
Propaganda
Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
Dozvolu za organizovanje onlajn nastave dobilo je 65 visokoškolskih ustanova u Srbiji, podaci su Nacionalnog tela za akreditacije (NAT) saveta za visoko obrazovanje. Ali, šta to znači za ukupan broj fakulteta u Srbiji
Nastavu na daljinu, odnosno onlajn nastavu, tražili su od Ministarstva prosvete da sprovedu brojni fakulteti. Naravno, saglasnost su od države dobili, kako bi prividno prekinuli blokade i nastavili školsku godinu.
Ipak, broj od 65 visokoškolskih ustanova zvuči pompezno, ali ukoliko se zna da u Srbiji ima gotovo 150 fakulteta, što državnih što privatnih, onda ovaj broj baš i nije toliko impozantan.
Takođe, brojni privatni fakulteti se vode kao univerziteti, a u svom sklopu imaju više smerova, koji se opet vode kao posebni fakulteti, a država je i ove smerove navela.
Pro forme
Iako su neka Nastavno-naučna veća izglasala uvođenje onlajn nastave na fakultetima, dogovor – prećutan, a često i potpuno javan – između nastavnika i studenata jeste da se nastava na daljinu uvede pro forme.
Samo kao metod da profesori i ostalo osoblje imaju mogućnost da od države ponovo dobiju platu. Većina studenata će, ipak, nastaviti da bojkotuje i ovaj vid nastave, pa se blokade praktično nastavljaju.
Ipak, država uz onlajn nastavu ima mogućnost da preko tabloida i provladinih medija šalje poruke da su fakulteti “odblokirani”. Studenti u blokadi su uglavnom izričito protiv uvođenja bilo kakvog vida nastave, pa i onog pro forme.
„Krizu u kojoj se trenutno nalazi naše društvo nisu prouzrokovali profesori, nego oni koji već šest meseci ne pokazuju nikakvu volju da ispune studentske zahteve“, saopštili su Studenti u blokadi i dodali da su duboko razočarani odlukama Nastavno-naučnog veća da se uvede onlajn nastava i da ovo nije stav Plenuma studenata.
Na mnogim od fakulteta koji prelaze na onlajn nastavu se vode pregovori između profesora i Studenata u blokadi o nekom kompromisnom rešenju – kako da se ne izgubi akademska godina, a da se bunt ipak nastavi.
Ko je sve uveo onlajn nastavu
U saopštenju NAT navodi se da su odobrenje za onlajn nastavu dobili Univerzitet u Kragujevcu i Državni univerzitet u Novom Pazaru, kao i Medicinski, Elektronski, Ekonomski Filozofski, Prirodno-matematički, Pravni, Građevinsko-arhitektonski fakulteti, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Zaštite na radu i Umetnosti Univerziteta u Nišu, kao i Pedagoški fakultet u Vranju i Tehnološki fakultet u Leskovcu.
Kada je reč o Univerzitetu u Novom Sadu, odobrenje su dobili Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Tehničkih nauka, Filozofski, Poljoprivredni, Tehnološki, Pravni, Medicinski, Prirodno-matematički, Akademija umetnosti, Tehnički fakultet „Mihajlo Pupin“ Zrenjanin, Građevinski fakultet u Subotici i Pedagoški fakultet u Somboru.
Na Univerzitetu u Beogradu, odobrenje su dobili Fakultet za obrazovanje učitelja i vaspitača, Fakultet organizacionih nauka, Fakultet veterinarske medicine, Fakultet za fizičku hemiju, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Mašinski, Ekonomski, Matematički, Arhitektonski, Saobraćajni, Šumarski, Poljoprivredni, Rudarsko-geološki, kao i Tehnički fakultet u Boru.
Osim njih, na spisku su i fakulteti Univerziteta umetnosti u Beogradu – Fakultet Dramskih umetnosti, Fakultet muzičke umetnosti, Fakultet likovnih umetnosti, Fakultet primenjenih umetnosti i privatni fakulteti u Beogradu – Fakultet za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum, Akademija umetnosti Univerziteta Alfa BK, Računarski fakultet Univerziteta Union i Fakultet savremenih umetnosti Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu.
Onlajn nastava je odobrena akademijama: Akademija strukovnih studija Šabac, Beogradska akademija poslovnih i umetničkih strukovnih studija, Akademija strukovnih studija Beograd, Akademija tehničko-vaspitačkih strukovnih studija Niš, kao i akademije strukovnih studija Politehnika, Zapadna Srbija i Šumadija, Akademija tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd i Akademija vaspitačko-medicinskih strukovnih studija Kruševac.
Nastavu na daljijnu moći će da realiziju sledeće Visoke škole: Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera Subotica, Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu i u Subotici, Visoka poslovna škola strukovnih studija Novi Sad, Visoka škola strukovnih studija – Sirmijum, Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu, Visoka strukovna vaspitačka i medicinska škola u Vršcu i „Vazduhoplovna akademija“.
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor
Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor
Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika
Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve