Prošle godine se u Kolumbiji područje uzgoja koke proširilo na 204.000 hektara, što je povećanje od 43 odsto, stoji u najnovijem izveštaju Ujedninih nacija. To je najveća površina otkako je Kancelarija UN za droge i kriminal (UNODC) počela da prikuplja takve podatke 2001. godine, javlja BBC. Kolumbija je i pre toga bila najveći svetski proizvođač kokaina.
Levičarski predsednik Kolumbije Gustavo Petro nazvao je rat protiv droge „neuspelim“ i najavio da namerava da reguliše tu granu industrije i proširi programe za zamenu ilegalnih useva.
Kolumbija se godinama borila da natera farmere da odustanu od proizvodnje koke, ali obećanja da će dobiti novčane podsticaje i subvencije nisu se ostvarila, navodi Radio Slobodna Evropa. Usev koke cveta posebno u područjima blizu državnih granica ili sa lakim pristupom moru, stoji u izveštaju UN. Navodi se i da u tim regionima zajedno rade ilegalne naoružane bande, trgovci drogom i proizvođači.
UNODC kaže da uzgoj koke ugrožava i biodiverzitet Kolumbije jer se zbog njega krče šume. Otprilike polovina plantaža koke nalazi se u posebnim zonama upravljanja zemljištem, uključujući zaštićena šumska područja
Većina kolumbijskog kokaina odlazi u Evropu i SAD, koje su najveći svetski potrošač ove droge.
Predsednik Kolumbije Gustavo Petro
U Kolumbiji, umornoj od sukoba i nasilja koje traje decenijama, u nedelju 19. juna 2022. godine započela je nova politička era: prvi put u njenoj istoriji dugoj dva veka na vlast je došla levica. Kandidat koalicije Istorijski pakt (Pacto Historico) Gustavo Petro osvojio je 50,4 odsto glasova i pobedio populistu Rodolfa Ernandeza, 77-godišnjeg grubog preduzimača multimilionera, oštrog jezika i promenljivog temperamenta, a la Tramp, pisalo je „Vreme“ u tekstu Gerilac i predsednik Gustavo Petro.
Glavni izazovi za novog predsednika Kolumbije kreću se u trouglu siromaštva, korupcije i nasilja.
On smatra da problem narko trafikinga može nestati ako se legalizuju produkti koke, ali da to ne spada u okvir njegovog mandata, samo obećava da će narko trgovce lišiti moći i veza s državom, što znači da se mora suočiti s činjenicom da su mnogi bivši komandanti vojske i policije, kao i političari, povezani sa organizovanim kriminalom.
Prema regionalnoj ekonomskoj komisiji Ujedinjenih nacija, trenutna stopa siromaštva u Kolumbiji, koja ima 51,5 miliona stanovnika, iznosila bi 32,1 odsto. Kolumbija, koja je četvrta po visini BDP-a u Južnoj Americi je, međutim, u grupi zemalja sa najvećim socijalnim razlikama u svetu – prema podacima Svetske banke, ona je 12. na listi sa gini indeksom 51,3, negde između Brazila (53,4) i Angole (51,3).
Američki Pablik radio obraća pažnju na to da je Gustavo Petro snažan kritičar rata koji predvode SAD protiv ilegalnih droga u regionu Anda — iako nije ponudio nikakve konkretne alternative — i da želi da ponovo pregovara o bilateralnom trgovinskom sporazumu iz 2006. za koji tvrdi da je naštetio kolumbijskim farmerima i proizvođačima. On takođe želi veću pomoć od SAD radi zaštite amazonske prašume, čiji deo leži u Kolumbiji.
J.H./FoNet/Vreme
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com