
Protest
Student iz Rume: Strah je promenio stranu
Srce protesta u nedelju kucalo je u Rumi. Jedan od govornika, student, poručio je da nema nazad jer „nazad je diktatura“
Gotovo svakog dana nad Karaburmom se na više lokacija uzdiže gust crni dim. Pale se guma, plastika, kablovi, a nadležne službe na prijave građana ne reaguju
Stanovnici beogradskog naselja Karaburma u opštini Palilula organizovali su juče protest zbog zagađenja vazduha do koga dolazi zbog paljenja guma i kablova. Na ovaj ekološki problem više puta su bezuspešno skretali pažnju opštinskim i gradskim vlastima.
Jedna od učesnica protesta Marijana Miljković rekla je FoNetu da stanari svakog dana „šalju bar jednu prijavu nadležnim službama“ koje su priznale da su dobile puno prijava zbog paljenja toksičnih materija, ali „niko ne reaguje, već samo prebacuju odgovornost s jedne službe na drugu“.
Ulični protesti jedino rešenje
Stanovnici Palilule i Zvezdare već dugo su izloženi opasnom zagađenju vazduha, izjavila je za FoNet odbornica Stranke slobode i pravde (SSP) u Skupštini Beograda Tijana Šerbula, te da je Beograd jedan od najzagađenijih gradova na svetu i da se svake godine povećava broj preminulih od posledica zagađenja vazduha.
„I pored tih zastrašujućih činjenica, gradska vlast ne čini ništa da se ovo stanje prvo zaustavi, a potom da se nađu rešenja kako bi se kvalitet vazduha u glavnom gradu popravio“, istakla Šerbula.
A kad god stanovnioci te dve gradske opštine pokušaju da prijave ekološki problem zagađenja vazduha, nadležne službe „prebacuju odgovornost jedne na drugu“.
„Policija nema dovoljno patrola, vatrogasci pitaju ‘šta gori’, dok Komunalna milicija izađe na teren i piše kazne za nepropisno parkiranje, umesto za nelegalno spaljivanje plastike i kablova“, objašnjava Šerbula.
Pa je, kaže, izlazak na ulice i protesti građana „izgleda jedini način da se skrene pažnja na sve veći problem zagađenja“ jer aktuelna vlast ne zna kako se vodi grad, pa su „do njene smene građani prepušteni sami sebi“.
Vazduh u Srbiji je „veoma loš“ u 43 opštine u kojim živi 37,2 odsto stanovništva, a 33,9 odsto živi u opštinama sa „lošim“ kvalitetom vazduha, upozorio je prošle godine Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije koji je tvorac aplikacije xEco. On tvrdi da je oko 70 odsto stanovnika Srbije izloženo povišenoj koncentraciji PM čestica”.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Srce protesta u nedelju kucalo je u Rumi. Jedan od govornika, student, poručio je da nema nazad jer „nazad je diktatura“
Izjava ministra Ivice Dačića o Briselskom sporazumu izazvala je burne reakcije opozicije. Kreni-promeni smatra da je taj sporazum bio naš ustupak u vezi sa KiM, a SSP traži ostavke Dačića i predsednika Vučića zato što, kako se zaključuje iz ministrove izjave, nisu umeli da vode posao
Hoćemo ili nećemo - dok ministar u Vladi Srbije jedan dan tvrdi da je zemlja spremna na sankcije Rusiji, koji dan kasnije Vučić ga demantuje
Pojedini mediji su javili da su se u Mirijevu pojavile lasice. Kada zbog suše ostanu bez vode i hrane, divlje životinje se približavaju ljudskim naseljima
Srbiju očekuje nestabilno vreme, a RHMZ je izdao hitno upozorenje zbog oluje i jakog vetra tokom čitavog dana
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve