane na agresivni rat“.
Advokat Olenik je u krivičnoj prijavi naveo da je Đorđević „nacrtao veliko slovo Z kojim se podržava agresija Rusije što je nova svastika u ovom agresivnom ratu“, zatim da je Obradović govorom na skupu „podsticao prisutne građane na agresivni rat“, a isto i Knežević rečima da je „rusofobija u Srbiji statistička greška“. Takođe, „pretili su nasiljem na ulicama ako Srbija uvede sankcije Rusiji“.
Okrivljeni se terete po članu 386 Krivičnog zakona stav 1, u kome piše da ko poziva ili podstiče na agresivni rat, kazniće se zatvorom od dve do dvanaest godina.
Aleksandar Olenik kaže za „Vreme“ da je sačekao desetak dana „da novi viši javni tužilac Nenad Stefanović reaguje povodom ovog krivičnog dela“ i posle toga sam podneo krivičnu prijavu.
„Pojam Agresije i Agresivnog rata određen je Rezolucijom Generalne skupštine UN 1974. godine, ovi pojmovi su i u Rimskom statutu stalnog Međunarodnog krivičnog suda. Na agresivni rat se i u našem društvu gleda ozbiljno, što dokazuje i drugi stav 386 zakona koji predviđa doživotnu kaznu“, objašnjava Olenik.
Navodi da u delu okrivljenih ima dve otežavajuće okolnosti.
„Pozivanje ili podsticanje na agresivni rat je agresivna propaganda, pozivanje određenog kruga lica na agresivni rat, a to je tačno ono što su okrivljeni uradili. Takođe, sve je to urađeno javno i pred kamerama, što podrazumeva veću društvenu odgovornost.“
Aleksandar Olenik kaže da je podneo ovu krivičnu prijavu zbog tri razloga. Prvi je profesionalni, jer “bilo je nemoguće ne odreagovati na pozivanje na agresivni rat“. Drugi je politički. Olenik, koji je drugi na izbornoj listi koalicije „Zajedno za Vojvodinu – Vojvođani“, smatra „sramnim što je Srbija priznala samo integritet Ukrajine a ne i njen suverenitet, i što je samo osudila napad na Ukrajinu a nije uvela sankcije Rusiji.“
I treći je privatni. „Ja sam poreklom Rusin, iz mesta Bistri Rog koje je 25 kilometara udaljeno od Kijeva, a Rusini su iz Ukrajine. Prirodno je što me je to navelo da u ovom slučaju uradim posao višeg javnog tužioca i podnesem krivičnu prijavu protiv pozivanja ili podsticanja na agresivni rat.“
Šta očekuje?
„Daću Višem javnom tužilaštvu u Beogradu rok od mesec, mesec i po dana. Pa ako do tada protiv prijavljenih lica ne donese Naredbu o sprovođenju istrage, kako sam predložio u krivičnoj prijavi, obratiću se sudu u Strazburu, pa i Ujedinjenim nacijama. Siguran sam da ćemo uspeti.“
S.Ć.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve