Iz Vlade Srbije stiglo je saopštenju u kojem se navodi da je na sastanku sa predstavnicima Ministarstva informisanja i telekomunikacija, medijskih i novinarskih udruženja i međunarodnim partnerima postignut kompromis oko pitanja implementiranja Saveta za štampu i izbora članova Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
U saopštenju se navodi i da je premijerka Ana Brnabić ocenila Nacrt zakona o javnom informisanju i medijima i Nacrt zakona o elektronskim medijima ocenila kao revolucionarne.
Čudno saopštenje
Kako za portal „Vremena“ kaže Izabela Branković, izvršna direktorka Asocijacije medija koja je ispred Koalicije za slobodu medija prisustvovala sastanku, oni još nisu videli finalne verzije predloga zakona i dodaje da se posle ovakvog zvaničnog saopštenja može steći utisak da su usaglašene sve sporne tačke na dva medijska zakona.
„Zapravo svi treba da znaju da mi još nismo videli izveštaje sa javnih rasprava, tako da ne znamo šta je još moglo da doprinese boljim zakonskim rešenjima. Jedino što zasigurno znamo, podsećam da govorim u ime Koalicije za slobodu medija, jeste da smo intenzivno radili kroz radnu grupu sa ostalim kolegama, usklađivali i predlagali amandmane za najbolja rešenja, organizovali i tri dodatne javne rasprave sa vlasnicima i urednicima medija u Nišu, Novom Sadu i Beogradu. Dakle, s obzirom da nismo imali uvid u finalni tekst zakona, mi ne znamo šta su predstavnici Vlade usvojili od naših zahteva i predloga eksperata, pa je onda i neprimereno da ja sad komentarišem nešto što nama iz medija nije bilo dostupno. Tim pre, ne možemo da se složimo sa formom saopštenja ‘da smo usaglasili stavove i postigli kompromis, kako premijerka navodi, oko ključnih zahteva’”, kaže Branković.
Podseća da je ovaj posao trebalo da bude završen do kraja 2022. godine, a ne da uđe u hitan postupak pri kraju 2023. i dodaje da je odgovornost za prazan hod na državnim organima, koji su, po već viđenom modelu, odlagali dok su mogli, a onda naprasno, pod spoljnim pritiscima.
„Uostalom, zar ne deluje čudno da ćemo zvanične dokumente sa javnih rasprava, kao i finalne verzije predloga zakona, videte u svršenom činu, kada se nadležni državni organ bude izjašnjavao o njegovom statusu?“, ističe Branković.
Kako navodi, „bojim se, da smo u čitavom projektu, od starta do cilja, bili medijski statisti u državnoj predstavi, sa poznatom scenografijom.“
„Mi nećemo odustati, tim pre što smo svesni da najteža borba tek predstoji: sprovođenje zakona, dakle njegova primena. Kakvog zakona, e to ćemo videti, nažalost, tek u danu glasanja“, rekla je Branković.
Za premijerku revolucionarni
U saopštenju Vlade Srbije se navodi da je na sastanku koji je održan, povodom završetka javne rasprave o Nacrtu zakona o javnom informisanju i medijima i Nacrtu zakona o elektronskim medijima, premiejrka istakla da će Savet za štampu biti samoregulatorno telo nadležno za sve medije i da se prvi put nalazi u legislativnom okviru.
Brnabić je ocenila da su ovi zakoni revolucionarni, jer se prvi put uvodi samoregulacija i naglasila da je urađen odličan posao, uz očekivanje da će oba zakona biti usvojena do kraja oktobra.
U saopštenu se navodi i da je šef Misije OEBS u Srbiji Jan Bratu istakao značaj inkluzivnosti i transparentnosti u izradi medijske regulative, dodajući da je to ključno kada je reč o sprovođenju Medijske strategije i akcionog plana.
“U razgovoru sa medijskim i novinarskim udruženjima postignut je napredak u kompromisnim rešenjima, kao što je to slučaj sa ovlašćenim predlagačima za članove Saveta REM, koji doprinosi njegovoj depolitizaciji, a Savet za štampu je jedino samoregulatorno telo predviđeno zakonom.”
Bratu smatra da je potrebno dodatno ojačati organizacionu, funkcionalnu i finansijsku nezavisnost REM i potvrdio spremnost Misije OEBS da pomogne u primeni zakona kada budu dovršeni, kao i u izradi neophodnih podzakonskih akata.
Šef Odeljenja Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji za medije i informisanje, Manuel Munteanu, ocenio je da je Medijska strategija kvalitetan dokument i ponovio važnost da dva predloga zakona odražavaju njen duh.
On je pohvalio pozitivne pomake, kao što su jačanje uloge Saveta za štampu i depolitizacija u predlogu članova Saveta REM, saošteno je iz Vlade Srbije.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com