Upotreba veštačke inteligencije u skriningu raka dojke je bezbedna i može skoro prepoloviti radno opterećenje radiologa, pokazalo je najsveobuhvatnije ispitivanje te vrste na svetu, piše danas londonski Gardijan.
Rak dojke je najrasprostranjeniji kancer na svetu, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, sa više od 2,3 miliona žena koje obole svake godine. Skrining može poboljšati prognozu i smanjiti smrtnost, uočavanjem raka dojke u ranijoj fazi.
Preliminarni rezultati studije sugerišu da je skrining veštačke inteligencije jednako dobar kao dva radiologa koji rade zajedno, ne povećava lažne pozitivne rezultate i skoro prepolovljuje opterećenje. U prvom kontrolisanom ispitivanju te vrste je učestvovalo više od 80.000 žena.
Prethodne studije koje su ispitivale da li AI može precizno dijagnostikovati rak dojke na mamografima sprovedene su retrospektivno, procenjujući skeniranje koje su pregledali kliničari.
Ali najnovija studija, koja je pratila žene iz Švedske sa prosečnom starošću od 54 godine, uporedila je skrining podržan AI direktno sa standardnom negom.
Polovinu skeniranja su procenila dva radiologa, dok je druga polovina procenjena skriningom podržanim AI praćenom interpretacijom jednog ili dva radiologa.
Konačni rezultati, koji posmatraju da li AI može smanjiti broj intervalnih karcinoma – slučajeva otkrivenih između skrininga koji generalno imaju lošiju prognozu – i da li je upotreba AI u skriningu opravdana, ne očekuju se u nekoliko godina.
M.J. / Gardijan
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com