img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Privatizacija

KC Srbija: Pripremu hrane za pacijente preuzimaju privatne firme – tri puta skuplje

01. новембар 2024, 10:51 S.Z.
Foto: Tanjug/ Dimitrije Goll
Klinicki centar Srbije
Copied

Hrana za pacijente na lečenju u Kliničkom centru Srbije (KCS) više neće stizati iz centralne kuhinje, već će je pripremati privatnik u Dobanovcima. Zaposlenima u ustanovi Tehničko-ekonomski centar Kliničkog centra Srbije (TEC) je ponuđeno da rade za privatnu firmu ili ostaju bez posla i otpremnine

Od decembra centralna kuhinja, koja je kuvala za ceo Klinički centar Srbije se gasi, a hranu za pacijente pripremaće privatna firma i to po tri puta višoj ceni.

Radnici kuhinje Tehničko-ekonomskog centra KC Srbije ostaće bez posla.

Oni su do sada spremali obroke i hranili sve pacijente Kliničkog centra, ali će od decembra njihov posao preuzeti privatni konzorcijum predvođen firmom ProChef, prenosi N1.

Radnici tvrde da im je rečeno kako otpremnine ne mogu da dobiju jer novca nema i da je jedina opcija za njh da pređu u privatni firmu ProChef čija je kuhinja u Dobanovcima i koja je na tenderu dobila njihov dosadašnji posao.

„Jednostavno nama je direktor došao i saoštio da on kao poslodavac nama izlazi u susret da mi možemo da počnemo da radimo za ProChef, a ako to nećemo da nema ni biroa ni otpremnine“, kaže Jelena Miljušević, radnica Tehničko-ekonomskog centra.

Pojedini radnici, uglavnom kuvari koji lako mogu naći posao, sami su dali otkaz.

„Rečeno je da ukoliko ne prihvatimo zamenski posao koji je on nama našao, da ćemo ostati bez posla“, navodi Ljiljana Tapić, kuvarica.

Nije jasno zašto je RFZO koji plaća obroke prihvatio cenu koju je ponudio konzorcijum pet privatnih firmi, a ta cena je oko 2.100 dinara za tri obroka dnevno, dok je do sada TEC naplaćivao 830 dinara za istu uslugu.

Upućena su pitanja ministru Zlatiboru Lončaru i o ceni obroka i o pravu na otpremninu radnika TEC-a, ali odgovor nije stigao.

Spasavanje zaposlenih

Direktor TEC-a Rade Bogdanović je rekao da pokušava da spasi svoje zaposlene time što im nudi mogućnost prelaska u drugu firmu u kojoj bi nastavili da rade.

„Zaposlenima za kojima prestane potreba, u postupku rešavanja viška zaposlenih, kao mera zapošljavanja, može biti ponuđen rad kod drugog poslodavca. Ukoliko poslodavac ne ponudi meru zapošljavanja, zaposlenima prestaje radni odnos – kao tehnološkom višku, uz isplatu otpremnine“, naveo je Bogdanović.

On kaže da se na tender RFZO-a nije prijavio jer su uslovi bili postavljeni tako da ih TEC ne može ispuniti. Da je tražen izrazito visok depozit, bankarske garancije koje nije mogao da ispuni, kao i da je tender formiran tako da je zahtevano snabdevanje više bolnica u sistemu.

Grupa firmi iz Beograda i Novog Sada dobila je posao pripreme hrane za pacijente u bolnicama u više gradova u Srbiji, od Novog Sada do Niša.

Od tih firmi jedna je registrovana za usluge obezbeđenja, jedna za čišćenje zgrada, jedna za trgovinu, a dve za ketering i delatnost restorana.

Objedinjenu ponudu dali su Pro Chef, Time Partner, Movie Kitchen – ketering, T&M Group Solution – svi iz Beograda i ILLI grupa iz Novog Sada.

Posao je vredan 6,7 milijardi dinara sa PDV-om, znatno više nego što je RFZO planirao da utroši za ovu nabavku.

Milijarde dinara firmama s nedovoljno zaposlenih

Da su firmi Pro šef preko potrebni radnici pokazuju i oglasi za posao objavljeni na platformi Poslovi infostud.

Kako je preneo N1,  firma je tražila šefa mesare za mesečnu platu od 130.000 do 160.000 dinara, pet mesara kojima se nudi plata od 100.000 do 120.000 dinara, 15 kuvara za 100.000 do 130.000 mesečno, 20 pomoćnih kuvara s platom od 85.000 do 95.000 dinara, 40 radnika na pakovanju obroka za platu od 80.000 do 90.000 dinara, 10 perača suđa za platu od 80.000 dinara, kao i tri prehrambena tehnologa čija plata je između 100.000 i 120.000 dinara.

Pro šefu su potrebni i vozači, njih 15, kojima se nudi plata u rapsonu od 70.000 do 100.000 dinara, i dva magacionera koja bi trebalo da rade za platu do 90.000 dinara.

Svi oni trebalo bi da rade u pogonu u Dobanovcima i na Novom Beogradu i to u dve smene.

Postavlja se pitanje kako je uopšte firma sa 35 zaposlenih ušla u igru pripreme, isporuke i serviranja skoro osam miliona obroka u u 18 bolnica i instituta u Beogradu, Lazarevcu, Požarevcu, Novom Sadu, Smederevskoj Palanci, Valjevu i Nišu.

Vrednost posla je 5,6 milijardi dinara bez PDV-a, a prosta računica pokazuje da dnevna cena obroka iznosi oko 2.114 dinara. Zaposleni u TEC-u kažu da je to znatno skuplje od njihovih obroka, koji su na dnevnom nivou iznosili između 800 i 900 dinara.

Ipak, TEC na tenderu nije učestvovao, niti pokušao da se udruži sa nekom drugom firmom i tako svoj posao proširi van Beograda.

Pre kuhinje otišla perionica veša

Kakva budućnost očekuje TEC i preostale zaposlene može se pretpostaviti, a zaposleni kažu da je gašenje neminovno pošto su glavne delatnosti i izvori prihoda otišli.

Prethodno su ostali i bez perionice, koja je, kaže zaposleni u TEC-u, ugašena za vreme prethodnog mandata ministra Lončara.

Posao pranja veša preuzela je privatna firma Bela harmonija iz Stare Pazove, koja je 2017. godine otvorena kao „najveća industrijska perionica veša na Balkanu“.

Bela harmonija se na svom zvaničnom sajtu pohvalila dugom listom klijentima, među kojima su pored KCS i Institut za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“, Kliničko-bolnički centar „Zvezdara“, GAK „Narodni front“, Univerzitetska dečja klinika „Tiršova“ i Opšta bolnica „Požarevac“.

TEC-u posle svega ostaje vešernica u okviru GAK-a i restorani, ili kako zaposleni kažu – kiosci s hranom. Više njih, sa kojima smo razgovarali, napominje da je to nedovoljno za opstanak firme.

Izvor: N1

Tagovi:

KC Srbija Klinički centar
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure