
Građanska pobuna
Blokade u Užicu, Čačku, Aranđelovcu, Kragujevcu, Beogradu, Novom Sadu…
Blokade u Srbiji ulaze u deveti dan. Užičani su ponovo blokirali magistralni put. Blokade i u Čačku, Aranđelovcu, Kragujevcu, Beogradu, Novom Sadu...
Dozvolu za organizovanje onlajn nastave dobilo je 65 visokoškolskih ustanova u Srbiji, podaci su Nacionalnog tela za akreditacije (NAT) saveta za visoko obrazovanje. Ali, šta to znači za ukupan broj fakulteta u Srbiji
Nastavu na daljinu, odnosno onlajn nastavu, tražili su od Ministarstva prosvete da sprovedu brojni fakulteti. Naravno, saglasnost su od države dobili, kako bi prividno prekinuli blokade i nastavili školsku godinu.
Ipak, broj od 65 visokoškolskih ustanova zvuči pompezno, ali ukoliko se zna da u Srbiji ima gotovo 150 fakulteta, što državnih što privatnih, onda ovaj broj baš i nije toliko impozantan.
Takođe, brojni privatni fakulteti se vode kao univerziteti, a u svom sklopu imaju više smerova, koji se opet vode kao posebni fakulteti, a država je i ove smerove navela.
Pro forme
Iako su neka Nastavno-naučna veća izglasala uvođenje onlajn nastave na fakultetima, dogovor – prećutan, a često i potpuno javan – između nastavnika i studenata jeste da se nastava na daljinu uvede pro forme.
Samo kao metod da profesori i ostalo osoblje imaju mogućnost da od države ponovo dobiju platu. Većina studenata će, ipak, nastaviti da bojkotuje i ovaj vid nastave, pa se blokade praktično nastavljaju.
Ipak, država uz onlajn nastavu ima mogućnost da preko tabloida i provladinih medija šalje poruke da su fakulteti “odblokirani”. Studenti u blokadi su uglavnom izričito protiv uvođenja bilo kakvog vida nastave, pa i onog pro forme.
„Krizu u kojoj se trenutno nalazi naše društvo nisu prouzrokovali profesori, nego oni koji već šest meseci ne pokazuju nikakvu volju da ispune studentske zahteve“, saopštili su Studenti u blokadi i dodali da su duboko razočarani odlukama Nastavno-naučnog veća da se uvede onlajn nastava i da ovo nije stav Plenuma studenata.
Na mnogim od fakulteta koji prelaze na onlajn nastavu se vode pregovori između profesora i Studenata u blokadi o nekom kompromisnom rešenju – kako da se ne izgubi akademska godina, a da se bunt ipak nastavi.
Ko je sve uveo onlajn nastavu
U saopštenju NAT navodi se da su odobrenje za onlajn nastavu dobili Univerzitet u Kragujevcu i Državni univerzitet u Novom Pazaru, kao i Medicinski, Elektronski, Ekonomski Filozofski, Prirodno-matematički, Pravni, Građevinsko-arhitektonski fakulteti, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Zaštite na radu i Umetnosti Univerziteta u Nišu, kao i Pedagoški fakultet u Vranju i Tehnološki fakultet u Leskovcu.
Kada je reč o Univerzitetu u Novom Sadu, odobrenje su dobili Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Tehničkih nauka, Filozofski, Poljoprivredni, Tehnološki, Pravni, Medicinski, Prirodno-matematički, Akademija umetnosti, Tehnički fakultet „Mihajlo Pupin“ Zrenjanin, Građevinski fakultet u Subotici i Pedagoški fakultet u Somboru.
Na Univerzitetu u Beogradu, odobrenje su dobili Fakultet za obrazovanje učitelja i vaspitača, Fakultet organizacionih nauka, Fakultet veterinarske medicine, Fakultet za fizičku hemiju, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Mašinski, Ekonomski, Matematički, Arhitektonski, Saobraćajni, Šumarski, Poljoprivredni, Rudarsko-geološki, kao i Tehnički fakultet u Boru.
Osim njih, na spisku su i fakulteti Univerziteta umetnosti u Beogradu – Fakultet Dramskih umetnosti, Fakultet muzičke umetnosti, Fakultet likovnih umetnosti, Fakultet primenjenih umetnosti i privatni fakulteti u Beogradu – Fakultet za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum, Akademija umetnosti Univerziteta Alfa BK, Računarski fakultet Univerziteta Union i Fakultet savremenih umetnosti Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu.
Onlajn nastava je odobrena akademijama: Akademija strukovnih studija Šabac, Beogradska akademija poslovnih i umetničkih strukovnih studija, Akademija strukovnih studija Beograd, Akademija tehničko-vaspitačkih strukovnih studija Niš, kao i akademije strukovnih studija Politehnika, Zapadna Srbija i Šumadija, Akademija tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd i Akademija vaspitačko-medicinskih strukovnih studija Kruševac.
Nastavu na daljijnu moći će da realiziju sledeće Visoke škole: Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera Subotica, Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu i u Subotici, Visoka poslovna škola strukovnih studija Novi Sad, Visoka škola strukovnih studija – Sirmijum, Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu, Visoka strukovna vaspitačka i medicinska škola u Vršcu i „Vazduhoplovna akademija“.
Blokade u Srbiji ulaze u deveti dan. Užičani su ponovo blokirali magistralni put. Blokade i u Čačku, Aranđelovcu, Kragujevcu, Beogradu, Novom Sadu...
Predrag Koluvija izostao je sa više uzastopnih ročišta zbog, kako je navedeno, problema sa srcem. Stoga je sudsko veće donelo naredbu da se sprovede sudsko-medicinsko veštačenje njegovog zdravstvenog stanja
Prijavama su obuhvaćena krivična dela zloupotrebe službenog položaja, nedozvoljenog uticaja na rad biračkih odbora, povrede biračkog prava i falsifikovanja izbornih rezultata
Izveštaj Evropske komisije o vladavini prava za ovu godinu konstatuje da su institucije u Srbiji pokazale nesposobnost da odgovore na tragediju koja se dogodila u Novom Sadu. Zato je, prema oceni EK, pad nadstrešnice otkrio duboku institucionalnu krizu
Pokret Samoopredeljenje, na čijem je čelu premijer Kosova u tehničkom mandatu Aljbin Kurti, objavio je plan kako bi trebalo da izgledaju dva nova mosta preko reke Ibar koja razdvaja Severnu i Južnu Mitrovicu. Srbi potpisuju peticiju protiv toga
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve