
Pravosuđe
Sindikat sudske vlasti u štrajku: Traže povećanje plata i bolje uslove rada
Pravosudni sistem u Srbiji u utorak, 17. marta, biće u celodnevnom štrajku zbog zahteva za povećanjem plata i poboljšanjem radnih uslova.
Bećirović je zakazao sastanak sa Šmitom zato što su u defileu kojim je obeležavana godišnjica bitke na Kozari učestvovali srpski kadeti, Dodik je na mreži X prokomentarisao „Konačno“, a Komšić smatra da Predsedništvo BiH nije odobrilo njihov ulazak i da je to akt agresije
Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović izjavio je danas da Predsjedništvo nije odobrilo ulazak pripadnicima Vojske Srbije u Bosnu i Hercegovinu, a povodom prisustva Vojske Srbije na defileu uoči obeležavanja 82. godine od bitke na Kozari. Bećirović je kako prenosi RSE zakazao sastanak sa Kristijanom Šmitom visokim predstavnikom u BiH.
Takođe, kako je naveo, u okviru plana bilateralne saradnje između Ministarstva odbrane BiH i Ministarstva odbrane Republike Srbije, ova aktivnost nije planirana.
Prema ocenama Bećirovića, „defile Vojske Srbije u Prijedoru, gradu u kojem su nesrbi označavani bijelim trakama prije nego što su odvedeni u koncentracione logore smrti predstavlja još jednu najavu početka realizacije Vučićeve velikosrpske i antidejtonske deklaracije, usvojene 8. juna u Beogradu“.
Vest o prisustvu Vojske Srbije na defileu u susednoj državi BiH, objavio je i predsednik bh. entiteta RS Milorad Dodik na svom nalogu na mreži X uz komentar: „Konačno“.
Član Predsedništva BiH Željko Komšić je rekao da se mora utvrditi ko je dozvolio ulazak Vojske Srbije na teritoriju BiH.
„Prvo i osnovno pitanje ovde je, ko je odobrio ulazak vojske Srbije u BiH? Predsedništvo BiH to nije učinilo“, rekao je Komišić za Radio Sarajevo i upitao da li je to uradilo Ministarstvo odbrane.
„To se odmah mora utvrditi. Ako nije ni Ministarstvo odbrane, onda je reč o klasičnom aktu agresije“, naveo je Komšić.
Ministar odbrane BiH Zukan Helez izjavio je danas za Klix.ba da Ministarstvo odbrane BiH nije pozvalo, ni odobrilo ulazak vojnika Vojske Srbije u BiH. „Nismo ih mi pozvali, Ministarstvo odbrane BiH nikakve veze s ovim i ovo nije u planu vojne bilateralne saradnje između BiH i Srbije“, kazao je Helez.
Prema njegovim saznanjima, nisu u pitanju „pravi“ vojnici, nego kadeti Vojne akademije iz Srbije.
„Međutim, nisu mogli ući da ih neko nije pozvao, neko ih je morao pozvati iz BiH, a radi se o kadetima, nije to vojska, to se podvodi pod obrazovanje i to je nečija druga nadležnost“, rekao je Helez, navodeći da sa njima može doći i oficir, ali to je profesor.
„Sve dok ne završi i ne dobije čin, kadet nije vojnik. Prema našim informacijama, mislim da je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske našlo neku zakonsku osnovu da ih pozovu kao učenike, a onda da to prikažu kao vojsku“, zaključio je Helez.
Kako je preneo RTRS,u defileu je bio i ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Srbije Nemanja Starović i državni sekretar u tom ministarstvu Zoran Antić.
Tokom posljednjeg rata u Bosni i Hercegovini, u Prijedoru i okolnim mjestima ubijeno je 3.176 osoba.
Oko 30.000 osoba nesrpske nacionalnosti prošlo je i kroz prijedorske logore Trnopolje, Omarska i Keraterm.
Izvor: FoNet, RSE
Pravosudni sistem u Srbiji u utorak, 17. marta, biće u celodnevnom štrajku zbog zahteva za povećanjem plata i poboljšanjem radnih uslova.
Na fudbalskoj utakmici Međuopštinske lige Srem – Zapad, igrači Fruškogorca su na početku meča seli na travu u znak protesta. Na ovaj način želeli su da podrže četvoricu saigrača koji su, kako tvrde, napadnuti nepoznatim sredstvom na protestu u Beogradu
Nakon što su se lokalni funkcioneri u Opštini Obrenovac u Pionirskom parku, u subotu 15. marta, predstavili kao „studenti koji žele da uče" revoltirani građani protestuju ispred zgrade opštine i gađaju jajima lokalne funkcionere
Dosadašnji tragični bilans velikog požara u diskoteci Puls u Kočanima, u Severneoj Makedoniji je 59 osoba, dok je više od 150 povređenih. Dvadeset dve osobe koje su u kritičnom stanju transportuju se za Tursku, Bugarsku i Grčku, a deo povređenih u Srbiju. Tužilaštvo zatražilo određivanje pritvora za 20 osoba, za četiri izdata međunarodna poternica
Tajno snimanje može biti dokaz u krivičnom postupku samo ukoliko je isto izvršeno u skladu sa odredbama Zakona o krivičnom postupku koje regulišu posebne dokazne radnje, kaže za „Vreme” advokat Aleksandar Petrović
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve