
Potraga za pravdom
Svečano dočekani studenti biciklisti na glavnom trgu u Strazburu
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Kosovska vlada je na današnjoj sednici jednoglasno usvojila odluku da se 11. jul proglasi „Danom sećanja na genocid u Srebrenici“. Ovaj predlog je podnesen na razmatranje u okviru Zakona o zvaničnim praznicima na Kosovu
Kosovska vlada usvojila je danas odluku kojom je 11. jul proglašen „Danom sećanja na genocid u Srebrenici“, a podržao ju je i kosovski ministar za zajednice i povratak iz redova iz srpske zajednice Nenad Rašić, koji je naglasio važnost invidualizovanja krivice za taj zločin.
Rašić je rekao da je u pitanju zločin koji je „imao tendenciju genocidnog delovanja“, javlja KoSSev.
„Prema međunarodnom pravu, krivična odgovornost za zločin genocida je individualizovana i ne može se pripisati nijednoj etničkog, verskog, ili drugoj grupi, ili zajednici u celini“, naglasio je on. Rašić je podcrtao da „zločin i genocid“ imaju svoje „ime i prezime“, te da se stoga ne smeju na bilo koji način generalizovati „ni određeni narod, ni određena zemlja, već isključivo počinioci“.
„Ja ću, naravno, glasati za obeležavanje dana za žrtve Srebrenice, ali smatram da je vrlo bitno da ni na koji način povežemo to sa Srbima u celini, nego samo na onoj individualnoj osnovi, kao što je u ovom slučaju i jeste bio slučaj“, kazao je Rašić.
Večeras komemorativna ceremonija
Kosovski premijer Aljbin Kurti rekao je prethodno da je u Srebrenici počinjen „najveći masakr koji se dogodio u Evropi posle Drugog svetskog rata“.
„Danas se mi pridružujemo da podsećamo na 11. jul, kao na dan izvršenja genocida u Srebrenici, bazirajući se i na rezoluciji koju smo usvojili u Skupštini Kosova, koja osuđuje genocid u Srebrenici“, rekao je Kurti, nakon čega je minutom ćutanja odata počast stradalima.
Ministre je na glasanje pozvala zamenica kosovskog premijera Emilija Redžepi, koja se obratila kolegama i kao pripadnica bošnjačkog naroda na Kosovu.
„Republika Kosovo je nad pripadnicima bošnjačkog naroda, kao i za sve povrede ljudskih prava, izrazila duboku tugu – prema ljudima koji su stradali u genocidu u Srebrenici tokom krvavog rata u BiH. Kosovo je snažno osudilo i osuđuje svaku tendencijju namernog i javnog negiranja genocida u Srebrenici, sa ciljem degradiranja i prikrivanja motiva počinjenih zločina“, navela je ona.
Kosovska vlada najavila je za večeras i komemorativnu cermoniju povodom genocida u Srebrenici u sali Istorijskog instituta.
Izvor: FoNet
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Građani protestuju jer žele da podsete na događaj 15. marta i da traže odgovor od nadležnih šta se te večeri desilo. Na protestu ispred RTS-a organizovano je potpisivanje peticije kojom prosvetni radnici i građani traže od Ministarstva da se obustave disciplinski postupci u Osnovnoj školi "Vožd Karađorđe" u Beogradu, Gimnaziji i stručnoj školi "Svetozar Miletić" u Srbobranu i Srednjoj školi "Stevan Mokranjac" u Požarevcu
Kako prenosi Istinomer, njihova novinarka je nakon napada prišla policajcu i obavestila ga šta se desilo. Na to joj je policajac odgovorio – „Čuvajte se i prema nama se odnose tako“
Budući ministar prosvete Dejan Vuk Stanković napustio je skupštinsku salu uz pomoć pripadnika obezbeđenja, a reagovala je i Hitna pomoć
Za studente koji biciklima stižu u Strazbur kako bi Evropu upoznali sa situacijom u Srbiji, Slobodni univerzitet u Kragujevcu napravio je performans: ljudi su od svojih tela sačinili bicikl u srcu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve