Sjedinjene Američke Države su zadovoljne politikom srpske vlasti prema dijalogu sa Kosovom i saradnji sa Ukrajinom, rekao je u intervjuu Glasu Amerike (VOA) američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil, koji je boravio u Vašingtonu.
On je ocenio da, kada je reč o izborima u Srbiji, i dalje postoje problemi, ali da su lokalni izbori 2. juna protekli bolje nego parlamentarni u decembru prošle godine.
„Utisak je da postoje neki problemi, ali generalno – ovo je bio mnogo bolji pokušaj nego u decembru. Brojne su reforme i promene koje treba sprovesti, ne samo sada, nego pre narednih izbora, a posebno treba rešiti problem pristupa medijima“, rekao je Hil.
Čini mi se, dodao je, da je problem migracije birača rešen i mislim da ima pomaka, a nadam se da će ljudi moći da se ujedine i nastave da rade zajedno.
Na primedbu da Srbija nije primenila ključne preporuke ODIHIR, na šta je i sam ukazivao, Hil je kazao da ima mnogo kritičara i da će ih uvek biti, ali da to ne znači da su u pravu.
„To su promene i reforme za koje su potrebne godine. Kako, recimo, da imate detaljan uvid u birački spisak, a da ne kršite pravo na zaštitu ličnih podataka. Činjenica je da se razgovaralo o problemima, mislim da je zdravo i da je pomoglo što su održavani sastanci opozicije i vladajuće stranke i mislim da treba dati deo zasluga predsednici parlamenta Ani Brnabić koja je okupila ljude, što nije bilo lako“, rekao je Hil.
„Dižemo glas svaki put kada je napadnut neko iz medija“
Na pitanje zbog čega je glasno reagovao na pretnje Dinku Gruhonjiću, ali ne i kada je bio napadnut Vuk Cvijić, Hil je kazao da ne zna pojedinosti u vezi sa novinarom „Radara“.
Uveravam vas da dižemo glas svaki put kada je napadnut neko iz medija, kada se nekome preti, tome nema mesta u savremenom društvu. Moram detaljnije da se informišem o tome šta se desilo i to ću uraditi, ali generalno, nemamo toleranciju za napad na medije, kazao je Hil i dodao da je na dan kada je napadnut Cvijić otputovao iz Beograda u SAD.
Komentarišući veliko nacionalno okupljanje, koje su najavili Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, i sastav Vlade Srbije u kojoj su dva člana veoma bliska Rusiji, Hil je ponovio da Vašington ne formira tuđe vlade.
Kada je reč o tome sa kim Srbija ima odnose, nije na nama da im kažemo sa kim mogu, a sa kim ne mogu da razgovaraju, ali kada govorimo o tome da li Srbija može da bude pouzdan partner – da, može i na tome radimo svakog dana, naveo je Hil i dodao da su veoma zadovoljni rastućim oblicima saradnje Srbije i Ukrajine.
„Ambasada ni na koji način nije bila uključena u projekat Džareda Kušnera u Beogradu“
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Hil je istakao da su SAD ohrabrivali Srbiju da ostane angažovana u Briselskom procesu, što je ona uradila i nastavlja da radi i da iznosi ideje za rešavanje problema – bilo da je reč o Poštanskoj štedionici ili drugim pitanjima.
Mi imamo dobar dijalog sa srpskim vlastima, iako su teška pitanja oko kojih se razilazimo, jer SAD priznaju nezavisnost Kosova, a Srbija ne. Ali, unutar tog neslaganja mislim da imamo prilično dobru saradnju i nadam se da će se tako nastaviti, kazao je Hil.
Američki ambasador je naveo i da ambasada ni na koji način nije bila uključena u projekat Džareda Kušnera u Beogradu, ali svakako zna za njega.